text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

Ders çalışma tüyoları

DAHA ÇOK DEĞİL, DAHA VERİMLİ ÇALIŞIN

Herkesin çalışma sistemi kendine özgüdür. En iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak ‘bir tek altın kural’ yoktur. Bütün mesele KENDİNİZ için en uygun sistemi bulmaktır.

Çok çalışmak yerine akıllıca çalışın. Durun ve efektif çalışma alışkanlıkları kazanmak ve daha iyi bir öğrenci olmak için etrafınızda neleri kontrol altına alabileceğinizi bir düşünün. Bu sizi büyük bir stresten ve zaman kaybından kurtaracaktır.

MEKÂN, MEKÂN, MEKÂN

Bazı araştırmalar kafelerin etkili çalışmak için uygun koşullar (ortam gürültüsü, ısı ve aydınlatma vs. ve tabii ki kafein) sunduklarını göstermiş olsa da, bu her kafe veya herkes için geçerli değildir.

Kafelerin hareketliliğinden dikkati dağılan biriyseniz, daha sessiz ve rahat bir ortam sunan semt kütüphanenizi tercih edebilirsiniz.

Evde çalışmak da popüler seçeneklerden biridir, fakat bazen sandığınızdan daha engelleyici olabilir. Genellikle etrafta dikkat dağıtıcı bir sürü şey olur ve ideal bir çalışma masasına sahip olmayabilirsiniz. Rahat olmak istemenizi anlıyoruz, fakat aşırıya kaçmayın (yumuşak koltuk, yatak vs.) ki mayışmayın ya da uyuyakalmayın.

GÜRÜLTÜ. OLACAKSA, NE DÜZEYDE?

Bazı araştırmalar, zor görevlerle uğraşırken sessizliğin altın kural olduğunu söylerken, diğerleri bir miktar ortam gürültüsünün faydalı olabileceğini savunuyor.

70 desibel civarında bir ortam sesinin (kafelerdeki gibi), yaratıcı düşünme için çok etkili olduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur, fakat bu düzeyden yükseği (çok gürültülü bir kafedeyseniz ya da kahve öğütme makinesinin dibindeyseniz) kan basıncını yükselterek stresi artırır ve kavrama becerinizi azaltır.

Bazıları ders çalışırken müzik dinler fakat siz herhangi bir sesi rahatsız edici bulanlardan (pek çokları gibi) olabilirsiniz. Zihninizi dağıtmayacak bir şeyler bulmaya çalışın; örneğin şunları dinleyebilirsiniz:

Neoklasik; Nils Frahm, Max Richter, Olafur Arnalds

Jazz; Chet Baker, Dave Brubeck, Jimmy Smith, Duke Jordan

Modern; Mogwai, BADBADNOTGOOD, Nightmares on Wax

TIME OF THE DAY

Bu, tarafsız bir kazananı olmayan, sonsuza kadar tartışılabilecek bir mevzudur. Bazı uzmanlar yeni konuları sabah çalışmayı, öğleden sonraları/akşamları ise yeni bilgileri önceden bildiklerimize entegre etmek için değerlendirmeyi öneriyorlar. Yine de, günün sonunda sizin için en çok işe yarayan yolu seçin.

SABAH

Enerjiniz daha yüksek olur.

Daha fazla mekân alternatifi vardır.

Sorularınız olduğunda başkalarıyla iletişime geçmek daha kolaydır.

Doğal ışık gözleriniz ve konsantrasyonunuz için daha iyidir.

Dikkat dağıtıcı daha fazla unsur vardır.

GECE

Huzurlu ve sessizdir.

Kavramları geceleri farklı bir gözle gördüğünüzden gece, yaratıcılığınızı artırabilir.

Çalışmak için daha az mekân alternatifi olsa da, mevcut alternatifler genellikle tenhadır.

Bazı araştırmalara göre gece kuşları erken kalkanlara göre daha zekidir.

ÇALIŞMA SÜRELERİ

Mola vermek her türlü ders çalışma rutininde önemlidir. Sosyal bilimciler etkili ders çalışma için şu formülü önerirler: 52 dakika ders çalışma, ardından 17 dakika mola. Bu kulağa saçma gelse de, buradaki ana fikir, molaların tembellik etmeye değil, çalıştığınız süreyi daha verimli hale getirmeye yaramalarıdır.

Uzun çalışma süreleri konsantrasyonun azalmasına ve rehavete sebep olabilir. Çalışma aralarında fiziksel aktivite yaparsanız, bilgiyi aklınızda tutma yetinizin arttığını fark edeceksiniz.

TEK BAŞINA YA DA GRUPLA

Konuya bağlı olarak, grupla çalışmanın fayda sağlayabileceği görülmüştür. Birbirinizi motive edebilir, sorular sorup cevaplayabilir ve çalışmayı görev olmaktan çıkaracak eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz.

Öte yandan, grup çalışması dikkatlerin dağılmasına yol açabilir. Bir konuda çalışmaya karar verip kendinizi hafta sonu için plan yaparken bulabilirsiniz. Bu noktada doğru insanları bulmak ve yalnız çalışmak ile grupla birlikte çalışmak arasında bir denge kurabilmek önemlidir.

Günün sonunda, sizin için en iyi sonucu veren rutini oluşturmanız önemlidir. Çalışmaya oturmadan önce kendiniz için en iyi çalışma ortamının hangisi olduğunu düşünün. Onu bir kez bulunca, bilgileri ne kadar rahat ve kolay algılayacağınızı göreceksiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin