text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

İnsanlar ve Kültür

Avustralya’ya taşınacaksınız. Sizi neler bekliyor?

Daha önce hiç Avustralya’ya gitmemiş olsanız bile, harita üzerinde görseniz onu tanırsınız. Hint ve Pasifik Okyanusları’nın sularıyla çevrili, dünyanın en büyük adası olan Avustralya, aynı zamanda dünyanın en küçük kıtasıdır. Avustralya’da bulunduğunuz yere bağlı olarak pencerenizden baktığınızda gördüğünüz manzara bir çöl, tropik yağmur ormanı, dağ silsilesi, taşra kasabası veya modern bir şehir manzarası olabilir. Avustralya, keşfetme şansı bulacağınızı umduğumuz pek çok farklı doğal güzellik barındıran bir ülkedir.

Avustralya’da günlük yaşam

Avustralya, her birinin kendi başkentinin olduğu altı eyalet ve iki ana kara bölgesine yayılmış olan 24 milyondan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Yaşamak için en popüler olan şehirlerinin başında, ünlü Liman Köprüsü ve Opera Binası’nın bulunduğu Sydney ve 2016 senesinde üst üste yedinci kez seçilerek dünyanın en yaşanabilir şehri olarak kabul edilen Melbourne gelir.

Çok kültürlü bir ülke

Avustralya şehirleri çok çeşitli insanı barındırır. Avustralya’da Aborijin ve Torres Strait Adaları yerlileri de dâhil olmak üzere birçok farklı etnik, dini ve kültürel geçmişten gelen insanla tanışmanız mümkündür. Aborijin kültürü, Avustralya’nın ulusal kimliğinin önemli bir parçasıdır. İngilizce Avustralya’nın resmi dili olsa da, ülke genelinde 300’den fazla dil konuşulmaktadır. Bunlara örnek olarak Mandarince, İtalyanca, Arapça ve Yunanca verilebilir. Ayrıca İngilizce’deki Aborijin etkilerini bumerang ve kanguru gibi kelimelerden de hissedebilirsiniz. Avustralyalıların kendilerine özgü bir gündelik konuşma biçimleri vardır. Bu yüzden, merhaba anlamına gelen ‘hello’ yerine kullanılan ‘g’day’, adam anlamına gelen ‘man’ için kullanılan ‘bloke’ ve barbekü anlamına gelen ‘barbeque’ yerine kullanılan ‘barbie’ gibi kelimelere kısa bir süre sonra aşina olursunuz.

Hava Durumu

Avustralya’da hava, yaşadığınız yere ve yılın zamanına göre değişir. Kendinizi bir gün Snowy Mountains’da sıfır derecenin altındaki sıcaklıklara dayanmaya çalışırken, bir sonraki gün ise Batı Avustralya’nın Kimberley bölgesinde yüksek güneş koruma faktörlü krem sürüyorken bulabilirsiniz.

Avustralya’nın dört ana mevsimi şu şekildedir:

  • Yaz (Aralık - Şubat)
  • Sonbahar (Mart - Mayıs)
  • Kış (Haziran - Ağustos)
  • İlkbahar (Eylül - Kasım)

Tatil planlamaya niyetlenirseniz, sene ortası tatilinizin kış aylarına, Yılbaşını da kapsayan yıl sonu tatilinizin ise yaz aylarına denk geleceğini unutmayın.

Siyaset ve Yönetim

Resmî adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, temsili demokrasi ve anayasal monarşiyle yönetilmektedir.Federal Hükümet ve altı eyalet hükümeti arasında bölünmüş olan iktidarla birlikte idari yönetimin kuralları Avustralya Anayasasında ortaya konmuştur. Tüm ülkeyi etkileyen yasaları geçiren Avustralya Parlamentosu, Genel Vali tarafından temsil edilen İngiltere Kraliçesi’nden, Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Eyaletler, Milletler Topluluğu’ndan ayrı konularda kendi yasalarını yapabilir ve kendi anayasasına ve yönetim yapısına sahip olabilirler. Avustralya bölgeleri genellikle kendi kendini yönetir, ancak yetkiler Milletler Topluluğu tarafından belirlenir (ve değiştirilebilir). Altı eyalet ve Kuzey Bölgesi, atık toplama ve şehir planlaması gibi toplumun ihtiyaçlarını karşılayan bir başka yerel yönetime (veya yerel konseylere) daha sahiptir.

Lütfen yeterlilik seviyelerini seçin

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Bir bölüm adının 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir ders konusu girin ve listeden seçin

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin