text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:
Call us: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184
Bizi arayın: +90 212 245 15 88 | WhatsApp: +90 535 0 184 184

Eğitim Sistemi

Kanada eğitim sistemi hakkında bilmeniz gerekenler

Kanada, eğitim sistemine büyük bir yatırım yapmaktadır. Dünyanın en iyi eğitim icracılarından biri olan Kanada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’na (OECD) göre kişi başına düşen yükseköğretim harcamalarında ilk üç ülke arasında yer almaktadır.

EĞİTİM SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİ

Kanada’nın ortaöğretim (lise) sonrası eğitim sistemi, aşağıdaki unsurlara ayrılmıştır:

 • Genellikle 1 yıl süren Sertifika düzeyi eğitim 
 • Bir veya iki yıl süren Diploma düzeyi eğitim 
 • Genellikle iki ya da üç yıllık programları kapsayan İleri Düzey Diploma programları 
 • Tam zamanlı olarak dört yıllık eğitimin ardından verilen Lisans dereceleri 
 • Bir veya iki yıllık eğitim sonrası verilen Lisansüstü diploma/sertifikaları
 • Lisans derecesinden sonra belirli bir konuya odaklanmak amacıyla bir veya iki yıllık eğitimin ardından verilen Master dereceleri
 • Genellikle dört ila yedi yıl süren Doktora veya PhD programları

Akademik Yıl

Çoğu kolej ve üniversitede akademik yıl, genellikle Eylül ayı başından Nisan ayı sonuna veya Mayıs ayı başına kadar sürer. Kış sömestri, Eylül - Aralık ayları arası ve daha sonra da Ocak - Nisan ayları arası olmak üzere genellikle iki döneme ayrılır. Mayıs ve Ağustos ayları arasında ise, çeşitli konularda yaz eğitimleri verilmektedir. Ayrıca, Kanada’da tüm yıl boyunca eğitim veren birkaç seçkin okul da bulunmaktadır.

Üniversiteye bağlı olarak, lisans derecelerinin tamamlanması üç veya dört yıl sürebilir. Derecenin türüne bağlı olarak, lisansüstü derecelerin tamamlanması ise bir ila iki yıl alabilir. Yüksek lisans (Master) programları genellikle bir ila iki yıl sürer; ancak doktora programları diğer ülkelere oranla daha uzundur. Bu programların tamamlanması genellikle dört ila yedi yıl alır.

Öğretme ve Öğrenme Biçimi

Kanadalı üniversiteler, araştırma ve yüksek kaliteli öğretime içten bağlı olmalarının yanı sıra, öğrencilerin öğrenmelerini, kariyerlerini ve hayatlarını geliştirecek fırsatlar sağlamayı da amaçlamaktadırlar. Üniversitedeki dersler, temel ders anlatımından ve ‘tutorial’ denen özel derslerin birleşiminden oluşur. Dersler profesörler tarafından verilir ve sınıf mevcudu 30 ila 200 öğrenci arasında değişebilir. Genellikle de dersler, laboratuvar veya özel ders gibi bağlantılı bir bileşene sahiptir.

Özel ders veya laboratuvar, bir dersteki konuların daha derinlemesine tartışılmasını sağlar ve genellikle 20 ila 30 öğrenciden oluşur.

Öğrenim Ücretleri ve Burs Olanakları

Eğitim giderleri

Kuşkusuz, öğrencilerin yurtdışında eğitim görmeleri maliyetli olabilmektedir. Ancak, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD ile karşılaştırıldığında, Kanada yabancı öğrenciler için en düşük öğrenim ücretlerini sunmaktadır. Öğrenim ücretlerini karşılamak için yılda 7.000 CAD ile 29.000 CAD arasında bir bütçeye sahip olmanız gerekecektir. Ancak bu, sadece yön göstermesi açısından verilmiş ortalama bir tutardır. Maliyet, başvuracağınız kurum ve programa, bulunduğunuz lokasyon ve sahip olduğunuz yaşam tarzına göre değişebilir.

Genel olarak konuşmak gerekirse, beşeri bilimler, eğitim ve sanat programları daha ucuzdur; buna karşın, tıp ve mühendislik gibi bölümler çok daha pahalı olabilmektedir. Yüksek lisans düzeyinde eğitim almak istiyorsanız, öğrenim ücretleri genellikle daha yüksektir ve ücretler programa bağlı olarak değişiklik gösterir. Diğer birçok ülkede olduğu gibi, MBA programları genellikle en pahalı olanlardır. Bu programların ortalama maliyeti yaklaşık 42.000 CAD’dır.

Burslar

Bazı Kanada üniversiteleri ve okulları, olağanüstü başarılar elde eden uluslararası öğrenciler için burs ve ödüller vermektedir. Burs miktarı ve verilen ödüllerin çeşitleri eğitim kurumları arasında değişiklik gösterir. Rekabete dayalı olduğundan burs almak kolay değildir ve genellikle burs başvurunuzu da doğrudan bursu veren okula yapmanız gerekmektedir.

Tanınmış burslardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Canadian Commonwealth Scholarship and Fellowship Plan

Bu program, öğrencilerin Milletler Topluluğu (Commonwealth) ülkelerindeki yüksek lisans ve doktora düzeyindeki ileri seviyeli eğitim ve araştırma programlarını sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Verilen ödül, seyahat, yaşam ödeneği ve tüm zorunlu öğrenim ücretlerini içerir.

Shastri Indo - Canadian Institute

Lisans derecesinden doktora sonrasına, araştırma bursundan eğitim bursuna kadar, çok çeşitli burslar sunmaktadır.

National Research Council of Canada (NRCC)

Doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında, yüksek lisans derecesine sahip mühendislik ve doktora yeterliliği olan doğa bilimleri veya mühendislik öğrencilerine araştırma ortaklıkları sunulmaktadır.

Ontario Graduate Scholarship Program

Çok çeşitli disiplinlerde eğitim gören lisans öğrencileri içindir. Başvuracak öğrencilerin Ontario’daki bir üniversiteye kabul edilmiş olması ve geçerli bir öğrenci iznine (vize) de sahip olması gerekmektedir.

NSERC

Hem araştırma bursları yoluyla temel üniversite araştırmalarını, hem de üniversitelerle sanayi kuruluşlarının ortaklıkları aracılığıyla proje araştırmasını destekler.

Quebec Provincial Government Scholarship

Quebec’te okuyan öğrenciler içindir. Yüksek lisans veya daha üst düzeyde eğitim gören öğrenciler finansal destekten yararlanabilir. Her bir başvuru, liyakat ölçülerini esas alan bir anlayışla değerlendirilir.

Ontario Trillium Scholarship

İlk olarak Kasım 2010’da, dünyanın dört bir yanındaki en iyi doktora öğrencilerinin Ontario’da eğitim görebilmeleri amacıyla duyurulmuştur. Her bir burs, yıllık maksimum 40.000 dolar değerinde olup en fazla dört yıl olmak kaydıyla süresi uzatılabilir. Her yıl 75 adet burs verilmektedir.

Ontario üniversiteleri, liyakat esaslarına ve programa dayalı bursları hak eden uluslararası doktora öğrencilerini seçmekten ve bu bursları onlara vermekten sorumludur.

 

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin