Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Doktora (PhD): Eğitim Ücretleri, Başvuru Gereklilikleri ve Başvurular

En yüksek akademik derece olan PhD hakkında her şeyi öğrenin!

IDP’nin yardımıyla, yurt dışında en iyi üniversitelerde Doktora eğitimi alma imkanları hakkında daha fazla bilgi alın. PhD ya da Doctor of Philosophy, üniversiteler gibi yüksek öğretim kurumları tarafından verilen en yüksek lisansüstü akademik derecedir. PhD eğitimi almak, kariyer olanaklarınızı önemli ölçüde artıracaktır.

Liderlik, akademi, araştırma, girişimcilik ve çok daha fazla sektörle ilgilenen öğrenciler ya da profesyoneller, hedeflerine yönelik olarak Doktoraya güvenebilirler. Alanınız ne olursa olsun, bir öğrencinin doktora derecesi alabilmesi için lisans ya da yüksek lisans derecesine sahip olması gerekir. Doktora programını başarıyla tamamlayan bir doktora öğrencisine otomatik olarak akademil ünvan olan “Doktor” ünvanı verilir.

Doktora eğitimi süresi:

Doktora derecesini elde edebilmek için ihtiyacınız olan eğitim süresi üniversiteden üniversiteye ve eğitim aldığınız ülkenin eğitim sistemine göre değişiklik gösterebilir. Farklı PhD alanları farklı eğitim süreci gerektirebilir: 

 • Siyaset Bilimi Doktorası: 3 – 8 yıl arası
 • Ekonomi Doktorası: 5 – 7 yıl arası
 • Tıp Doktorası: 3 – 8 yıl arası
 • Bilgisayar Bilimleri Doktorası: 4 – 5 yıl arası
 • Müzik Doktorası: 4 – 7 yıl arası
 • Mühendislik Doktorası: 3 – 8 yıl arası

PhD eğitimi için başvuru gereklilikleri

PhD başvuru koşulları üniversiteye ve eğitim alanlarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak, Avustralya, Amerika, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Kanada ve İrlanda’daki önde gelen üniversitede doktora programına başvurmak için aşağıda sıralanan temel gerekliliklere ihtiyacınız olacaktır:

 • Başvuru formu
 • Özgeçmiş
 • Güçlü notları olan, araştırma yeteneği ve potansiyeli kanıtlanmış ve akredite edilmiş ilgili bir alandan alınmış yüksek lisans diploması
 • Üniversite derecenize ve bölümünüzün transkripti
 • Niyet Mektubu
 • GMAT ya da GRE skorları
 • Referans mektupları
 • IELTS gibi bir İngilizce sınavı
 • Başvuru ücreti

Avustralya’da Doktora

Avustralya’da PhD eğitimi almak, öğrencileri araştırma, eğitim ve yönetim alanlarında başarılı olmaları için eğitir. Doktora derecesi, ilgili literatürün incelenmesini, orijinal bir araştırma projesini ve iyi düzenlenmiş bir tezi içerir.

Avustralya’da PhD eğitimi almayı isteyen öğrenciler için her yıl uluslararası lisansüstü araştırma bursları (IPRS), üniversite bursları ve devlet bursları gibi araştırma bursları imkanı bulunur. Doktora üniversitenizi bilinçli bir şekilde seçin. Avustralya’nın Yenilikçi Araştırma Üniversiteleri (IRU) gibi 7 araştırma temelli üniversiteyi içeren birkaç Avustralya üniversite grubu bulunmaktadır.

Amerika’da PhD

Amerika’da PhD eğitimi 3 aşamaya sahip bir bölüm eğitimi serisidir. Eğitim almak istediğiniz alana göre Amerika’da PhD eğitimini tamamlamak için Lisans Derecesinden sonra 4 ila 8 yıl eğitim almanız gerekir. Eğer Master derecenizi aldıysanız, PhD almanız için gereken eğitim sürecinden bir ila iki yıl daha az eğitim alabilirsiniz.

Amerikan üniversitesinde bir PhD öğrencisi olarak, F-1 öğrenci vizesi, dönem boyunca haftada 20 saate kadar ve tatillerde tam zamanlı olarak kampüste çalışmanıza izin verir. Ayrıca, Müfredat Uygulamalı Eğitim (CPT), doktora programınızın zorunlu bir parçası olan işe yerleştirme gibi fırsatlar da içermektedir.

Birleşik Krallık’ta PhD

Birleşik Krallık’ta PhD eğitimi almak profesyonel, kendi kendini motive eden araştırmacılara seçtikleri konuyu keşfetme özgürlüğü araştırmacılara seçtikleri konuyu keşfetme özgürlüğü sağlar. Doktora programınızı sürdürmek, konuya özel ve genel beceri eğitimiyle desteklenen 3 yıllık bir araştırmayı içerir. Resmi yazılı bir sınav yoktur. Öğrenciler harici olarak incelenen yazılı bir tez üretirler ve sözlü mülakata hazırlanırlar. 

Birleşik Krallık’taki PhD eğitiminizde başarılı olmak için çalıştığınız konuya güçlü bir şekilde ilgi duymanız ve entelektüel bağımsızlık, zaman yönetimi becerileri ve öz disiplin göstermeniz gerekir.

Yeni Zelanda’da PhD

Yeni Zelanda’daki üniversiteler PhD eğitimini birçok ana bilim dalı için sunarlar. Yeni Zelanda’da PhD eğitimi tam zamanlı eğitimle 3 ila 4 yıl sürmektedir ve öğrenciler bu süre içerisinde gözetim altında önemli bir tez hazırlaması gerekir. Eğitimini tamamlayan öğrenci, tezin sözlü sınavına göre test edilir ve ardından doktora derecesi verilir.

Kanada’da PhD

Kanada üniversitelerindeki PhD programları genellikle araştırma tezi bazlıdır ve 4 ila 6 yıl arasında sürmektedir. Genel olarak, Kanada doktora programlarının İngiltere ile komşuları Amerika’dan daha fazla ortak yönü bulunmaktadır. Tez konusunu belirlemeden önce 1 – 2 yıl öğretim ve sınavla başlayan Amerika programlarının aksine Kanada’da PhD programları çoğunlukla araştırma odaklıdır. 

İrlanda’da PhD

İrlanda’da standard bir tam zamanlı doktora genellikle 3 ila 4 yıl içerisinde tamamlanır. Daha yapılandırılmış programlar için bu normalde 4 yıl sürer. İrlanda akademik yılı, İngiltere’dekine benzer ve üniversiteler kendi öğretim ve sınav tarihlerini belirlerler.

İrlanda’da PhD eğitimi alan öğrenciler doktora tezi ile sonuçlanan deneysel eğitim, seminer ve eğitim alınan konuyla ilgili sağlam araştırma sıralamasını takip ederler. 

Yurt Dışı Eğitim mi istiyorsun? IDP eğitim danışmanınızla bugün iletişime geçin ve seçtiğiniz bölümle ilgili başvuru koşulları hakkında en güncel bilgileri öğrenip İngiltere, Avustralya, ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve İrlanda ülkelerinde yer alan global üniversitelerde yerinizi garantileyin!

Önerilen Makaleler

Yurt dışı eğitim ülkeleri

En iyi yurt dışı eğitim ülkeleri. Dünya üzerinde 700’den fazla eğitim kurumuyla partnerlik yapıyoruz

1-What-matters-in-uni-TEASER.jpg

Sıralamanın ötesinde: Üniversitede gerçekten önemli olan şeyler nedir?

Sıralamaların ne ile ilgili olduğunu ve neyi ölçtüğünü nasıl anlayabilirsiniz? Bütün yurt dışı eğitim tercihinizi bu ölçümlere göre yapacak kadar güveniyor musunuz?

rankings.jpg

Üniversite Başarı Sıralamaları

Üniversite başarı sıralamalarına göz atmak, farklı üniversite ya da okulların temel performans göstergelerini karşılaştırmak için harika bir yoldur.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?