Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Okurken çalışmak

Kanada’da iken çalışmak mı istiyorsunuz? İşte yolu.

Eğitim sürenizde yarı zamanlı çalışma, Kanada’daki geçim giderlerinize katkıda bulunmanın harika bir yolu olabilir. Ayrıca alanınızda iş deneyimi de kazanabilirsiniz.

Aşağıdaki koşullara uyuyorsanız, Kanada’da okurken çalışma izniniz olmadan da çalışabilirsiniz.

 • Geçerli bir eğitim izniniz varsa
 • Tam zamanlı öğrenciyseniz
 • Lise sonrası seviyede onaylı bir eğitim kurumuna ya da, Quebec’te lise düzeyinde bir meslek programına kayıtlı iseniz
 • Bir derece, diploma ya da sertifika veren, en az 6 ay süreli bir akademik, mesleki veya profesyonel eğitim kurumunda okuyorsanız

Bu koşullara uyuyorsanız:

 • Düzenli akademik dönemlerde haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz ve
 • Yaz ve kış tatilleri veya bahar arası gibi planlı tatillerde çalışabilirsiniz.

Geçerli bir eğitim izniniz varsa ya da aşağıdaki kurumlardan birinde tam zamanlı öğrenciyseniz o zaman kampüs içindeki işlerde çalışabilirsiniz:

 • Lise sonrası seviyedeki devlete ait, kolej veya üniversite gibi bir eğitim kurumu, ya da Quebec’teki collège d’enseignement général et professionnel (CEGEP)
 • Kamu eğitim kurumuyla aynı kurallar ve yönetmelikler çerçevesinde işletilen, tüm operasyonları için gereken finansmanının en az yüzde 50’sini devlet hibeleri ile karşılayan özel lise sonrası eğitim kurumları (mevcut durumda sadece Quebec’teki currently only private college-level educational institutions in Quebec qualify)
 • Eyalet tarafından derece vermeye yetkilendirilmiş bir Kanada özel eğitim kurumu

Sosyal güvenlik numaranız

İndirimler almak veya devlet programlarından hizmet almak için Service Canada’dan bir Sosyal Güvenlik Numarası’na (SIN) ihtiyacınız olacak.

Kampüs içi bir işte çalışmak için SIN’e yapacağınız başvurunun koşulu olarak aşağıdaki şartlardan birini karşılıyor olmanız, eğitim izninizin üzerinde ibaresi bulunması gerekmektedir:

 • Tam zamanlı eğitim aldığı kurumun kampüsündeki işlerde çalışabilir
 • R186(f), (v) ya da (w)de belirtilen hak kazanma kriterlerini karşılıyorsanız kampüs içinde veya dışında çalışabilir. Bu kriterleri artık karşılamıyorsa çalışmaya son vermelidir.

Eğitim izniniz bu koşul veya ibarelerden birini karşılamıyorsa SIN için başvuru yapmadan evvel eğitim izninizde değişiklik yapılması için ücretsiz bir dilekçe vermeniz gerekecektir.

Mezuniyetten sonra çalışma

Eğitiminiz bittikten sonra Kanada’da kalmak istiyorsanız Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı’nı (Post-Graduation Work Permit Program (PWPP)) tamamlamanız size çok değerli iş deneyimi kazandıracaktır. Bu program ayrıca, daha sonra Kanada’da daimi ikametgah izni başvurusu yapmayı düşünürseniz de size yardımcı olacaktır.

PWPP çalışma izinlerinin geçerliliği ilk eğitim programınızın süresi ile aynıdır (en fazla 3 yıla kadar) ve size istediğiniz meslekte çalışma hakkı ile birlikte istediğiniz zaman iş değiştirme hakkı tanır.

Programa katılabilmek için Kanada hükümeti ya da eyaletlerinden biri tarafından tanınan bir derece ile bir devlet veya özel eğitim kurumundan mezun olmanız şarttır. PWPP’ye başvurunuzu akademik programınızın bittiğini bildiren yazılı konfirmasyonu aldıktan sonraki 90 gün içinde  yapmanız gerekmektedir.

Önerilen Makaleler
living-expenses-(1).jpg

Para yönetimi ve geçim giderleri

Kanada, el değmemiş doğal güzellikleri (özellikle geniş dağ sıraları), zengin tarihi ve farklı insan ve kültürlerin bir araya gelmesi ile ünlüdür. Dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve güneyde yer alan ABD’den kuzeydeki Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar uzanır.

Shops-restaurant-T1-370x242 (1).jpg

Mağazalar ve restoranlar

Kanada’da nerede alışveriş yapıp yemek yiyebileceğinize dair birçok seçeneğiniz vardır; ancak mekânların açılış saatleri,bulunduğunuz yere bağlı olarak tamamen farklılık gösterebilir. Hatta bazı eyalet ve bölgeler, dükkânların 7/24 açık olmasına bile izin vermektedir; bu da asla hazırlıksız yakalanmayacaksınız demektir!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?