Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada eğitim sistemi hakkında bilmeniz gerekenler

İşte Kanada eğitim sistemine genel bir bakış.

Kanada'nın öğrenciler arasında popülaritesinin arkasındaki önemli nedenlerden biri, uygun fiyatlı kaliteli eğitimidir. Kanada hükümeti yükseköğretime cömertçe harcama yapıyor ve ortaöğretim sonrası eğitim için sermaye harcayan ilk üç ülke arasında yer alıyor. Kanada eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinelim. 

Kanada’da eğitim düzeyleri

Kanada'daki eğitim sistemi eyalet hükümetleri tarafından yönetildiği için, çalışma düzeyleri ve eğitim aşamaları farklı isimlerle farklı kümelerde yer alabilir. İşte özeti:

 

DereceSüreAçıklama
Sertifika ve Diploma1 - 2 yılÖzellikle teknik programlar olmak üzere, mesleki ve iş odaklı programlar
Ön Lisans2 yıl4 yıllık lisans programlarının ilk iki yılına eşdeğerdir.
Lisans3 - 4 yılOrtaöğretimin başarılı bir şekilde tamamlanmasını gerektiren lisans derecesi. Eğitim süresi eyalet ve program türüne bağlıdır, ancak çoğu program 4 yıl sürer. Quebec gibi bazı eyaletlerde lisans eğitimi 3 yıldır.
Lisans Onur Derecesi4 YılBu, belirli bir GPA veya kredi, ana dal veya uzmanlık programı almayı gerektirir.
Lisansüstü Diploma1 - 2 yılLisans sonrası yeterlilik
Yüksek Lisans (tezli)1 - 2 yılGenellikle araştırma görevlisi olarak ilerlenen programda, değerlendirme ve programın tamamlanması için tez gönderilmesi zorunludur.
Yüksek Lisans (tezsiz)1 - 2 yılTez gönderimi gerektirmeyen, eğitime dayalı bir yüksek lisans derecesidir.
Doktora ve PhD4 - 7 yılDoktora öğrencileri tezini tamamladığında ve öğretim üyelerinden oluşan bir panelden önce çalışmalarını başarıyla savunduklarında doktor ünvanı verilir.
Doktora sonrası program - Araştırma odaklı uzmanlaşmış programlar

Akademik Yıl

Çoğu kolej ve üniversitede akademik yıl, genellikle Eylül ayı başından Nisan ayı sonuna veya Mayıs ayı başına kadar sürer. Kış sömestri, Eylül - Aralık ayları arası ve daha sonra da Ocak - Nisan ayları arası olmak üzere genellikle iki döneme ayrılır. Mayıs ve Ağustos ayları arasında ise, çeşitli konularda yaz eğitimleri verilmektedir. Ayrıca, Kanada’da tüm yıl boyunca eğitim veren birkaç seçkin okul da bulunmaktadır.

Üniversiteye bağlı olarak, lisans derecelerinin tamamlanması üç veya dört yıl sürebilir. Derecenin türüne bağlı olarak, lisansüstü derecelerin tamamlanması ise bir ila iki yıl alabilir. Yüksek lisans (Master) programları genellikle bir ila iki yıl sürer; ancak doktora programları diğer ülkelere oranla daha uzundur. Bu programların tamamlanması genellikle dört ila yedi yıl alır.

Öğretme ve Öğrenme Biçimi

Kanadalı üniversiteler, araştırma ve yüksek kaliteli öğretime içten bağlı olmalarının yanı sıra, öğrencilerin öğrenmelerini, kariyerlerini ve hayatlarını geliştirecek fırsatlar sağlamayı da amaçlamaktadırlar. Üniversitedeki dersler, temel ders anlatımından ve ‘tutorial’ denen özel derslerin birleşiminden oluşur. Dersler profesörler tarafından verilir ve sınıf mevcudu 30 ila 200 öğrenci arasında değişebilir. Genellikle de dersler, laboratuvar veya özel ders gibi bağlantılı bir bileşene sahiptir.

Özel ders veya laboratuvar, bir dersteki konuların daha derinlemesine tartışılmasını sağlar ve genellikle 20 ila 30 öğrenciden oluşur.

Öğrenim Ücretleri ve Burs Olanakları

Kuşkusuz, öğrencilerin yurtdışında eğitim görmeleri maliyetli olabilmektedir. Ancak, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD ile karşılaştırıldığında, Kanada yabancı öğrenciler için en düşük öğrenim ücretlerini sunmaktadır. Öğrenim ücretlerini karşılamak için yılda 7.000 CAD ile 29.000 CAD arasında bir bütçeye sahip olmanız gerekecektir. Ancak bu, sadece yön göstermesi açısından verilmiş ortalama bir tutardır. Maliyet, başvuracağınız kurum ve programa, bulunduğunuz lokasyon ve sahip olduğunuz yaşam tarzına göre değişebilir.

Genel olarak konuşmak gerekirse, beşeri bilimler, eğitim ve sanat programları daha ucuzdur; buna karşın, tıp ve mühendislik gibi bölümler çok daha pahalı olabilmektedir. Yüksek lisans düzeyinde eğitim almak istiyorsanız, öğrenim ücretleri genellikle daha yüksektir ve ücretler programa bağlı olarak değişiklik gösterir. Diğer birçok ülkede olduğu gibi, MBA programları genellikle en pahalı olanlardır. Bu programların ortalama maliyeti yaklaşık 42.000 CAD’dır.

Burslar

Bazı Kanada üniversiteleri ve okulları, üstün başarılar elde eden uluslararası öğrenciler için burs ve ödüller vermektedir. Burs miktarı ve verilen ödüllerin çeşitleri eğitim kurumları arasında değişiklik gösterir. Rekabete dayalı olduğundan burs almak kolay değildir ve genellikle burs başvurunuzu da doğrudan bursu veren okula yapmanız gerekmektedir.

Tanınmış burslardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Canadian Commonwealth Scholarship and Fellowship Plan

Bu program, öğrencilerin Milletler Topluluğu (Commonwealth) ülkelerindeki yüksek lisans ve doktora düzeyindeki ileri seviyeli eğitim ve araştırma programlarını sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Verilen ödül, seyahat, yaşam masrafları ve tüm zorunlu öğrenim ücretlerini içerir.

 • Shastri Indo - Canadian Institute

Lisans derecesinden doktora sonrasına, araştırma bursundan eğitim bursuna kadar, çok çeşitli burslar sunmaktadır.

 • National Research Council of Canada (NRCC)

Doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında, yüksek lisans derecesine sahip mühendislik ve doktora yeterliliği olan doğa bilimleri veya mühendislik öğrencilerine araştırma ortaklıkları sunulmaktadır.

 • Ontario Graduate Scholarship Program

Çok çeşitli disiplinlerde eğitim gören lisans öğrencileri içindir. Başvuracak öğrencilerin Ontario’daki bir üniversiteye kabul edilmiş olması ve geçerli bir öğrenci iznine (vize) de sahip olması gerekmektedir.

 • NSERC

Hem araştırma bursları yoluyla temel üniversite araştırmalarını, hem de üniversitelerle sanayi kuruluşlarının ortaklıkları aracılığıyla proje araştırmasını destekler.

 • Quebec Provincial Government Scholarship

Quebec’te okuyan öğrenciler içindir. Yüksek lisans veya daha üst düzeyde eğitim gören öğrenciler finansal destekten yararlanabilir. Her bir başvuru, liyakat ölçülerini esas alan bir anlayışla değerlendirilir.

 • Ontario Trillium Scholarship

İlk olarak Kasım 2010’da, dünyanın dört bir yanındaki en iyi doktora öğrencilerinin Ontario’da eğitim görebilmeleri amacıyla duyurulmuştur. Her bir burs, yıllık maksimum 40.000 dolar değerinde olup en fazla dört yıl olmak kaydıyla süresi uzatılabilir. Her yıl 75 adet burs verilmektedir.

Ontario üniversiteleri, liyakat esaslarına ve programa dayalı bursları hak eden uluslararası doktora öğrencilerini seçmekten ve bu bursları onlara vermekten sorumludur.

Recommended Articles

Kanada öğrenci vizesi koşulları

Kanada’da eğitim almak için Kanada Eğitim İzni’ne ihtiyacınız olacaktır...

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Kanada’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları...

Okurken çalışın

Eğitim sürenizde yarı zamanlı çalışma, Kanada’daki geçim giderlerinize katkıda bulunmanın...

İnsanlar ve Kültür

Kanada, el değmemiş doğal güzellikleri (özellikle geniş dağ sıraları), zengin tarihi ve farklı insan ve kültürlerin bir araya gelmesi ile ünlüdür. Dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve güneyde yer alan ABD’den kuzeydeki Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar uzanır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin