Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Referans mektubu (LOR) yazımı için ipuçları ve örnek formatlar

Yurt dışında üniversite ya da burs başvurunuz için nasıl iyi bir referans mektubu yazılır

Referans mektubu (LOR) – tavsiye mektubu olarak da bilinir – yurt dışında üniversitelere ya da burslara başvurmak için gereken dokümanlardan biridir.

Öğrenci ya da bursa başvuran aday olarak öğretmeninize, danışmanınıza, yetkilinize ya da yöneticinize sizin için bir mektup yazmasını istemeniz gerekmektedir. Bu mektup, kabul komitesinin sizi daha iyi tanımasına ve anlamasına yardımcı olacaktır. Eksperleriniz tarafından tanınan becerilerinizi ve yeteneklerinizi gösterebilmenizi sağlayan harika bir araçtır.

Kimlerden referans mektubu istemelisiniz?

Genel olarak konuşmak gerekirse profesörlerinizden, eğitmenlerinizden ve sizlerle yakın çalışmış kişilerden referans mektubu istemek iyi bir tercih olacaktır çünkü sizlerin becerilerine ve yaptığınız işlere dair ayrıntılı bilgi verebilirler. Referansınızı yazan kişinin başvurduğunuz konuya belli oranda hakim olması ya da profesyonelliğini göstermesi harika olur.

Eğer çalıştığınız sektör başvuracağınız üniversite bölümüyle yakından ilgiliyse, yöneticilerinizden ya da işvereninizden referans mektubu isteyebilirsiniz. Referans seçiminizi ve referans mektubunuzu yazması için neden referansınızı seçtiğinizi açıklayan bir not eklemeniz da tavsiye edilmektedir.

Referans mektubunda ne yazılmalıdır?

İyi bir referans mektubu ya da tavsiye mektubu mutlaka bu 4 ana bileşene sahip olmalıdır:

 • Öğrenci / başvuru sahibi ile olan ilişkisini açıklayan bir paragraph
 • Referansın öğrenci/başvuru sahibinin üniversitede öğrenim görme, ilgi ve yetenekleri ile ilgili değerlendirmesi
 • Öğrencinin/başvuru sahibinin okulda ya da okul dışında elde ettiği başarılara örnekler (gönüllülük faaliyetleri gibi)
 • Öğrenciyi/başvuru sahibini üniversite ya da burs için tavsiye etme nedenlerini; ya da öğrenciyi/başvuru sahibinin orada neden kabul alması gerektiğini düşündüğünü içeren bir özet.

Mükemmel bir referans mektubu yazmak için 6 ipucu:

 1. Referans mektubunuzu yazmasını istediğiniz kişileri seçerken dikkatli olun. En iyi referans mektubu, yazmayı özgürce kabul eden birinden gelir, yazmaya zorlanan birinden değil. Referans, yetki ve atamaya sahip birinden gelmelidir ki bu da mektuba gereken ağırlığı verir. Unutmayın, belirsiz, dağınık ve aceleyle yazılmış bir mektup hiçbir şey yazmamaktan daha kötüdür.
 2. Referansınıza neden ondan referans mektubuna ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Referansınız, referans mektubunu yazmaya başlamadan ona başvurduğunuz bölüm ya da bursla ilgili özet bir bilgi vermeniz oldukça önemlidir. Ayrıca, referans mektubunun gönderileceği tarihleri de verdiğinizden emin olun.
 3. Referans mektubunun en iyi etkiyi yaratması için kısa, net ve konuya odaklı olması gerekir. Unutmayın, bu ayrı bir mektuptur ve özgeçmişinizle karıştırılmaması gerekir. Bu, başvuranların red yanıtı almalarındaki en önemli sebeptir.
 4. Referans mektubu, sizin üniversiteye sağlayacağınız yetenekleri ve benzersiz katkıları içinde barındırmalıdır – hangi olumlu değişikliklere, etkilere ve yeni öğretilere katkıda bulunabileceğinizi içermelidir. Karşılaştırmalı bilgiler, gerçek bağlamında örneklerle desteklendiğinde ve karşılaştırma için gerekçeleri varsa referans mektubunuzu güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Örneğin, referans tarafından verilen bir dersin sınıfındaki “X” sayıdaki öğrencilerden kaç tanesinin arasında, başvuru sahibinin (bu konudaki girişimleriniz örnek gösterilerek) öne çıktığı yazılabilir.
 5. Referans mektubu, bazı akademik detayların yorumlanması zorunlu tutulmadıkça, asla rekabetçi sınavın notlarından ya da puanlarından bahsetmemelidir. Bunu zaten başvurularınızda belirttiniz ve bunu referans mektubunuzda asla tekrarlamayın.
 6. Hakkınızdaki herhangi bir özel ya da hassas bilgi yalnızca konuyla ilgisi varsa ya da özellikle bahsedilmesi gerekiyorsa dahil edilmelidir.

İyi yazılmış ve kurulmış bir referans mektubu başvurunuzun kabul almasına yardımcı olacaktır. Eğer referans mektubuyla ilgili herhangi bir rehberliğe ihtiyacınız varsa, size yardım etmeye hazır danışmanlarınızla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Önerilen Makaleler

IDP'yi seçmeniz için 6 neden

Yurtdışında okumak mı istiyorsunuz? İşte IDP'yi seçmeniz için 6 neden

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin