Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Lisansüstü Çalışmalar: türleri, gereksinimleri ve yurtdışındaki popüler lisansüstü bölümler

Lisansüstü türleri, başvuru gereksinimleri ve yurtdışındaki en uygun eğitim hedefiniz hakkında bilgi edinin!

Yüksek lisans eğitiminizi yurtdışında sürdürmeyi ve hayalinizdeki işin peşinden koşan diğer adaylardan kendinizi farklılaştırmayı mı planlıyorsunuz?

Yurtdışında en iyi eğitim alan 5 ülkemizdeki lisansüstü yeterlilik türlerine, gereksinimlere ve bazı popüler lisansüstü bölümlerine göz atın. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Yüksek lisans derecesi ne anlama geliyor?

Yüksek lisans derecesi, bir lisans derecesinden sonra alınan herhangi bir yüksek öğrenimdir. Mezun olduktan sonra öğrencilerin daha ileri düzeyde eğitim görmeleri veya araştırma yapmaları için bir fırsattır. Belirli bir alana odaklanabilir veya lisans öğrencisi olarak okudukları alanlardan bir adım öteye geçebilirler.

Lisansüstü bölümler ya öğretilir ya da araştırmaya dayalıdır. Öğretilen bir bölüm lisans derecenize benzer ve bir profesör tarafından verilirken, kendi başınıza çalışacağınız için araştırma bölümleri daha çok bağımsızdır.

Her iki durumda da derslere katılmanız gerekebilir, ancak bir araştırma bölümüne gidiyorsanız, final notunuz bu derslere veya bunlarla ilgili ödevlere göre belirlenmez. Son araştırma çalışamanız bunu belirleyecektir.

Lisansüstü yeterlilik türleri nelerdir?

Aşağıdaki gibi 3 tür lisansüstü yeterlilik vardır:

  • Lisansüstü sertifikalar ve diplomalar: Genellikle daha mesleki niteliktedirler ve belirli bir mesleki alana uyarlanırlar. Ayrıca bir lisansüstü derecesinden daha kısa ve daha az yoğundurlar. Bir lisansüstü sertifika genellikle 15 hafta, bir lisansüstü diploma 6-12 ay sürer (her ikisi de tam zamanlı eğitimse).
  • Master derecesi: Yüksek lisans derecesi en yaygın lisansüstü yeterliliktir. Araştırmaya dayalı, öğretilen bir bölüm veya ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Bir yüksek lisans derecesi genellikle tam zamanlı olarak 1 ila 2 yıl sürer. Bununla birlikte, kayıttan mezuniyete kadar geçen süreyi tam olarak artırabilecek veya azaltabilecek birçok faktör vardır.
  • Doktora (PhD): PhD veya Doktora, yüksek lisans derecesinin tamamlanmasından sonra çalışılan bir araştırma derecesidir. Doktora, tam zamanlı olarak 3 ila 4 yıl sürer ve öğrencinin çok daha kapsamlı orijinal bir araştırmasına dayanır.

Şimdi, eğitim hayallerinize uygun, yurtdışındaki en uygun üniversitenizi düşünüyor olabilirsiniz! Değil mi?

Pekala, ortada çok fazla seçenek var. Ancak yüksek lisans için başvuran uluslararası bir öğrenci olarak, size en uygun üniversiteyi seçerken sıralamaların ötesinde bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyin!

Yurtdışında yüksek lisans başvurusu yaparken en uygun ülkenizi nasıl belirleyebilirsiniz?

Yurtdışında yüksek lisans için başvurmayı planlıyorsanız, en popüler konular, süreler ve daha fazlası hakkında en iyi yurtdışında eğitim hedeflerimizden 5'i için daha fazla bilgi edinseniz iyi olur:

Avustralya'da Yüksek Lisans

Avustralya üniversitelerinden verilen bir yüksek lisans derecesi, uluslararası düzeyde tanınır ve küresel işverenler tarafından büyük saygı görür. Avustralya'da yüksek lisans derecesi sunan bölümlerin süreleri 6 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir. Bu seviye bir lisansüstü diploma veya yüksek lisans veya doktora olabilir. Avustralya'da yüksek lisans için bölümler sunan 39 Avustralya üniversitesi ve diğer birçok tanınmış yüksek öğretim kurumu vardır. Orada lisansüstü eğitime kabul edilmek için, tanınmış bir uluslararası kurumdan bir lisans yeterliliğine (genellikle üç yıllık bir lisans derecesi) ihtiyacınız olacak. İş deneyimi veya diğer ön koşullar gibi özel giriş gereksinimleri de orada olabilir. İngilizce dil becerileri, Avustralya'ya öğrenci kabulü ve vize için bir gerekliliktir.

ABD'de Yüksek Lisans

ABD'de yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin seçebilecekleri 1.700'den fazla kurum ve her üniversite tarafından sunulan çeşitli uzmanlıklar vardır. Öğrenciler ayrıca akademik ve profesyonel yüksek lisans derecesi arasında bir seçim yapmak zorundadır ve ayrıca program tasarlama ve esas bölümün ötesinde seçmeli dersler seçme esnekliğine sahiptirler. ABD'de yüksek lisans derecesi 2 yılı aşkın bir süreyi kapsar ve titiz bölümler, eğitimler ve araştırmaları içerir. Müfredatın bir parçası olarak bazı üniversiteler uygulamalı eğitim sunar ve öğrencilere çeşitli araştırma fırsatları sunar. Lisansüstü çalışmalar için fon, asistanlık, staj ve kampüs içi işleri içerir. Bir lisansüstü programa kabul, genellikle en az 16 yıllık örgün eğitim gerektirir. Yani, 12 yıllık ilk ve orta öğretim ve ayrıca 4 yıllık üniversite eğitimi.

Kanada'da yüksek lisans

Kanada'da güzel sanatlar, aborjin çalışmaları, eczacılık, biyoteknolojiden işletmeye, ticaretten astronomiye, medya çalışmaları ve bilgi teknolojisi, mühendislik ve telekomünikasyona kadar geniş bir yelpazede yüksek lisans programı sunulmaktadır. Sunulan çok sayıda yüksek lisans programı vardır. Kanada'da yüksek lisans derecesi almak isteyen bir öğrenciye, profesyonel derece programları ve yüksek lisans sertifikaları ve diplomalarına ek olarak sunulan çok sayıda yüksek lisans programı vardır. Kanada'da yüksek lisans süresi, öğrencilerin hızlı bir yüksek lisans seçeneği de bulabilecekleri iki yıldır. Lisansüstü diploma veya sertifikanın süresi 1 - 2 yıl olabilir. Kanada'da bir yüksek lisans, en yüksek standardı için dünya çapında anında tanınır.

Yeni Zelanda'da yüksek lisans

Yeni Zelanda'daki eğitim sistemi, İngiliz yüksek öğretim modeline çok benzer. Yeni Zelanda'daki lisansüstü programlar, tam zamanlı ve yarı zamanlı eğitim seçenekleri sunar. Birçok dengi gibi, bir yüksek lisans derecesine kabul için asgari şart, bir lisans yeterliliğidir. Üniversiteler ve diğer kurumlar, işletme, ekonomi, eğitim, mühendislik, finans, yönetim ve turizm gibi en popüler konularda çok çeşitli yüksek lisans bölümleri sunar.

Yeni Zelanda'da geleneksel bir yüksek lisans derecesi, belirli bir çalışma alanındaki bilgiyi genişletmeye yardımcı olur ve genellikle araştırmaya dayalıdır. Öte yandan, profesyonel bir yüksek lisans derecesi, bir tür uzmanlık dışı derece kazanan öğrencilerin başka bir alanda belirli bir konuyu ele almalarını sağlar. Çoğu bölümün 2 yıllık bir süresi vardır ve bu süre içinde öğrencilerin master eğitim düzeyi yüksek lisans derecesi kazanmadan önce bölümlerini tamamlamaları gerekir.

Birleşik Krallık’ta Yüksek Lisans

Birleşik Krallık'ta yüksek lisans için pek çok seçenek vardır, ancak bunların tümü, giriş için uygun olabilmek için genellikle bir birinci dereceyi (veya kendi ülkenizdeki eşdeğerini) tamamlamanızı gerektirir. Birleşik Krallık'taki yüksek lisans bölümleri, 'öğretilen' veya 'araştırma' programları olarak tanımlanır, ancak öğrenciler seçtiğiniz bölümde hem öğretilen hem de araştırma bileşenlerinin bir kombinasyonunun olduğunu görebilirler. Öğrencilerin 'öğretilen' veya 'araştırma' bölümlerine kaydolmayı seçmeleri için farklı nedenleri olacaktır. Birleşik Krallık’ta yüksek lisans,lisans derecesinden daha fazla kendi kendine yönlendirilir. Öğretilen masterın süresi normalde bir yıldır. Öğretilen bölümler genellikle seminerler, öğreticiler, dersler ve bire bir iletişim yoluyla öğretilen birkaç modülden oluşur. Öğrencilerin performansı genellikle sürekli değerlendirme, sınavlar ve tez karışımı ile değerlendirilir. Tüm lisansüstü bölümler için, tüm üniversite bölümleri yüksek öğrenim finansman konseyleri ve Birleşik Krallık araştırma konseyleri tarafından denetlenir. Ayrıca meslek kuruluşları tarafından katı standartları karşılamakla yükümlüdürler.

Günümüzün hızla değişen dünyasında rekabetçi işgücüne hazırlanmak istiyorsanız, bir lisansüstü yeterlilik kalabalığın arasından sıyrılmanıza gerçekten yardımcı olabilir!

Yurtdışında eğitim hayallerinize ve kariyer hedeflerinize ulaşmak için ilk adımı atın ve bugün IDP ile akredite edilmiş bir programa kaydolun.

Danışmanınızla hemen iletişime geçin!

Önerilen Makaleler

_TEASER_370x242_myths_education_agent_Copy.jpg

Yurt dışı eğitiminizi bir eğitim şirketi ile planlamakla ilgili uydurulan 6 şehir efsanesi

Bir eğitim kurumu aracılığıyla başvuru hakkında genellikle yanlış tavsiye verilir. IDP'nin birçok hatadan kaçınmanıza ve kabul alma şansınızı artırmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

10-Highest-Paying-Jobs-in-AUS-teaser.jpg

2021’de Avustralya’da En Çok Kazandıran 10 İş

Gelecek kariyerinizi belirlemeden önce Avustralya’da en yüksek maaşlı 10 iş alanını keşfedin ve bu kariyerler için nasıl bir eğitim almanız gerektiğini öğrenin.

IDP app- EN - Copy.png

IDP Live Uygulaması

IDP Live App birçok faydalı ipucu, tavsiye, kişisel hikayenin yanı sıra uluslararası öğrencilerden ve global kurumlardan gelen videoları sunarak yurt dışı eğitim maceranıza hazırlanmanız için yardımcı oluyor.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?