text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

İş arama tüyoları

Mezun olduktan sonra iş bulmak için 10 ipucu

Her yıl, çok sayıda yeni mezun sürekli büyümekte olan küresel işgücüne dâhil oluyor. Bu sebeple, bazı öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulma şansları konusunda kaygılanmaları hiç şaşırtıcı değil. Mezuniyetiniz yakınsa, ya da henüz mezun olduysanız, rekabetçi bir iş piyasasında yeni kariyerinizi oluşturmak için izlenecek en iyi yolun hangisi olduğunu merak ediyorsunuzdur...

Üretken olun

Üşengeç bir tutum, elbette ki ilk gerçek işinizi bulmanıza yardımcı olmayacaktır. Yan gelip yatmayı bırakın ve başvurularınız için bir planlama yapın. Hedeflediğiniz şirketlerden en az beş on tanesini içeren bir liste çıkarın ve "hayalinizdeki" işe başvururken mümkün olan her yolu deneyin.

Sosyal ağlar oluşturun

Kariyer uzmanları, pek çok yeni mezunun iş ararken kendilerine yardımcı olacak, yeterli uzunlukta bir kontak listesine sahip olmamaktan dolayı endişelendiğini söylüyor. Eğitiminiz sırasında mümkün olduğunca fazla insan tanımak işte bu yüzden önemlidir. İşe arkadaşlarınızdan, ebeveynlerinizden ve hatta aile çevrenizden başlayabilirsiniz. Üniversite içinden ya da dışından fark etmeksizin, tanıdık listenizden mümkün olduğunca çok insana ulaşmaya çalışın.

Alışıldık özgeçmiş formatlarını bir kenara bırakın

Gittiğiniz kursların, not ortalamanızın ve yazın çalıştığınız geçici işlerin sıralandığı, alışıldık özgeçmiş formatını kullanmak sizi ön plana çıkarmaz. Benzersiz veya kişiselleştirilmiş bir özgeçmiş formatı sunarak, kendinizi mümkün olduğunca güçlü bir şekilde anlatmayı deneyin. Böylece işverenler özgeçmişinizi sıkıcı bulmazlar ve rakipleriniz arasından sıyrılırsınız. Gerçek kişiliğinizi ve işe duyduğunuz tutkuyu, profesyonelliği de elden bırakmadan ifade etmeye çalışın. Sıkıcı biyografiler yazmak yerine, potansiyel işvereninize direkt olarak seslenen, okuması eğlenceli bir özgeçmiş yazmayı deneyin.

Çevrimiçi araştırmanızı optimize etmeyi öğrenin

Pek çok yeni mezun çevrimiçi araştırmayı yeterince verimli şekilde yapamıyor. İnternette ücretsiz giriş yapabileceğiniz çok sayıda profesyonel ağ oluşturma sitesi var. Bu platformlardan bazıları Twitter ve Facebook kadar havalı olmasa da, ilk işinizi bulmak için harika kaynaklar olabilirler.

Başvurunuzu takip edin

Unutmayın ki özgeçmişinizi yollayıp işverenlerden mesaj veya telefon beklemek yetmez. Ne kadar istekli olduğunuzu görmeleri için, tüm başvurularınızı e-posta veya telefon yoluyla takip etmeye özen gösterin. Elbette ki bunu yaparken potansiyel işvereninizi rahatsız edecek sınırı aşmamaya dikkat edin. Basitçe "geribildirim" rica etmek, o pozisyon için uygun bulunmasanız bile, ilerleme isteğinizi ortaya koyduğu için, en iyi seçenektir.

Gerçekçi olmayan beklentiler içine girmekten kaçının

Avustralyalıların faydalı bir deyişi vardır: "En kötüsü için plan yap, en iyisini um." Özellikle yeni mezunsanız, ilk adımlarınızı gerçekçi beklentilerle atmaya çalışın. Çok fazla iş tecrübeniz yoksa, birkaç yenilginin cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Kendinize inanın, çünkü kararlılık bir mezunun sahip olabileceği en önemli özelliklerden biridir. Pek çok kariyer geliştirme uzmanı, yeni mezunların kendilerine yeni bir alanda kapı açacak iş yerine, hayallerindeki "mükemmel" işi aramaya odaklandıklarını söylüyor. Objektif olun... Hayallerinizdeki iş olmasa da, ilk işiniz öğrenmek ve yeni beceriler edinmek için büyük bir fırsat olabilir.

Mülakatları ciddiye alın

Mülakatlar sırasında, ücretsiz bir işe başvuruyor olsanız bile, mümkün olduğunca profesyonel olmaya gayret edin. Başvurduğunuz şirket hakkında araştırma yapın ve mülakata giderken kurallarına uygun şekilde giyinin. Randevu saatinden daha erken orada olun ve "kendinizi bundan beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?" gibi sık sorulan sorular için basit fakat net cevaplar hazırlayın.

Tüm bu ipuçları bir yana, kariyer geliştirme uzmanları mezuniyetten sonra iyi bir iş bulmanıza yardım edecek unsurun genel olarak doğru bir duruş sergilemek olduğuna inanıyorlar. Teknik beceriler üniversitede öğretilse de, pek çok şirket enerjik ve tutkulu yeni mezunların peşine düşer ki bu özellikler ders kitaplarından öğrenilemez! 

İş arama süreci hakkında daha fazla ipucu ve bilgi için, hemen şimdi IDP Education’a danışabilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin