Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Sidney'de Eğitim: Sidney Yaşam Rehberi

Daha iyisinin bulunması zor bir yaşam tarzıyla, Sidney Avustralya’nın en heyecan verici eğitim merkezidir.

Sidney, hem İlk Filonun (1788) geldiği hem de ilk anonim şirket olan Belediye Meclisinin (1842) kurulduğu yerdir. Bu tarih, Sidney’in çarpıcı ikonik simge yapılarına, dünyaca ünlü ve Avustralya’ya geldiğinizde kesinlikle görülmesi gereken Sidney Opera Binası ve Sidney Liman Köprüsü’ne derinden yansımaktadır. 

Sidney'de birçok seçeneğiniz var. Sidney, harika yemek ve alışveriş  mekanları ve ilham verici sanat ve kültürden muhteşem mimariye kadar her şeye sahip bir kenttir. 

Burada kaldığınız süre boyunca, muhteşem Yeni Yıl Arifesi kutlamaları ve Asya dışında düzenlenen en büyük Çin Yeni Yılı kutlamaları dahil olmak üzere pek çok spor ve kültürel etkinliklere katılabilirsiniz.

Yapılacak şeyler

Sidney Limanı Köprüsü’nden geçin

Sidney Opera Binası ve Sidney Liman Köprüsü, dünya çapında bilinen ikonik yapılardır. Burada yaşıyorsanız, sizin için sıradan bir manzara olsa da kısa bir süre için buradaysanız bu efsanevi köprüden geçmek için zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız.

Avustralya tarihini öğrenin 

Sidney, muhteşem mimari örneklerle doludur ve bu binalardan ülkenin geçmişine dair çok şey öğrenebilirsiniz. Ülkenin tarihini daha iyi anlamak için Avustralya Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz, ancak birçok sergiyi gezerken yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun çünkü sergileri gezmek çok zamanınızı alabilir. 

Muhteşem ulusal parkları keşfedin 

Sidney, Avustralya’nın en güneşli ormanlık ve dağlık alanlarıyla çevrilidir. Hawkesbury Nehri ve Nymboi-Binderay Milli Parkı'ndaki beyaz su raftingine ya da orman yürüyüşü için kuzeye ya da bazı tüplü dalış ve yağmur ormanlarında dolaşıp güneye gidebilirsiniz.

Ortalama Haftalık Masraflar

 • Kira: 165-440 $
 • Yemek: 100-150 $
 • Elektrik/gaz: 35-140 $
 • Ulaşım: 20-50 $
 • İnternet/telefon: $20-55 $
 • Diğer: 50 $+
 • Toplam: $370-885

Ulaşım

Trenler

Sidney’de, Merkezdeki Merkez Ticaret Bölgesi'nden (CBD) diğer ilçelere giden birkaç tren hattı vardır ve her hat boyunca çok sayıda istasyon vardır. Yaşadığınız yere yakın bir istasyon olup olmadığını görmek için zaman çizelgesine bakmanız gerekir. Tren sistemi, ilçelere ve CBD çevresine hızlı bir şekilde ulaşmak için etkili bir seçimdir. 

Otobüsler

Otobüsler, Sidney’in metropol bölgelerine gidip gelmek için mükemmel bir seçenektir. Büyük bir ağ ve sık servisleri olduğu için yakınınızda bir durak bulmak ve bir sonraki otobüsün gelmesi zor olmayacaktır. 

Feribotlar

Sidney Limanı'nın önünden, Manly, Balmain, Circular Quay gibi ilçelere ve hatta Parramatta'ya kadar giden Feribotlar vardır. Feribot sistemi, kentin limanını ve nehir sistemini görerek gezinmenin en güzel yollarından biridir. Biletler biraz daha pahalıdır ama göreceğiniz manzara için kesinlikle değer.

Taksiler

Perth’te sıraya girip taksi tutabileceğiniz taksi durakları vardır. Aksi halde, yol üzerinden taksi çevirebilirsiniz.

Uber

Taksilere oranla daha güvenli ve ucuz bir alternatif sunan Uber, Haziran 2016’da yasallaştırıldı.

Sidney ve çevresi

Kent Merkezi

Sidney’in kent merkezinde yapacak o kadar çok şey vardır ki muhtemelen burada planladığınızdan daha fazla zaman geçireceksiniz. Kahvenin tadına varabilir, şık restoranlardan bazılarını deneyebilir ve limanın muhteşem manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Avustralya'nın en eski halka açık parkı olan Hyde Park dinlenme ve keşif için ideal bir mekandır. Şanslıysanız, yakındaki St Mary Katedrali'nin melodik çanlarını dinleyebilirsiniz.

Ultimo, Haymarket ve Glebe

Bu ilçeler, Sidney'deki birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. Çin Mahellesi’nde olağanüstü bir yemek çeşitliliği ile karşılaşacaksınız.  Kolayca ulaşabileceğiniz Haymarket ve Ultimo, kentin hemen dışındadır ve hem yaşamak hem de ziyaret etmek için idealdir.

İç Doğu Bölgesi

İç Doğu, farklı kültürlerden gelen semt sakinleri, sanat ve topluluk sahnesinin yanı sıra büyüyen küçük bar ve kafeleri ile de bilinir.  Buraya kahve ya da brunch için gelebilir ve belki daha sonra birçok küçük sanat galerisinden birine gidebilirsiniz.

İç Batı Bölgesi

İç Batı genellikle havalı ve kozmopolit olarak tanımlanır. Çok sayıda bar ve restoran seçeneğinin yanı sıra seveceğiniz sokak sanatları ile de karşılaşabileceğiniz bir yerdir.

Sidney’in İlk 5’i

Galeriler

 

Pastaneler

 

Marketler

 

Müzikli Mekanlar

 

Müzeler

Önerilen Makaleler

Neden IDP?

IDP, uluslararası eğitimin dünya çapındaki lider kuruluşudur. Tüm öğrencilere ana dili İngilizce olan ülkelerde eğitim görme konusunda yardımcı oluyoruz. Başarımız, öğrencileri doğru ülkede, doğru üniversite veya eğitim kurumunda, doğru eğitim programıyla buluşturma becerimizden kaynaklanıyor.

IELTS nedir?

International English Language Testing System(IELTS) dünyanın güvenilirliği en yüksek İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Yalnızca geçtiğimiz yıl 3 milyondan fazla kişi bu sınava okumak, çalışmak ve göçmenlik için girmiştir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?