Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Paranızı en iyi şekilde değerlendirin

Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir ancak bu miktarın yaşadığınız yere göre daha az veya daha çok olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Yeni Zelanda’da satın aldığınız çoğu şeyin fiyatına eklenen yüzde 15 Mal ve Hizmetler Vergisi (GST) vardır.

Bankacılık ve ödeme seçenekleriniz

Yeni Zelanda’nın para birimi Yeni Zelanda dolarıdır (NZ$).

Konu paranıza geldiğinde pek çok seçeneğiniz vardır. Yeni Zelanda’ya gelmeden önce veya geldikten sonra ulusal bankalardan veya Credit Union’lardan herhangi birinde hesap açabilirsiniz. Hesabınızı açarken Electronic Confirmation of Enrolment (eCoE) (elektronik kayıt konfirmasyonu), Letter of Offer (teklif mektubu) ve diğer kimlik formlarına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca New Zealand Inland Revenue Department (IRD) (Yeni Zelanda Yurtiçi Gelir Departmanı) dan vergi numarası almanız gerekecektir. Numarayı Inland Revenue web sitesinden alabilirsiniz. Pek çok banka, ücretsiz bankacılık hizmetleri, açık kredi ve seyahat indirimleri sağlayan  “öğrenci hesapları” seçeneği sunmaktadır.

Telefon ve internetinizi organize etmek

Büyük olasılıkla Yeni Zelanda’ya gider gitmez telefonunuzun ve internetinizin hemen ayarlanmasını isteyeceksiniz. Telefon hizmeti için çeşitli şebeke sağlayıcılar olsa da temel olarak 3 seçeneğiniz olacaktır:

  • Sabit hat: genellikle kampüs dışında yaşıyorsanız kullanılır. İnternet erişimi ile birlikte bir paket satın alabilir ya da hiç sabit hat bağlatmayıp cep telefonunuzu kullanabilirsiniz.
  • Mobil – faturasız: ne kadar harcadığınızı kontrol altında tutabilmenizi sağlar. Faturasız SIM kartlar dükkanlar ve mağazaların yanısıra cep telefonu sağlayıcılarda yaygın biçimde bulunabilir. Faturasız hattı istediğiniz zaman bırakabilirsiniz.
  • Mobil – faturalı: Yeni Zelanda’da ne kadar kalacağınıza ve telefonu ne sıklıkla kullanacağınıza bağlı olarak aylık planlardan birini seçebilirsiniz.

Yeni Zelanda’da aynen telefon sağlayıcılar gibi çeşitli internet hizmeti sağlayıcılar da vardır ve sundukları kampanyalar da dosya indirme limitleri ve nerede yaşadığınıza göre değişiklik gösterir. En iyi teklifi bulmak için biraz araştırma yapmanızda yarar olacaktır.

Pek çok eğitim kurumu, öğrenci şifrenizle bağlanabileceğiniz ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlamaktadır. Kendi laptop’ınız ya da bilgisayarınızla internete bağlanamıyorsanız öğrenci kütüphanesinde, kampüs dışındaki bir kütüphanede ya da bir internet kafede bir tane bulabilirsiniz. Bazı yerlerde ücretsiz Wi-Fi bulunur ancak örneğin bazı internet kafeler saat başına ücret alır. Bağlantı yaptığınız ağın güvenilirliğini kontrol etmeyi unutmayın.

Uluslarası aramalar

Uluslararası aramalar yurtiçindekilere göre daha pahalı olabilir. Daha ekonomik bir seçenek olarak marketlerden uluslararası arama kartı alabilir veya Skype ya da Facetime gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Denizaşırı ülkelerden Yeni Zelanda  numaralarını aramak için ülke kodu olan 64’ü, ardından alan kodunu ve telefon numarasını girmelisiniz. Yeni Zelanda’dan başka bir ülkeyi aramak için 00’ı, ardından aramak istediğiniz ülke kodunu ve varsa alan kodunu ve sonra telefon numarasını girmelisiniz.

Önerilen Makaleler
Shops-restaurant-T1-370x242 (1).jpg

Mağazalar ve restoranlar

Mağazalardan kaliteli restoranlara, Yeni Zelanda’da yemek yemek ve alışveriş yapmak için pek çok seçenek mevcuttur.

Ulaşım

Eğitiminiz sırasında şehrinizi, kasabanızı ya da Yeni Zelanda’nın diğer yerlerini keşfetmek isterseniz pek çok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Places-to-visit-in-Australia-canada-Teaser.jpg

Gezilecek yerler

Yeni Zelanda yüksek dağları, ferah ve yemyeşil düzlükleri, volkanik platoları ve inanılmaz buzullarıyla pek çok doğal güzelliği barındırır.

İnsanlar ve kültür

Yeni Zelanda’ya taşınıyorsunuz. İşte sizi bekleyenler. Yeni Zelanda iki ana adadan oluşur: North Island ve South Island.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?