Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Perth’te Yaşam Rehberi

Yurtdışında okumak istiyor ancak açık hava yaşam tarzını tercih ediyorsanız, Perth mükemmel bir seçimdir.

Avustralya'nın en güneşli kenti olan Perth, çarpıcı kumlu plajları ve çok sayıda kent parkıyla, dış mekanları sevenler için mükemmel bir yerdir.

Perth, pek çok nedenden ötürü dünyanın en yaşanabilir kentlerinden biridir. Bu kentte, canlı bir ekonomi ve pek çok açık hava etkinliğinin yanı sıra birinci sınıf eğitim, rahat bir yaşam tarzı ve güneşli bir iklim bulacaksınız. Kendinize yaşamak ve okumak için harika bir yer bulmuş olabilirsiniz.

Yapılacak Şeyler

Kings Park’ta dinlenin

Kings Parkı, Avustralya’nın en büyük kent içi bahçesidir. 400 hektarlık devasa park, Perth'in tam merkezindedir ama içeri girene kadar bunu fark etmeyebilirsiniz. Keşfedilmeyi bekleyen birçok gizli değerlerin yanı sıra ağaçların üzerindeki Lotterywest Federasyon Yürüyüş yolu, DNA Kulesi tırmanışı ve State War Memorial gibi bilinen cazibe merkezleri de vardır. 

Şarap Tadımı

Perth’ten arabayla sadece 25 dakika uzaklıkta olan Kuğu Vadisi, Batı Avustralya’nın şarap ve taze ürünleri ile ünlü bir bölgesidir.  Burada, şarap turuna çıkabilir ve muhteşem manzaraların tadını çıkarırken bölgenin en iyi şarap imalathanelerini ziyaret edebilirsiniz. 

Rottnest Adası’nda bisiklete binin

Avustralya’nın eşsiz vahşi yaşamı, güzel plajları ve büyüleyici manzaraları ilginizi çekiyorsa, Rottnest Adası’nı mutlaka ziyaret edin. Fremantle'den feribota binebilir, bisiklet kiralayabilir ve günü yerel vahşi yaşamı keşfederek geçirebilir ya da yüzmeye gidebilirsiniz.

Ortalama Haftalık Masraflar

 • Kira: 200-435 $
 • Yemek: 100-150 $
 • Elektrik/gaz: 10-40 $
 • Ulaşım: 20-50 $
 • İnternet/telefon: 20-40 $
 • Diğer: 50 $+
 • Toplam: 400-765 $

Ulaşım

Trenler

Perth’te dördü Perth tren istasyonundan, ikisi ise ana istasyona bağlanan olan Perth Metrosu'ndan hareket eden altı tren hattı vardır. 

Otobüsler 

Perth çevresinde daha kısa geziler için, otobüsler en iyi seçenektir. Otobüsler genellikle her 15 dakikada bir hareket eder, ancak zaman çizelgenizi dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun çünkü mesai saatleri dışında daha az sıklıkta hareket ederler ve pazar günleri iki saate kadar otobüs beklemek zorunda kalabilirsiniz. 

Perth’te ayrıca East Perth, West Perth ve Leederville'de hizmet veren mükemmel bir ücretsiz CAT otobüs ağı vardır. Otobüsler sabah 8:00 - 19:30 arasında, her 8 dakikada bir ve sonraki bir iki saat boyunca 15 dakikada bir kalkar.

Vapurlar

Barrack Street iskelesinden Güney Perth'deki Mends Street iskelesine Nehir boyunca yolculuk yapan ve hafta içi her yarım saatte bir (hafta sonları daha az) kalkan ring vapurları vardır. Boş zamanınız varsa, otobüsü yerine nehir manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.

Taksiler

Perth’te sıraya girip taksi tutabileceğiniz birkaç taksi durağı vardır. Aksi halde, yol üzerinden taksi çevirebilirsiniz.

Uber

Daha fazla yasal düzenlemeye tabi tutulması planlanan Uber, Perth’te daha popüler hale gelmektedir. Bu daha yüksek maliyetlere neden olabilir, ancak Uber taksilerle rekabet gücünü koruyacaktır.

Perth ve çevresi

Kent Merkezi

Perth’in merkezi son birkaç yılda büyük bir dönüşüm geçirdi. Neredeyse her gün açılan yeni restoranlar, kafeler ve barlar ile değişimi hissedebilirsiniz. Buna ek olarak, kent merkezi, buranın zengin tarihini daha iyi anlayabilmenizi sağlayan  en önemli anıtlarından bazılarına da ev sahipliği yapar. 

Güney Perth ve Bentley

Güney Perth’in kıyılarından kentin nefis manzarasını seyredebilirsiniz. Burası kentin gürültüsünden ve karmaşasından uzakta, dinlenmek için mükemmel bir mekandır. Alan, çok sayıda koşu ve yürüyüş parkurları olan geniş bir park alanına sahiptir. Yürümek için suyun kenarına gidebilir ve yılın herhangi bir zamanında barbekü ya da piknik yapmak için mola verebilirsiniz. 

Northbridge, Leederville ve Mt Lawley

Bu ilçeler, yeni barlar, havalı kulüpler, yabancı yiyecek dükkanları ve duvara gömülü kafelerin heyecan verici bir karışımıdır. Northbridge, dünyanın üçüncü büyük Fringe festivali olan Fringe World'e ev sahipliği yaptığı Ocak ve şubat aylarında daha da canlanır.

Crawley, Claremont ve Subiaco

Kahve, alışveriş ve içecekler — bunların hepsini Batı ilçelerinde bulabilirsiniz. Perth’in “Altın Üçgen”ine adım atabilir ve öğrenci bütçesiyle yüksek kaliteli alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Claremont'da park alanları ve oyun alanları bulunmaktadır. Güneş gözlüklerinizi alabilir, piknik yapabilir ve en sevilen Claremont Park'ta ya da nehirdeki Bayan Herbert Park'ta dinlenebilirsiniz.  Subiaco gece hayatının merkezlerinden biridir.

Perth’in En İyi 5’i

Galeriler

 

Pastaneler

 

Marketler

 

Müzikli mekanlar

 

Müzeler

Önerilen Makaleler

Neden IDP?

IDP, uluslararası eğitimin dünya çapındaki lider kuruluşudur. Tüm öğrencilere ana dili İngilizce olan ülkelerde eğitim görme konusunda yardımcı oluyoruz. Başarımız, öğrencileri doğru ülkede, doğru üniversite veya eğitim kurumunda, doğru eğitim programıyla buluşturma becerimizden kaynaklanıyor.

What-is-IELTS-370X242.gif

IELTS nedir?

International English Language Testing System(IELTS) dünyanın güvenilirliği en yüksek İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Yalnızca geçtiğimiz yıl 3 milyondan fazla kişi bu sınava okumak, çalışmak ve göçmenlik için girmiştir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?