Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İrlanda’da eğitim

İrlanda’da eğitim almanın nasıl bir şey olacağını keşfedin.

İrlanda dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir ve burada eğitim almak için birçok sebebiniz var. Okullar ve üniversiteler küresel olarak birbiriyle bağlantılıdır ve İrlanda eğitim kurumları mezunları bütün dünyada birçok kariyer alanında olanaklara erişebilir.

İrlanda, Avrupa’nın en batı ucunda kalan bir ada ülkesidir. Kıtanın, Büyük Britanya’dan sonra en büyük adasıdır. Güzel yeşil kırsal alanlarıyla, muhteşem tarihi ve dost canlısı insanlarıyla bilinir.

Eğitim

Üst düzey 7 üniversitesi, araştırmaya ve küresel işbirliğine odaklanan yapısıyla İrlanda’nın standart eğitimi dünyanın en iyileri arasındadır.

İnsanlar ve kültür

İrlandalılar ülkeleri ve kültürleriyle gurur duyarlar ve sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarlar. Göreceli olarak küçük bir ülke olmasına rağmen, (5 milyon popülasyona sahip olarak), dünyadaki 70 milyondan fazla insan İrlandalı kalıtıma sahip olduğunu iddia ediyor.

Güvenlik

İrlanda yaşam kalitesi, huzur ve insani gelişim açısından tutarlılıkla Top 20 ülke sıralamasında olan yaşamak için güvenli ve hoşgörülü bir yerdir. Ayrıca, nüfusunun üçte biri 25 yaşının altında olan, genç bir ülkedir. İrlanda’da eğitim alın ve burada yaşamayı seven 161 farklı ülkeden gelen 35 binden fazla uluslararası öğrencinin arasına katılın.

Kariyer

İrlanda’da eğitim almak başarılı bir kariyer için mükemmel bir başlangıç sağlar. İrlanda, eğitim kalitesi açısından oldukça üst sıradadır –rekabetçi bir ekonominin ihtiyaçlarını karşılayan bir eğitime artı olarak üniversiteler ve uluslararası şirketler arasındaki bilgi aktarımı yapar. Aynı zamanda oldukça eğilenceli.

Şehir yaşamı

Dünyadaki diğer büyük şehirlere oranla, önemli şehirler daha küçük ve gezinmesi kolaydır yine de canlı ve kültürel anlamda sofistikedir.

İrlanda’daki en iyi 5 üniversite

İrlanda’da en iyi üniversitelerden birinde mi eğitim almak istiyorsunuz? Times Higher Education’ın Dünya Üniversite 2019 Sıralaması’ndan toplanan verilere göre işte İrlanda Cumhuriyeti’nin en iyi beş üniversiteleri.

1. Trinity College Dublin

Cambridge ya da Oxford Üniversitelerinin İrlanda versiyonunu mu arıyorsunuz? Dublin’in kalbinde dünya standartlarında eğitim veren akademisyenlerin araştırma odaklı müfredatıyla eğitim alın.

2. College Dublin Üniversitesi (UCD)

UCD, dünya genelindeki yüksek eğitim kurumları arasında ilk %1’lik sıralama içerisinde yer alır. UCD’nin ödüllü öğrenci tesisleri içindeki uluslararası bağlantıları olan uzmanlardan eğitim alın. UCD’de eğitim alın.

3. Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI)

İrlanda’nın tek sağlık bilimleri uzmanlık alanı eğitim kurumu RCSI, İrlanda’nın en büyük tıp okulu olmanın yanı sıra dünya çapında tanınan sağlık çalışanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

4. College Cork Üniversitesi

Yenilikçi disiplinlerarası araştırmalara ve çalışma odaklaı klinik ve uluslararası yerleştirmelere dahil olmak için İrlanda’nın beş yıldızlı üniversitesinde eğitim alın. 

5. İrlanda National Üniversitesi, Galway

NUI Galway, güzel sanatlardan sağlık teknolojilerine yayılan eşsiz bölümleri ve uluslararası itibarı ile New York Times tarafından ‘en büyüleyici şehir’ olarak anılır.

Neden İrlanda’da Eğitim?

Kaliteli Eğitim

İrlanda’nın eğitim sistemi bulabileceklerinizin en iyisidir. Dünya genelinde İrlanda üniversiteleri %3’lük sıralamada yer alır ve İrlanda üniversitelerinden mezun olanlar dünya genelinde işverenler tarafından cazip görülmektedir.

Araştırma olanakları

İrlanda üniversiteleri, araştırma kurumları içerisinde dünya genelinde en iyi %1’lik kısımda yer alır. Dünyanın en büyük ve en iyi şirketlerinin stratejik araştırma kurumları burada yer alır ve uluslararası öğrenciler dünyayı değiştirip ve hayatları değiştirecek araştırma programlarına katılabilirler.

Kariyer olanakları

Birçok lider küresel şirketler İrlanda’da yer alır ve kariyer olanakları oldukça fazladır. Özellikle Yazılım gelişimi ve IT, Mühendislik, Finansal Hizmetler, Gıda ve Tarım, Sağlık teknolojileri ve Eczacılık alanlarında kariyer imkanları oldukça fazladır.

Büyüyen Ekonomi

İrlanda ekonomisi, Avro bölgesinde en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmanın yanı sıra dünyanın en rekabetçi 6. ülkesidir. Küresel bağlantıları olan girişimci bir ülkedir.

İngilizce dili

Konuşulan ana dil, küresel iş dili ve teknoloji dili İngilizce’dir. İngilizce okuma ve yazma bilmek pazarlanabilirlik oranınızı arttırır ve multikültürel şirkette ya da İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmayı hedefliyorsanız büyük bir avantaj sağlar.

Tarih ve kültür

İrlanda müzeler, katedraller, parklar ve anıtlarla doludur ve sanat, edebiyat, film ve müzik alanındaki katkılarıyla ünlüdür.

Avrupa’ya yakınlık

İrlanda, önemli Avrupa başkentlerine yakın ve kısa bir uçuş mesafesindedir. Bu yüzden, buradayken Avrupa’nın geri kalanını kolayca keşfedebilirsiniz.

Stay-back vizesi

İrlanda hükümeti Lisans mezunları için bir yıllık, Yüksek Lisans mezunları için ise iki yılı bulan geri-kalma vizesi sunar. Birçok uluslararası öğrenci, eğitimi bitirdikten sonra İrlanda’da kalıp kariyerlerine burada başlıyor.

Hızlı bilgiler

 • Başket: Dublin
 • Para birimi: Euro
 • Dil: İngilizce
 • Zaman dilimi: GMT+1
 • Telefon kodu: +353
 • Nüfus: 4.818 milyon (United Nations’un son tahminlerine dayanarak)

İrlanda’da eğitim almak nasıldır?

İrlanda’nın eğitim yöntemleri nedir?

İrlanda’nın eğitim yöntemleri Birleşik Krallık ile birbirine benzer. Önceden olduğundan daha bağımsız çalışma özgürlüğünü bulabilirsiniz. Bu başta çekici gelebilir ama sizden yüksek standartlar beklenir bu sebeple diğer öğrencilere yetişebilmek adına daha çok çalışmanız gerektiğini hemen keşfedersiniz.

İrlanda’da eğitim almaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

 • Çoğunlukla tek başına çalışmanız beklenir ve ülkenizde görmeye alıştığınız rehberliğe burada o kadar ulaşamayabilirsiniz.
 • Konuşmaya ve düşüncelerinizi sınıf içerisinde dile getirmeniz teşvik edilir.
 • Bilgileri ve verileri toplamaya odaklanmanız yerine öğrendiğiniz şeylere kendi sonuçlarınızı çıkarmanız beklenir. 
 • Akademik kadro sizin başarılınızı olmanızı ister ve size yardımcı olup tavsiye vermeye hazırlardır. 
 • Kritik yargılama cesaretlendirilir ve öngörülen çalışma programı dışında konuları bireysel okuma ve araştırmayı da kapsar.
 • Derslerde not tutmalı, bu notları öğrenmek için temel alınmalı ve sınav için gözden geçirilmesi için kullanılmalıdır. 
 • Birçok öğrenci eğitimin bir parçası olarak özel derslere katılır. Bunlar dersin öğretmeni tarafından yürütülen küçük ders gruplarıdır ve öğrenciler çalışmaları konusunda fikirlerini müzakere ederler. 
 • Öğrenim dili İngilizce’dir. Eğer dil konusunda sıkıntılar çekiyorsanız danışmanınızdan ya da kampüsteki uluslararası ofisten rehberlik isteyebilirsiniz.

Sıralamalar

 • 2018 Dünya Mutluluk Endeksine göre İrlanda 4. Sıradadır
 • İrlanda, dünyanın en kalabalık 124. Ülkesidir.

Çevre

 • İrlanda, yemyeşil kır ve tepeleri nedeniyle aynı zamanda Zümrüt Ada olarak bilinir 
 • İrlanda’daki en uzun yer ismi Galway’deki Muckanaghederdauhaulia’dır.

Dil

 • İrlandalılar soru sorulduğunda “evet” ve “hayır” gibi yanıtlar kullanmazlar onun yerine fiil cümleleri kullanırlar. Örneğin, eğer biri “İçeri geliyor musun?” diye sorduğunda “Geliyorum” diye yanıt verirler.
 • İrlandalılar genellikle ‘craic’ hakkında konuşurlar. Bu kelimenin tam bir karşılığı yoktur ama kabaca ‘eğlence’ ya da gösteri anlamına gelir.
 • İrlanda’daki çoğu insan İngiliz İngilizcesiyle konuşur ama nesillerdir burada yaşayan aileler İrlandaca anlar ya da konuşabilir.

İnsanlar ve Kültür

 • St. Patrick, İrlanda’nın koruyucu azizidir. İrlandalılar St. Patrick gününü ziyafet çekerek, içerek ve yeşil giyerek kutlarlar. 
 • İrlandalı insanlar birlikte evde ya da bir barda toplanıp şarkılar söyleyip çalmayı ve dans etmeyi severler. 
 • İrlandalılar bir fincan çayı severler. Dünyanın en çok çay içen ülkelerindendir ve yıllık kişi başı ortalaması 1,184 fincan çaya denk gelir.
 • İrlanda’da oldukça popüler olan bira tipi Guinness’tir. Birçok İrlandalı sizlere Guinness içmenin onların sağlıklı ve uzun yaşamalarına yardımcı olduğunu söyleyecektir. 
 • İrlanda cinsiyet eşitliği uygulayan bir ülkedir. Ülkenin iki kadın başbakanı olmuştur ve 2015 yılında İrlanda halkı eşcinsel evlilik için referandumda oy kullanmıştır.

Tarih

 • Birçok İrlandalı, cin cüce ve periler gibi küçük büyülü yaratıkların varlığına inanır. Özellikle periler, ailelere mutluluk ve şans getiren büyü güçleri olduğuna inanıldığı için oldukça popülerdir.
 • İrlanda, ulusal sembolü müzik aleti olan dünyadaki tek ülkedir. İrlanda avro bozuk paralarında, pasaportlarda ve ülke belgelerinde Arp bulunabilir.
 • İrlanda dünya çapında geçmiş yüzyıllarda işgalcilerden korunmak için inşa edilmiş tarihi kaleleriyle bilinir. Bunların birçoğunu bugün ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

İrlanda'nın yüksek öğretim sistemi

Uzun ve bazen zorlu geçen İrlanda tarihinde eğitim her zaman ödüllendirilmiştir. Bugün, İrlanda’nın yüksek eğitim sistemi her yaştan uluslararası öğrenciye mükemmel bölümler sunuyor. Onda birden fazla öğrenci yurtdışından tam zamanlı okumak için geliyor.

İrlanda için öğrenci vizesi

Uçağa binmeden önce bazı önemli belgelere ihtiyacınız olacak. Eğer Avrupa birliği üyesi olmayan bir ülkedenseniz, İrlanda için büyük ihtimalle bir öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Endişelenmeyin, sizlere sıkıcı kağıt işleri için yardımcı olmak için buradayız!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?