Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya’da Ulaşım

Avustralya’daki öğrenciler için ulaşım ayrıcalıklarına göz atın

A’dan B’ye hızlı ve kolay seyahat

Avustralya’daki toplu taşıma ücreti Avustralya’da nerede yaşadığınız ve hangi tip ulaşım aracını kullandığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Mevcut olan tüm hizmetler, zaman çizelgeleri ve maliyetlerle ilgili Transport NSW ya da Public Transport Victoria gibi eyalet hükümeti websitelerini kontrol edin.

Araba Kullanımı

Sürüş yönetmelikleri Avustralya’da eyaletten eyalete değişiklik gösterir. Bazı eyaletlerde eğer geçici bir vize tutuyorsanız, uluslararası sürücü ehliyetinizi kaldığınız süre boyunca kullanmanıza izin verildği için bir Avustralya sürücü belgesi ya da eğitim belgesi almanız gerekmez.

Ancak diğer eyaletlerde, kalıcı vize sahiplerinin Avustralya’ya ilk girişlerinden altı ay sonra bir Avustralya sürücü belgesi istenir.

Eğer araba kullanmak istiyorsanız, daha fazla bilgi almak için Avustralya eyalet ya da bölgesindeki trafik yetkililerine danışmanız en iyisi olacaktır.

Yabancı bir ehliyetle araç kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için eyalet ya da bölgenizi seçin.

ACT    NSW    NT    QLD    SA    TAS    VIC    WA

Ulaşım İmtiyazları/Ayrıcalıkları

ACT

ACT hükümeti ulaşım ayrıcalıkları sunuyor. Sadece resmi öğrenci kimliğinizi ya da ACTION Student Councession Card’a başarılı bir şekilde başvurduktan sonra sunun. ACT öğrenci imtiyaz kartları hakkında daha fazla bigi almak için ACTION sitesini ziyaret edin.

NSW

Genellikle, uluslararası öğrenciler ulaşım ayrıcalıklarına sahip değillerdir ama üçüncü derecedeki kurumlar artık Greater Sydney, Hunter ve Illawarra’daki otobüsler, trenler, hafif raylı sistemler ve feribotlarda periyodik olarak sınırsız seyahat imkanı sunan My Multi geçişlerinde indirim sunabiliyor. Uluslararası öğrenciler sadece belirli Avustralya Hükümetine bağlı tam burslarla öğrenim gördüklerinde ayrıcalıklı ücretlerden faydalanabilirler. Detaylı bilgi için lütfen Transport For NSW sitesini ziyaret edin.

NT

Okul öğrencileri geçerli öğrenci kartlarıyla ücretsiz bir şekilde yolculuk ederler. Ancak üniversite ve VET öğrencileri, geçerli bir öğrenci kartıyla 1$lık herhangi bir tarigeli halk otobüsü hizmetinde üç saat boyunca sınırsız otobüs seyahat ayrıcalığına sahiptir. Detaylar NT Department of Transport websitesinde mevcuttur.

QLD

Centreling for Austudy, Abstudy ya da Youth Allowance amaçları tarafından onaylanmış bir bölümde tam zamanlı eğitim alan bir uluslararası öprenciyseniz toplu taşımalarda ayrıcalıklara sahip olursunuz. Queensland’in ulaşım ayrıcalıkları hakkında daha fazla bilgi almak için Translink websitesini ziyaret edebilirsiniz.

SA

Güney Avustralya’da bir uluslararası öğrenci olarak resmi öğrenci kartınızı sunarak ulaşım ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Ücret detayları ve koşullar hakkında detaylar için Adelaide Metro adresini ziyaret edebilirsiniz.

VIC

Öğrenciler onaylanmış bir değişim programında eğitim alıyorsa, göçmen statüsündeyse ya da Australian Development Bursu’na sahipse ulaşım ayrıcalıklarından faydalanabilir. Detaylı bilgi için Public Transport Victoria adresini ziyaret edin ya da eğitim kurumunuzla uygunluğunuz hakkında iletişime geçin.

TAS

Uluslararası ve yerel öğrenciler aynı ulaşım ayrıcalıklarına sahiptirler. Tasmania’daki ulaşım ayrıcalıkları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Tasmanian Government Discounts & Concessions sitesini ziyaret edin.

WA

Western Avustralya’da tam zamanlı eğitim alan uluslararası öğrenciler toplu taşıma ayrıcalıklarından faydalanabilirler. Transperth websitesini ziyaret ederek ayrılıklı biletler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

living-expenses.jpg

Para Yönetimi ve Yaşam Giderleri

Avustralya’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

Shops-restaurant-T1-370x242.jpg

Mağazalar ve restoranlar

Dükkanların açılış saatleri bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterse de, genellikle market alışverişlerinizi büyük süpermarketlerde akşam 10'a kadar yapabilirsiniz.

Places-to-visit-in-Australia-canada-Teaser.jpg

Gidilecek yerler

Avustralya’da okumak istemenizin bir nedeni belki de ülkenin güzelliğidir. Her yıl milyonlarca insan el değmemiş sahil şeritleri, bereketli yağmur ormanları ve kızıl çöllerini gezmek.

İnsanlar ve Kültür

Avustralya şehirleri çok farklı insanları içeren yaşam alanları sunar. Avustralya’da Aborijin ve Torres Strait Adaları yerlileri de dâhil olmak üzere birçok farklı etnik, dini ve kültürel geçmişten gelen insanla tanışmanız mümkündür. Aborijin kültürü, Avustralya’nın ulusal kimliğinin önemli bir parçasıdır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?

Etkinlik Bulunamadı