Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya’da İnsanlar ve Kültür

Avustralya’ya taşınacaksınız. Sizi neler bekliyor?

Avustralya'yı yeni eviniz yapmak istiyorsanız, heyecan verici olanaklar ve deneyimler dünyası sunan Avustralya'nın yaşam tarzı hakkında bir bakış açısı ve anlayış kazanmanız size yardımcı olacaktır.

Yeni çevrenize adapte olduktan ve işerin nasıl işlediğini anladıktan sonra, muhtemelen hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Avustralya’nın örümceklerle başa çıkmanın, trafik kurallarını anlamanın ve maya özü reçeline sinirlenmenin dışında, çok daha fazla şey sunduğunu okuyacaksınız.

Dil

İngilizce Avustralya'nın resmi dili olsa da ülke genelinde 300'den fazla dil konuşulmaktadır. Bunlara Mandarin, İtalyanca, Arapça ve Yunanca dahildir. Bumerang ve kanguru gibi kelimelerle Aborjinlerin etkilerini de duyabilirsiniz.

Avustralyalıların kendine özgü argo ve deyimleri vardır. Bir Avustralyalı gibi ses çıkarmak istiyorsanız, gdays (merhaba), ‘bloke’ (man) ve barbie (barbekü) gibi kelimelere aşina olmanız gerekir. Ayrıca, bir cümlenin bir kısmının kaldırıldığı ve tekerleme yapan bir kelime ile değiştirildiği bazı garip ifadeler ve kafiye argolarına da rastlayabilirsiniz. Mesela “Captain Cook” bakış atmak ve “Bag of fruit” takım elbise demektir.

Spor

Spor, Avustralya’da yaşam biçiminin önemli bir parçasıdır ve ulusal bir bağımlılıktır! Kriket, Avustralya Kurallı Futbol (AFL), Rugby Ligi, Rugby Birliği, futbol, yüzme, basketbol ve at yarışı en popülerler arasındadır ve bu spor etkinliklerine sahada ya da yayın yoluyla yüksek katılım olur.

Neredeyse her Avustralya ilçesi ve kasabası, her yaştan ve yetenekli insanlara fiziksel olarak aktif olmaları ve sosyal bağlantıları güçlendirmeleri için bir fırsat sağlamak için birinci sınıf spor olanaklarına sahiptir. Hafta sonları genellikle bir arka bahçede “barbie” yaparak, kriketle ya da Aussie Rules Footy ile aile ve arkadaşlarla geçirilir, burada soğuk bira muhakkak olur.

Avustralya, büyük uluslararası spor etkinliklerine ve dünya şampiyonluğuna ev sahipliği yapma konusunda zengin bir geçmişe sahiptir. Spor hayranlarını mutlu etmek için AFL, Melbourne Kupası, Avustralya Tenis Açık, Formula 1 Grand Prix ve Sidney - Hobart Yat Yarışı gibi spor etkinlikleri hiçbir zaman eksik olmaz.

Görgü Kuralları

Avustralyalılar genelde rahat insanlardır ve pek resmi selamlaşmazlar. İlk kez buluştuğunuzda, genellikle el sıkışır, gülümser ve ilk isimleriyle kendilerini tanıtırlar. Rahat yaşam tarzlarını severler ve onlar için aileleri ve arkadaşlarıyla zaman geçirmek son derece önemlidir. Piknikler, aile barbeküsü, partiler, sahilde bir gün ve parkta yapılan toplantılar, Avustralya'nın yaşam biçimi için çok önemlidir. 

Doğum günlerinde ve Noel'de ailenize, arkadaşlarınıza, komşularınıza ve iş arkadaşlarınıza hediye vermek ve alışveriş yapmak yaygın bir gelenektir. Yemek için birisinin evine davet edildiyseniz, ev sahibi için bir şişe şarap ya da bir kutu çikolata getirmeniz kibarlık olarak görülür. 15 dakikadan daha fazla gecikmek kabalık sayıldığı için, lütfen dakik olun. Gecikmeniz kaçınılmaz ise, ev sahibi ile temasa geçerek geç kalacağınızı önceden bildirin.

Hava

Ülkenin çoğunun yılda 3.000 saatten fazla güneş aldığı Avustralya, genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Ülkenin dört bir yanında dört mevsim ve tropik kuzeyde nemli ve kurak bir mevsim vardır. Ilıman kışlar ve ılık-sıcak yazlar, özellikle kavurucu sıcaktan, yüksek nemden, kasvetli kışlardan ve sağlıksız hava kalitesinden kaçmayı uman çoğu insanı Avustralya'ya çeker. 

Tercih ettiğiniz hava durumu uygulamasını indirebilirsiniz ve ne giyeceğinize ve yanınıza ne alacağınıza karar vermek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bazı Avustralya kentlerinde, günde dört mevsim yaşayabilirsiniz, havanın nasıl olacağını önceden bilirseniz, hazırlıklı olursunuz. Güneşli ve güzel bir gün hızlı bir şekilde soğuk ve nemli bir hale dönüşebilir. Bu nedenle, açık havada rahat etmek için yanınıza şemsiye ve güneş gözlüğü almak ve şapka ve kat kat giyinmek mantıklı olacaktır.

Önerilen Makaleler

Ulaşım

Öğrenim gördüğünüz kasabayı, şehri ve hatta tüm Avustralya'yı keşfetmek isteyebilirsiniz. Nereye gideceğinize ve bulunduğunuz yere bağlı olarak, ulaşım olanaklarının arasında otobüs, tren, taksi, feribot, uçak, otomobil, bisiklet gibi ulaşım araçlarını kullanmak veya yürüyerek gitmek gibi pek çok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Shops-restaurant-T1-370x242.jpg

Mağazalar ve Restoranlar

Evde yemek pişirmeyi seviyorsanız tüm yıl boyunca bulabileceğiniz taze gıda bolluğundan hoşlanacaksınız. Bir restorana, kafeye veya pub’a gitmek isterseniz çeşitli fiyat aralıklarında, türlü mutfakları, kültürleri ve daha fazlasını kapsayan aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçeneğiniz olacaktır.

Places-to-visit-in-Australia-canada-Teaser.jpg

Gidilecek yerler

Avustralya’da okumak istemenizin bir nedeni belki de ülkenin güzelliğidir. Her yıl milyonlarca insan el değmemiş sahil şeritleri, bereketli yağmur ormanları ve kızıl çöllerini gezmek.

Accommodation-Services-teaser-370x242-tr (1).png

Konaklama Hizmetleri

Avustralya size pek çok konaklama seçeneği sunar ve IDP’nin de nitelikli konaklama hizmeti sağlayıcılarıyla ortaklıkları bulunmaktadır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?

Etkinlik Bulunamadı