Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Toronto'da Eğitim: Toronto Yaşam Rehberi

Toronto enerjisi bol, genç insanları, tarihi yerleri ve farklılıklarıyla dolu bir şehirdir. Mültikültürel bir merkez olması size dünyayı dolaşıyormuş hissi verir.

Toronto, gece üçe kadar açık barları, tüm yaz boyunca katılabileceğiniz hiç bitmeyen festivalleri ve başka hiçbir halka benzemeyen halkı sayesinde mükemmelliğin tamamen farklı bir boyutudur. Ve üstüne üstlük çok fazla cana yakın insanları vardır ki çok geçmeden bu şehirde evinizde gibi hissedebilirsiniz.

Toronto_GettingAround 1-min.jpg

Toronto’nun en iyi 5 farklı ulaşım yöntemi

Toronto’nun yoğun trafiği yüzünden ulaşım için en kolay yol toplu taşımacılıktır. Şehirde problemsiz bir şekilde yolculuk edebilmeniz için aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

1. Araç (taksi, Uber, Lyft)

Şehirde dolaşmak için ister kendi aracınızı kullanabilir isterseniz taksiye(ya da benzer bir araca) binebilirsiniz.  Aklınızda olsun uzun yolculuklarda özellikle de yoğun trafikte takılı kaldığınızda daha fazla ücret ödersiniz.

2. Bisiklet

Şehir merkezinin göbeğinde birçok bisiklet yolu bulunur. Şehirde bisiklet kiralamak istiyorsanız, Bike Share i kullanabilirsiniz. 1 yıllık kullanım kartı ve sınırsız yolculuklar için bisikletleri kullanma seçeneği mevcuttur. Bütün şehir boyunca Bike Share stantlarını bulabilirsiniz. Eğer bir stant görürseniz, kredi kartınızı kullanarak bisiklet kiralamak için kioskları kullanabilirsiniz. Bisikleti kullandığınız sure boyunca sorumluluk sizdedir. Bir bisiklet park alanından ayrılıp bir sonraki varış yerinizdeki park alanına bisikleti bırakana kadar sorumluluk size aittir.

Sık sık bisiklet kullanıyorsanız bir yıllık kullanım kartı işinizi daha kolaylaştıracaktır.

Toronto Transit Commission(Komisyonu) (TTC): Şehirde dolaşmak için en hızlı yol TTC dir. Özellikle de eğer şehir merkezinde yaşıyorsanız TTC sizin en iyi arkadaşınız olacaktır. TTC,metro,otobüs ve tramvayı kapsar.

3. Metro

Metro, Toronto şehri ve hatta bazı kenar mahalleler boyunca hareket eden bir yeraltı trenidir. İki tane önemli hattı vardır.

Bloor-Danforth hattı (yeşil) batıdan doğuya kadar tüm yol boyunca size götürür. (Etobicoke’dan Scarborough’a). Bu hattın orta noktasında Toronto Üniversitesi bulunur. (St. George Durağı).

Üniversite hattı (sarı) şehir merkezinin göbeğinde bulunur ve kuzeye ve güneye gider. North York’a gider(diğer bir kenar mahalle) ve eğer konserleri ya da basketbol,beyzbol veya hokey maçlarını izlemek istiyorsanız bu hattın güney yönündeki son durağında inebilirsiniz. Scotiabank Arena ve Rogers Centre’ın ikisi de Union durağındadır.

Çok kısa bir sure once, sarı hattı kuzey yönüne doğru, Kanada’nın Harikalar Diyarı’nın bulunduğu Vaughan mahallesine kadar uzattılar.

Eğer havaalanına sık sık gitmek gibi bir planınız varsa, size doğrudan Union durağından Mississauga’daki Pearson Havaalanı’na götüren UP Express’i kullanabilirsiniz.

Metro ücreti 3.25 kanada dolarıdır ve parayla, metro jetonları veya PRESTO kart ile kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz. Bu karta bir metro durağında bakiye yükleyebilirsiniz. Ayrıca websitelerinden bir hesap açabilirsiniz ve belli bir miktar altına düştüğü her an otomatik olarak kartınıza bakiye yüklenir.

4. Otobüs

Otobüsleri Toronto’nun neredeyse her yerinde bulabilirsiniz. Gitmeniz gereken yer her nerdeyse size oraya götürecek bir güzergah vardır.

Her 10 dakikada bir kalkış yapar fakat kötü hava şartlarında kalkışı biraz uzun sürebilir.

Otobüsünüzün yerini tespit etmek için en kolay yol Rocketman (evet sanki bir şarkı gibi) isimli uygulamayı kullanmaktır. Rocketman, otobüs güzergahında giderken otobüsünüzün yerini gerçek zamanlı olarak tespit etmenizi sağlar. Gitmek istediğiniz her güzergah için tarifeleri görebilirsiniz.

5. Tramvay

Otobüsler gibi, tramvaylar da 10 dakikada bir kalkar. Ancak şehir merkeziyle sınırlıdır.

Tramvaylar daha uzundur ve daha fazla insan taşıyabilir. Yoğun saatlerde bile boş koltuk bulabilirsiniz.

Metro,otobüs ve tramvaylar için PRESTO kartınızı kullanabilirsiniz. 1 yıl boyunca sınırsız yolculuk için bir kez ödeme yaptığınız bir yıllık PRESTO kullanım kartını da satın alabilirsiniz.

Toronto_MustSee 2-min.jpg

Multikültürel Toronto için bir kılavuz

Toronto çok farklı semtlere ayrılmıştır. Bazı semtler sessiz ve aileler için oturmaya daha elverişli bazıları ise bakkal,market,bar,kafe ve hotellerle doludur. Bazı insanlar bu yerleri beton yığını olarak adlandırsa da sessizliği ve birçok seçenekleri tercih ederseniz bu aslında kötü bir durum değildir.

Toronto Şehir Merkezi’ndeki semtlerin isimleri ne göreceğinizi ve tadacağınızı tahmin etmenizi kolaylaştırır. Bu semtler ve isimleri tarihi köklere sahiptir. 1960larda ve 1970lerde, Kanada’ya büyük bir göç dalgası olduğunda, göçmenler aynı etnik kökene sahip insanların yoğun olduğu bölgelere yerleşti.

Göçmenler bu bölgelere geldi ve kendilerine özgü yemeklerle restoranlar açtılar ve dil okulları ve kendi toplumsal bilinçlerini inşa ettiler. Semtler orada yaşayan etnik kökenlere göre isimlendirildi ve günümüze kadar isimleri aynı şekilde kaldı.

Eğer Toronto’daki bu semtleri ziyaret ederseniz ya da orada yaşamak isterseniz, sokağa adımınızı atar atmaz özgün halkı goreceksiniz.

Little Italy (College Street West)

Little Italy’e gitmenin en kolay yolu metrodaki Üniversite(sarı) hattını kullanmaktır.

Bu semt cana yakın insanlarla ve hayatınızda yiyebileceğiniz en leziz İtalyan yemekleri ile meşhurdur.

Dünya Kupası ve Avrupa Kupası boyunca, burası futbol maçlarını izleyebileceğiniz bir yerdir, özellikle de İtalya oynuyorsa. Carbonara ve tiramisunuzu yerken sokaklarda dans eden fanatikleri görebilirsiniz.

Eaton Alışveriş Merkezi, Ryerson Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi’ne yakın olmasından dolayı güvenli bir bölgedir ve birçok öğrenciye ev sahipliği yapar.

Little Portugal (Lansdowne, Dufferin ve Ossington Durağı)

Little Portugal bulabileceğiniz en iyi Portekiz’e özgü yemeklere ev sahipliği yapar. Her köşesinde, ağız sulandıran tavuk,vino(şarap) ve custard tartları bulabilirsiniz.

En güzel yazlar burada yaşanır çünkü halk birbirine yakındır ve herkes aileleri ile sokaklara doluşur. Little Italy gibi, Dünya Kupası ve Avrupa Kupası boyunca takılmak için gözde yerlerden biridir.

Bu bölge ucuz gayrimenkulleri sayesinde birçok genç insanla doludur. Aşırı derecede ucuz değildir fakat şehir merkezine gore daha uygundur ayrıca Toronto Üniversitesi’ne de oldukça yakındır.

Chinatown (Dundas Street West’den Spadina’ya)

Büyük Toronto’da birçok Chinatown vardır(Mississauga, Markham ve Toronto’da Gerrard sokakta), fakat en eskisi Spadina’dadır. Toronto Üniversitesi’ne yakın olmasından dolayı öğrenciler arasında ve öğrenciler evleri için populer bir bölgedir.

Ayrıca hem ilginç ıvır zıvırlar hem de taze ürünler için birkaç güzel market bulabilirsiniz.

Chinatown’un sınırında yaşayarak kampüse metroyla 2 dakikada ya da yürüyerek 7 dakikada ulaşabilirsiniz.

Koreatown (Bathurst, Christie ve Bloor)

Chinatown gibi, öğrenciler için ucuz yiyeceklerin bulunduğu harika bir yerdir.

Toronto Üniversitesi’ne yakın olmasa bile, sadece 4 durak uzaklıktadır. (Toronto Üni. St. George’da Bloor Danforth hattındadır, eğer batı yönüne Bathurst, Christie ya da Bloor’a doğru giderseniz, Chinatown’a ulaşırsınız.)

Eğer birçok genç komşunuzun olmasını istiyorsanız, Christie ve Bloor durakları büyük öğrenci merkezleridir.

Koreatown’da birkaç güzel market, Kore barbekü alanları ve ramen servisi yapan(soğuk bir kş gününde ihtiyacınız olacak) birçok yerler mevcuttur.

Danforth – Greektown (Broadview’den McCowan’a)

Bu semtin en iyi olduğu zaman yaz mevsimidir. Çünkü halkı tam anlamıyla bu zamanda canlanır ve bir yaz gecesi sokaklarda dolaşan aileleri görebilirsiniz. Restoranlar teraslarını açmaya başlar ve herkes geleneksel Taste of the Danforth festivaline hazırlanır.

Bu bölge Woodbine Plajı’na yakındır ve Woodbine durağındadır. (Toronto’daki en popüler plajlardan biridir.)

Eğer birkaç leziz Yunan yemeklerinden tatmak ve size aileniz gibi davranacak cana yakın insanlarla tanışmak istiyorsanız Danforth’u gezebilirsiniz.

Kensington Market (Dundas Street West’den College’a)

Kensington Market sınırı Toronto Üniversitesi, George Brown Koleji ve Ryerson Üniversitesi’ne oldukça yakındır.

Dundas West durağından Bloor durağına kadar olan yeşil hatta bulunur.

Sosyal medya için fotoğraf çekebileceğiniz bir yerdir ve öğrenciler bu semtin sokaklarında dolaşmayı, vegan yiyecekler yemeyi,sıcak çay,latte içmeyi,plak ve ucuz kıyafetler satın almayı veya dövme yaptırmaya bayılır.

Fotoğraf çekmek için birçok harika graffitinin bulunduğu dar sokakları ve hipsterlerle dolu Toronto’nun popüler bu yerinde yapabileceğiniz birçok şey var.

St. Lawrence Market (Jarvis’den Front Street East’e)

Bu semt hem Toronto Üniversitesi hem de Ryerson Üniversitesi’nden yürüme mesafesi uzaklığında, Dundas durağındaki sarı hatta bulunur.

Her gün taze ürünler alabilir ve uygun fiyata haftalık mutfak alışverişinizi yapabilirsiniz. Bu bölge mükemmel bir ev dekorasyonu için ev eşyaları, bitkiler ve diğer şeyleri satın alabileceğiniz bit pazarı hissi verir.

Plajlar (Victoria Park Avenue’den Ontario Gölü’nün muazzam bir manzarasına sahip Kingston Road’a)

Bu bölge Toronto’daki önemli plajlardan birine ev sahipliği yapar. Broadview’den Woodbine’a kadar uzanan yeşil hatta bulunan bu bölge çok savurgan bir semttir, bundan dolayı hem dolaşmaya hem de gelecekteki evinizi aramak için zamanınızı harcamaya değer bir yerdir. 

Plajlar, play voleybolu oynamak veya deniz kıyısındaki yol boyunca paten sürmek için Kuzey Amerika’daki en iyi yerlerden biridir.

Yorkville (Bay Street)

Bu semt öğrencilerin gezdiği ve vitrinlere baktığı popüler bir yerdir. Eğer birkaç lüks araba görmek, şirin kafelere bakmak, ünlüleri görmek veya sınavlarınız bittiğinde kutlama amaçlı para saçacağınız küçük bir alışveriş yapmak istiyorsanız, bu  sosyetik bölgeye gidebilirsiniz.

Distillery District

Distillery District öğrenci evleri için büyük bir yer değildir, fakat bu semtte dolaşan öğrencileri görebilirsiniz. Gezmek için güzel bir mekandır. Kış tatili zamanında dekorasyonlar sayesinde ışıl ışıldır ve Noel dükkanları festival ruhunun oluşmasını sağlar.

Yıl boyunca bu semtin güzelliğini içeren Instagram için fotoğraflar çekerek dükkanları, birçok marketleri gezebilirsiniz.

Toronto_CulturalScene 3-min.jpg

Toronto’nun kültürel manzarası

Toronto’nun size sunduğu bütün o farklı semtler ve çeşitlilikler sayesinde hiçbir zaman sıkılacağınız(ya da acıkacağınız) endişesine asla kapılmazsınız.

Bu semtlerde yaz mevsiminin eğlenceli geçmesini sağlayacak birçok aktivite mevcuttur.

Taste of the Danforth Festivali

Her yıl Ağustos ayında Danforth’da(Yunan halkı) gerçekleşir. Yollar kapatılır ve satıcılarla doludur.

Taste of the Danforth şehirdeki herkesin bir yaz gecesi Yunan kültürünü kutlamak için toplandığı birçok müzik,leziz Yunan yemekleriyle dolu harika bir festivaldir.

Caribana

‘Caribana’ olarak bilinen,Toronto’nun Caribbean Festivali, Toronto şehrinin tamamen canlandığını görmeniz için bir şanstır. Her yıl Ağustos ayının ilk haftası gerçekleşir and bütün şehirdeki en geniş sokak festivalidir.

Caribana hiç durmayan müzikleri, performansları, tüm dünyadan ziyaretçileri, parlak kostümleri, yemek satıcıları, ışıklar ve dansçılarla gerçekleşen geçit törenleriyle dolu bir festivaldir.

Taco Fest

Bu festival, deniz kıyısında bulunan Ontario’da Haziran ayının ikinci haftası gerçekleşir.

Birkaç usta aşçı şehirdeki sokaklara tezgah açar ve guacamole,acılı sos,churro ve hatta tekila içeren özel yemekleri satarlar!  Tonlarca öğrenci bu festivale gider çünkü  sadece giriş ücreti öder ve en iyi yemeklerin bazılarına ulaşabilirsiniz!

Okuldan arkadaşlarınızla takılmak (yaz tatilinde olacağınız için onları pek sık göremeyebilirsiniz) ve farklı semtlerden insanlarla tanışmak için mükemmel bir fırsattır.

Taste of the Middle East Festivali

Orta Doğu kültürünün sunduğu bazı müthiş yemekleri yemek için Temmuz’un sonunda bir gün geçirebilirsiniz.

Taste of Middle East Festivali şehir merkezinin göbeğinde gerçekleşir (Yonge ve Dundas) ve ücretsizdir. Orta doğu yemeklerinden birkaçını tadabilir ve hatta Türk kahvesinin yapılışı gibi güzel  ve yeni şeyleri öğrenebilirsiniz. Falınıza baktırabilir,eşsiz sanat çalışmalarını görebilir, müzik dinleyebilir,dans edebilir ve Orta Doğu kültürünün sunduğu 1001 çeşitten fazla yemeği tadabilirsiniz.

Ayrıca bütün kazanç hayır kurumlarına bağışlanır. 

Toronto_MustSee 4-min.jpg

Şehirde görülmesi gereken yerler

Toronto’nun sunduğu çeşitlilik ve kültür  bu şehri mükemmel yapan özelliklerden sadece biridir.

Ayrıca burada geçirdikleri zaman boyunca herkesin görmesi gereken birçok turistik ve tarihi yerler de vardır.

Canadian National Exhibition (Kanada Ulusal Sergisi)

Her yıl Ağustos’un ilk iki haftası gerçekleşir. Yazı bitirmenin en mükemmel yolu gezmek, benzersiz bütün atıştırmalıkların olduğu kocaman bir yiyecek terminalı ve bir sürü oyun salonlarıdır.

Toronto Adaları

Ontario Gölü’ndeki 15 küçük ada zinciridir. Adaları gitmek için Harbourfront’tan (Union durağı) metroya ya da vapura binebilirsiniz. 

Adalarda birçok aktivite vardır : lunapark, deniz feneri, plajlar and çiftlikler!

Casa Loma

Toronto’nun orta yerinde bulunan Gotik köşk mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Birçok film burada çekilmiştir ve ayrıca gezi ve arazi dışında yürüyüş için harika bir yerdir.

Casa Loma ayrıca arkadaşlarla doğal bir fotoğraf çekmek için mükemmel bir yerdir.

Art Gallery of Ontario (AGO) (Ontario Sanat Galerisi)

Şehirmerkezinin göbeğinde bulunan AGO’nun yıl boyunca yeni ve heyecan verici sergileri vardır. Bu galeri 95 bin sanat eserine ev sahipliği yapar ve Kuzey Amerika’daki en geniş galerilerden biridir.

Eğer bir Çarşamba geçesi o bölgedeyseniz(6-9 arası) ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz! Ya da 14-25 yaşları arasındaysanız her gün öğlen 3’den sonra AGO ya ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz.

Ontario Science Centre (Ontario Bilim Merkezi)

Çoğu Torontolu burayı eğitim gezilerinin gerçekleştiği yer olarak bilir. Toronto’nun Kuzeydoğusundadır(North York’daki Don Mills) ve birçok gösteriyi,sergiyi,muhteşem makineleri ve çok fazla bilgiyi bünyesinde barındırır.

CN Tower (CN Kulesi)

En iyisini sona sakladık, burası uluslararası olarak bu şehri tanımlayan yerdir. Toronto’da nereye giderseniz gidin, her zaman bu güzel CN Tower’ı görebilirsiniz.

Kulenin tepesine çıkmak için düzenlenen turlar vardır. Cam zeminde yürüyebilir ve aşağıdaki binalara bakabilirsiniz, binanın tepesindeki ünlü 360 restoranlarda yemek yiyebilirsiniz and ayrıca CN Tower’ın dışında yürüyebilirsiniz(Edge Walk)!!!. Kulağa çılgınca geliyor fakat aslında oldukça eğlencelidir.

Recommended Articles

Montreal

Kanada, her çeşitten insanlar,kültürler,diller ve yemeklerle dolu bir ülkededir ve keşfetmeye başlatmak için uluslararası öğrenciler için eğlenceli yerlere sahip Montreal’den başka güzel bir yer yoktur.

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Kanada’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları...

Ottawa

Ottawa, Ontario’nun doğu bölgesinde yer alan güzel bir şehirdir. Kanada’nın başkentidir ve Başbakan’a ve Parlament’e ev sahipliği yapar -ama bu demek değildir burası sıkıcı ve bunaltıcıdır.

Kanada öğrenci vizesi koşulları

Kanada’da eğitim almak için Kanada Eğitim İzni’ne ihtiyacınız olacaktır...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?