Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İnsanlar ve kültür

Yeni Zelanda’ya taşınıyorsunuz. İşte sizi bekleyenler. 

Yeni Zelanda iki ana adadan oluşur: North Island ve South Island. Nüfusun yüzde 90’ından çoğu aynı zamanda ülkenin başkenti Wellington’ın da bulunduğu North Island’da yaşamaktadır.

Pasifik Okyanusu’nda hiç sınırı olmayan bir ülke olan Yeni Zelanda olağanüstü bir doğal güzelliğe sahiptir. Yüksek dağlarla, uzun ve kıvrımlı nehirlerle, göz alabildiğine uzanan düzlüklerle, harika kıyı şeridiyle ve geniş tarım arazileriyle şekillenen doğası ülkeyi yaşam tarzı ve boş zaman aktiviteleri açısından mükemmel bir boyuta taşımıştır.

Nüfus ve şehirler

Yeni Zelanda yaklaşık 4.7 milyon kişilik bir nüfusa sahiptir ve ağırlıklı olarak iki kültürel gruptan oluşur: Polinezyalı atalardan gelen Māori’ler ve Avrupalı atalardan gelen halk. Nüfusun yüzde 53’ünden fazlası 4 büyük şehirde yaşamaktadır:  Wellington, Auckland, Christchurch (North Island) ve Hamilton (South Island).

Ülkenin tarihi geniş ölçüde Māori, Avrupa, Pasifik Adaları ve Asya kültürlerinin etkisi altında şekillenmiş ve çok kültürlü bir toplumu oluşturmuştur.

İklim

Yeni Zelanda, Güney Yarımküre’dedir ve mevsimleri Kuzey Yarımküre’deki ülkelerin tam tersidir. 

Yeni Zelanda’da mevsimle:

  • Yaz (Aralık’tan Şubat’a)
  • Sonbahar (Mart’tan Mayıs’a)
  • Kış (Haziran’dan Ağustos’a)
  • İlkbahar (Eylül’den Kasım’a)

Ülkenin iklimi genel olarak yumuşaktır; yüksek yağış miktarı ve uzun güneşli saatleri iki ana coğrafi özelliğin etkisiyle oluşmuştur: dağlar ve deniz.

Sıcak aylarda ortalama gündüz ısısı 16 – 25˚C civarında, daha soğuk periyodlarda ise 12 – 21˚C civarında seyreder. Güneye gidildikçe ortalama sıcaklıklarda düşüş olacaktır, South Island’ın iç kısımlarındaki dağlık arazide kış aylarında -10˚C sıcaklığa rastlanması şaşırtıcı olmaz.

Unutmayın, Yeni Zelanda’da hava birden ve büyük ölçüde değişebileceği için yanınızda her zaman bir mont ya da sıcak tutacak bir kazak bulundurmalısınız.

Siyaset ve devlet yapısı

Yeni Zelanda, Britanya Milletler Topluluğu’nun bir üyesidir ve anayasal monarşi ve parlamenter hükümet sistemi ile yönetilir. Devletin başı İngiliz hükümdarıdır ve Genel Vali Yeni Zelanda’da Kraliçe’yi temsil eder.

Ülke “sorumlu hükümet” sistemi altında yönetilir. Bu sistemde hükümetin bakanlarının ilk önce Temsilciler Meclisi üyesi olarak seçilmeleri gerekmektedir. Hükümet sadece Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde tuttuğu sürece görevde kalabilir.

Yeni Zelanda’da her 3 yılda bir halkın sandığa gittiği bir genel seçim yapılır.

Etnik gruplar ve din

Yeni Zelanda, 5 büyük etnik gruptan oluşan (Avrupa, Māori, Çin, Samoa ve Hint) çok kültürlü bir ülkedir. Bu yüzden de halkı, ülkeye gelen farklı etnik kökenlerden insanlara karşı  çok hoşgörülü ve sıcakkanlıdır. Burada arkadaş edinmek, ilişkiler kurmak ve topluma karışmak çok kolaydır.

Ülkede etnik çeşitlilik kadar dinsel çeşitlilik de vardır. Hıristiyanlık baskın din olarak olsa da pek çok Hindu, Budist, Müslümanın yanısıra Ringatū ve Rātana dini mensuplarının sayısı da azımsanmayacak ölçüdedir.

Yerli halk

Yeni Zelanda’nın ilk yerleşimcileri Māori halkıdır ve kültürleri hala ulus kimliğinin özünü oluşturmaktadır. Diğer adı ‘Tangata whenua’ (toprak insanları) olan Māori halkı, toprakla olan güçlü bağları ve geleneksel ilişkileri nedeniyle Yeni Zelanda kanunlarıyla da tanınmıştır.

1850’lerde Māori nüfusu ciddi şekilde artmış ve varlıkları, tarihleri ve kültürleri Yeni Zelanda’nın günlük hayatında giderek artan şekilde hissedilmeye başlanmıştır.

Dil ve aksanlar

Eski bir İngiliz kolonisi olarak Yeni Zelanda’nın anadili İngilizcedir ve nüfusun yüzde 98’i tarafından konuşulur. Māori de resmi dildir ve yerli Māori halkı tarafından kullanılır.

Yeni Zelandalılar ya da ‘kiwi’lerin kendilerine ait bir argo dilleri vardır, bir süre sonra ‘brekkie’ (breakfast), ‘cheers’ (thanks) and ‘g’day’ (hello) gibi kelimeler size de aşina gelmeye başlayacaktır.

Önerilen Makaleler
living-expenses-1-.jpg

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir ancak bu miktarın Yeni Zelanda'da yaşadığınız yere göre daha az veya daha çok olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Shops-restaurant-T1-370x242 (1).jpg

Mağazalar ve restoranlar

Mağazalardan kaliteli restoranlara, Yeni Zelanda’da yemek yemek ve alışveriş yapmak için pek çok seçenek mevcuttur.

Ulaşım

Eğitiminiz sırasında şehrinizi, kasabanızı ya da Yeni Zelanda’nın diğer yerlerini keşfetmek isterseniz pek çok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Places-to-visit-in-Australia-canada-Teaser.jpg

Gezilecek yerler

Yeni Zelanda yüksek dağları, ferah ve yemyeşil düzlükleri, volkanik platoları ve inanılmaz buzullarıyla pek çok doğal güzelliği barındırır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?