Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İyi Bir İş Bulmak İçin Harika İpuçları

İyi bir iş bulmak için harika ipuçları

Yurtdışında eğitim pahalı bir iştir, ancak okulla birlikte çalışmak günlük harcamalarınızı iyi dengelemenize yardımcı olabilir. İhtiyacınız olan tek şey küçük bir planlama ve potansiyel işverenlerinize yaklaşmanın doğru yoludur. İşte bir başlangıç:

1.Önceden planlayın

Baktığınız iş türünün ve başvurmak istediğiniz şirketlerin bir listesini oluşturun. Bu, hedeflediğiniz iş akışı hakkında net bir fikir verecektir.

2. Çevrimiçi aramanızı optimize edin

Çevrimiçi olarak düzgün arama yapmayı öğrenin. LinkedIn,  AngelList, Seek, vb.gibi ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve iyi bir işe girebileceğiniz birçok iş arama ve ağ web sitesi vardır.

3. Genel CV formatlarını kullanmayın

Diğer başvuru sahiplerinden öne çıkmak için kişiselleştirilmiş bir özgeçmiş biçimi oluşturmayı deneyin. Varsa güçlü yönleriniz, becerileriniz ve deneyiminiz hakkında bilgi verin.

4. Doğrudan çevrimiçi başvurun

Büyük kuruluşlar, bir dizi rol için çok sayıda yarı zamanlı ve geçici personel istihdam etmektedir. Resmi web sitelerindeki boş pozisyonlar hakkında "kariyer" "işler" veya "istihdam" bölümünden bilgi edinebilirsiniz. Bazı şirketler de bu fırsatları "hakkımızda" veya "haberler" sekmesinde listeler.

5. Uyanık olun

Ev sahibi ülkenizdeki dönem aralarında geçici işçi kiralayan yerel şirketlere göz atmak akıllıca bir harekettir. Bu, fast food bağlantıları, mağazalar, perakende satış mağazaları ve hatta kafeleri içerebilir.

Bonus ipucu

Çalışma fırsatlarınızı derecenize veya konumunuza göre kısıtlamayın. Sizin gibi vasıflı uluslararası çalışanları işe almaya açık diğer yerlere açık kalmak akıllıca olacaktır. İlgi çekici bulursanız veya tutkulu hissederseniz, çalışma alanımızın kapsamı dışındaki işlere başvurmaktan çekinmeyin.

6. Şirketleri takip edin

İşverenlerin haftalarca cevap vermesini bekleyerek oturmayın. Çağrı veya e-posta ile gönderilen her uygulamayı takip etmeye çalışın; ancak potansiyel bir işvereni rahatsız etmek için aşırıya kaçmayın.

7. Üniversitenizin kariyer merkezinden yardım isteyin

Yardım için üniversitenizin kariyer destek merkezine ulaşın. Personel, size çok yardımcı olabilecek çeşitli boş pozisyonlar, iş fuarları ve beceri geliştirme atölyeleri hakkında bilgi sahibidir. Bazı merkezler, yolun her adımında size rehberlik etmenin yanı sıra, sizin için harika bir tane oluşturmak için özgeçmiş yardımı da sunar.

8. Sosyalleşmek her zaman yardımcı olur

İş ararken ağınızı erken kurmaya başlayın çünkü iş ararken çok kullanışlı olabilir. İyi bir başlangıç, çeşitli topluluklara katılmak ve ağ kurmak ve daha fazla insanla tanışmak için buluşmalara katılmaktır.

9. "Kendinizi" marka olarak kurun

İyi bir çevrimiçi varlığa sahip olmak bugün işverenler için çok önemlidir. Tüm sosyal profillerinizin profesyonellik yaydığından emin olun. Potansiyel işverenlerinizi göstermek için mümkünse çalışma alanınızdaki konular hakkında blog yazmayı deneyin.

10. Erken başlayın, dönem bitmeden bir iş bulun

Döneminiz bitmeden iş aramak akıllıca olacaktır. Bununla, çalışmalarınızı tamamlamadan veya döneme başlamadan önce bekleme süresinden tasarruf edebilir ve bir iş sahibi olabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken noktalar

Yeni ülkede çalışma izninizin ne kadar olacağı konusunda çalışma koşulları için vizenizi kontrol edin.
Yanınızda çalışırken, notlarınızın etkilenmemesi için çalışmalarınızı nasıl dengeleyeceğinizi öğrenin.
Çalışma haklarınızı bilin. Yeni ülkenizdeki asgari ücretler hakkında araştırma yapın ve çalışan haklarını bildiğinizden emin olun. Bu, yapraklar, molalar, sağlık ve güvenlik hakkında bilgiler içerebilir.
Birçok işveren müfredat dışı faaliyetlerde aktif olan öğrencileri tercih eder ve liderlik deneyimi gösterir. Gerçekçi olmayan beklentiler belirlemeyin. Birkaç ilk aksilik yaygındır. Pratik olmaya çalışın ve her işten daha iyi bir iş bulmaya odaklanın.
Tüm iş görüşmelerini ciddiye alın. Sadece staj için olsa bile mümkün olduğunca profesyonel olmaya çalışın. Mülakata başlamadan önce, neler yaptığınıza dair bir arka plana sahip olmak için şirket hakkında biraz bilgi edinin.

 

Günümüzde işverenler ayrıca organizasyonlarda kolayca gelişebilecek harika kişiler arası becerilere sahip adaylar aramaktadır. Bu beceriler pratik yoluyla kolayca elde edilebilir ve harika bir işe girmede yardım edebilir. En önemli sosyal becerilerden bazılarını geliştirin.

Önerilen Makaleler

Staj olanağı bulmanız için basit ipuçları

Zorlu Avustralya iş piyasasına girmek pek çok yabancı öğrenci için çetin bir mücadele olabilir. Ücretli veya ücretsiz stajlar, size çalışmak istediğiniz sektöre ilgili gerçek hayat tecrübesi kazandırmak açısından çok önemlidir.

İnternet ortamında kariyer profiliniz

Yabancı öğrenci olarak, insanlarla iletişimde kalmak için muhakkak birden fazla sosyal medya profiliniz vardır. Peki bunları profesyonel amaçlarla kullanıyor musunuz?

Global kariyere giden yollar

Öğrencilerini iş dünyasına hazırlamak her üniversitenin görevidir. Yine de mezuniyetiniz yakınsa ve küresel işgücüne katılıp katılamayacağınız konusunda endişeleriniz varsa, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek önerilerimize bir göz atın!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?