Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Eğitim Sistemi

Birleşik Krallık eğitimdeki mükemmelliğiyle tanınmıştır. Neden mi?

Üniversite sıralamalarında Birleşik Krallık’ın kanıtlanmış bir performans geçmişi bulunmaktadır. 2017-18 Times Higher Education World University Rankings’de Oxford ve Cambridge üniversiteleri birinci ve ikinci sırada, Imperial College London da sekizinci sıradadır. Birleşik Krallık eğitim kalitesi, öğrenci memnuniyeti ve dünya çapındaki ünü ile kriterler ve çalışma alanlarını kapsayan tüm sıralama sistemlerinde en yüksek sıralardadır.

Arkasından, Birleşik Krallık’ın inovasyon ve dünya standartlarındaki araştırma başarısı gelir. Öğrenciler bu başlıklarda da uzun yıllara dayanan köklü bir akademik geleneğin yanısıra en güncel imkanlardan yararlanmaktadırlar. Pek çok öğrenci Birleşik Krallık yüksek öğrenim sistemini İngilizcelerini mükemmelleştirmek ve istihdam olanaklarını geliştirmek için tercih etmektedir.

Nasıl çalışır?

Birleşik Krallık sınırları içinde eğitimin sorumluluğu 4 ayrı yetki alanına dağıtılmıştır: İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler. 4 ülkenin yürürlükteki eğitim sistemleri, nitelikleri ve bunların düzenlenme biçimlerinde farklılıklar vardır. Bu farklılıklar daha çok genel ve orta öğrenimde gözlemlenmektedir. Sonuç olarak bazı farklı nitelikler ve kredi çerçeveleri söz konusudur.

Nitelikler Çerçevesi

Birleşik Krallık derecelendirme kuruluşlarının yüksek öğrenim nitelikleri için 2 paralel çerçevesi bulunmaktadır: Bunlardan biri İskoçya’da diğeri de Birleşik Krallık’ın geri kalanında uygulanmaktadır. Bunlar:

  • İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’daki Derecelendirme Kuruluşlarının Yüksek Öğrenim Kurumları Nitelikler Çerçevesi (FHEQ)
  • İskoçya’daki Derecelendirme Kuruluşlarının Yüksek Öğrenim Kurumları Nitelikler Çerçevesi The Framework for Qualifications of Higher Education Institutions in Scotland (FQHEIS).

Bu çerçeveler Birleşik Krallık yüksek öğrenim kurumlarındaki akademik standartlar için başlıca ulusal referans niteliğindedir. Birleşik Krallık’da çok sayıda eğitim amacına uygun geniş çeşitlilikte derece vermelerine izin verilmiş olan 160 üniversite ve kolej bulunmaktadır.

Ücretler ve burslar

Birleşik Krallık yüksek öğrenim ve ileri eğitim programlarının ücretleri, aşağıdakilere bağlı olarak değişkenlik gösterir:

  • Birleşik Krallık’ın neresinde eğitim alacağınız (İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler için farklı kurallar vardır)
  • eğitim düzeyiniz.

Lisans öğrencileri için ücretler, programa ve kuruma bağlı olarak yıllık bazda 10,000 pound’la 18,000 pound arasındadır. Tüm yüksek lisans programlarının ücretleri program sağlayıcılara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Burslar

Birleşik Krallık’da bir programa katılmak isteyen öğrenciler için burslar, hibeler, ödüller gibi pek çok finansal destek seçeneği vardır. Burslar için talep her zaman arzdan daha fazladır; şansınızı arttırmak için olabildiğince erken başvurmanızda fayda olacaktır.

Study UK, öğrencilerin potansiyel destek seçeneklerini araştırmaları için iyi bir başlangıç noktasıdır. Öğrenciler ayrıca ilgilendikleri okul ve üniversitelerin web sitelerini de incelemelidirler. Finans desteği aramak için en doğru zaman programın başlamasından çok öncesidir. Özellikle akademik yılın ortasından sonra burs bulmak çok zor olabilir.

Öğretme ve öğrenme tarzı

Birleşik Krallık eğitimi mükemmel bir üne sahiptir ve çoğu uluslararsı öğrenci aldıkları eğitimin kalitesini çok yüksek olarak değerlendirir. Çok farklı öğretme biçimleri uygulanmaktadır. Çoğu öğrenci derslere ve seminerlere katılır, bazen özel dersler alır ya da atölye çalışmalarından faydalanır.

Birleşik Krallık’daki bir programda kendi fikirlerinizin peşinden gitmeniz ve yaratıcı olmanız için size özgürlük tanınacaktır. Kendi araştırmanızı yaparken ya da başka öğrencilerle birlikte projeler için çalışırken sizden öğretme ve öğrenme sürecinin aktif bir üyesi olmanız beklenebilir. Birleşik Krallık üniversiteleri, her konuda eleştirel ve analitik düşüncenin gelişimini o kadar teşvik eder ki bu ilk başlarda bazı uluslararası öğrencilere ürkütücü bile gelebilir. Ancak bu yöntem aslında eldeki konunun derinlemesine anlaşılmasını ve gereken iletişim becerilerinin geliştirilmesini sağlar.

Birleşik Krallık eğitimi ileri derecede interaktiftir. Fikirlerinizi paylaşmanız için öğretmenleriniz tarafından teşvik edilirsiniz ve bu amaçla için münazaralar, tartışma panelleri ve quizler organize edilir. Bununla, eğlenerek ve konuya dahil olarak daha iyi öğrenileceği fikrinden hareket edilmektedir. Bu tarz öğrenme ilk başlarda ürkütücü gelebilir ancak öğrenciler öğretmenlerinden ciddi ölçüde destek alacaklar ve kısa süre sonra rahat hissetmeye başlayacaklardır. The Prepare for Success websitesi Birleşik Krallık’da öğrenim ve dersler hakkında çokça bilgi ve başarı için ipuçları veren iyi bir kaynaktır.

Yüksek öğrenim

Çoğu destinasyonlar hem yerli hem uluslararası öğrencilere ileri eğitime geçiş için çeşitli yollar önerirler; bu programlar genellikle “pathway” ya da “foundation” olarak adlandırılır.

Yüksek öğrenim programları öğrenciler tarafından, ileri bir derece almak ve eğitimlerine Birleşik Krallık’da devam etmek için alınabilirler. Lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri ile sonuçlanan 3 tür yüksek öğrenim vardır.

Lisans derecesi

Lisans derecelerinde akademik çalışma, öğrencilere bir alanda derinlemesine bilgi kazandırmak üzere tasarlanmıştır. Dereceler “ordinary” ve “honours” olarak sınıflandırılmıştır. ‘Ordinary’ derece genellikle 3 yıllık tam zamanlı bir program, “honours” 4 yıllık tam zamanlı bir programdır.

Yüksek lisans eğitimi

Lisans derecenizi aldıysanız Birleşik Krallık’da yüksek lisans çalışmasına girişmenin sizin için bir sonraki adım olacağına nasıl karar verebilirsiniz? Bu çok büyük bir adımdır; daha fazla zamanı feda edeceğiniz ve kariyerinize başlamayı bir süre daha erteleyeceğiniz anlamına gelir ama öte yandan da uzun vadede çok değerli bir yatırım da olabilir.

Pathway programları

Ayrıca uluslararası öğrenciler için yüksek öğrenime geçmeden önce foundation programları ve İngilizce hazırlık programlarının da aralarında bulunduğu pek çok pathway program bulunmaktadır. Bu programlar öğrencilerin başarıya ulaşmaları için gereksinim duydukları yardımı ve ekstra desteği almalarını garantiler.

Akademik yıl

Birleşik Krallık’da standart bir akademik yıl Eylül ya da Ekim’de başlar, Haziran ya da Temmuz’a kadar sürer. Ancak bazı programlar daha esnektir ve bir dizi başlangıç tarihi sunar. Eylül’de başlayacak üniversitelerin lisans başvuruları için son tarih o yılın Ocak ayıdır. Ayrıca Ocak ayında lisans, yüksek lisans, doktora ve foundation programlarına sadece sınırlı sayıda öğrencinin alındığı bir mini başvuru dönemi daha vardır. Özel pathway sağlayıcılar yıl içinde ek başlangıç tarihleri de sunabilirler.

İngilizce öğrenmek

Birleşik Krallık, İngilizce öğrenmek isteyenler için dünyadaki destinasyonlar arasında başı çekmektedir (Study Travel Magazine, December 2012). Ülke çok uzun zamandır dil öğretimi konusunda lider konumundadır ve halen dünyada kullanılmakta olan pek çok tekniğe öncülük etmiştir. Ağırlık, sadece öğretmeni dinlemek yerine öğrencilerin de katılımıyla eğlenerek öğrenmeye verilir. Derslerde oyunlara, problem çözmeye ve karşılıklı konuşmaya yer verilir. Öğrenciler anlama becerilerini geliştirmek için şarkılar dinler, televizyon seyreder, dergiler okurlar. Uluslararası öğrencilerin Birleşik Krallık’da dereceli bir programa hazırlanabilmeleri için üniversiteler ve kolejler tarafından pek çok İngilizce dil kursu verilir. Bu derece hazırlık programlarına pre-sessional English courses’ adı verilir.

Birleşik Krallık hükümeti vize başvuruları için alınan dil sınavlarında önemli değişiklikler ilan etmiş, vize başvuruları için kabul edilen sınavların sayısını azaltmış ve sınavların yürütülmesine yeni koşullar getirmiştir. Yüksek öğrenim ve göçmenlik amaçları için alınan dünyanın en popüler İngilizce sınavı IELTS, başvurularda İngilizce düzeyini kanıtlar belge istenen tüm Birleşik Krallık vize çeşitleri için onaylanmış ve kabul edilmiştir.

IELTS Akademik, IELTS General Training ve IELTS Life Skills sınavları UK Visas and Immigration (UKVI) tarafından İngilizce yeterliğini kanıtlar belge olarak Kabul edilmektedir. Ancak öğrenciler Birleşik Krallık’da bulunma sebeplerine göre hangi sınava gireceklerini de kendileri belirleyeceklerdir.

Mezuniyet sonrası

Pek çok uluslararası öğrenci mezun olduktan sonra Birleşik Krallık’da kalmak ve öğrendiklerini uygulamaya geçirmek istemektedir. Öğrenciler konuyla ilgili olarak Birleşik Krallık hükümetinin yönetimindeki çerçeve şemaların gerektirdiği koşulları yerine getirdikleri takdirde kalış sürelerini uzatabilirler.

Eğitimlerini bitrimiş öğrenciler için en önemli çerçeve şemalar aşağıdaki gibidir:

Tier 1 (Mezun Girişimci)

Tier 2 göç izni olan, “itibarlı ve dahice iş fikirleri ve girişim becerileri olan”, kolejleri veya üniversitelerinin bu fikirleri geliştirmeleri için desteklemeye hazır oldukları yeni mezunların ve doktora sonrası araştırmacılar amaçlanmıştır.

Tier 1 (Girişimci)

Öğrencinin Birleşik Krallık’da bir işe yatırım yapmasını şart koşar. Sponsor veya dektekleyici bir kurum gösterilmesi gerekmez.

Tier 2

Öğrenci işe girmek istiyorsa bu yolu izlemesi iyi olur. Bu şema için en düşük maaş 20,800 pound’dur ancak işe bağlı olarak maaş daha yüksek olabilir. Çoğu durumda işverenin öğreniye o işi vermeden evvel iş için ilan verdiğini ve başka hiç kimsenin o işi yapamayacağını kanıtlaması (resident labour market test) gerekmez.

Tier 5 (Geçici Çalışan)

Bu şema öğrencilerin, şemaya bağlı olarak bir ya da iki yıllık dönem için belirli işlerde çalışmalarına izin verir. Öğrencinin ilgili şema altında bir Tier 5 sponsoru olmasını şart koşar. Bu sponsor, öğrenci göçmenlik başvurusunu yapmadan evvel bir sponsorluk sertifikası imzalamak zorundadır.

Student route Doktora Uzatma

Bu şema doktora mezununa eğitimi bittikten sonra bir işte ya da serbest olarak çalışmak için Birleşik Krallık’da bir yıl geçirmesine izin verir. Öğrenci doktorasını bitirmeden evvel başvuru yapmalıdır.

Önerilen Makaleler

Insurance.jpg

Sigorta

Sağlığınızı, evinizi ve sahip olduklarınızı korumak için sigorta teminatından faydalanmayı düşünmelisiniz.

Konaklama-HEADER.jpg

Konaklama

Gereksinimlerinize ve bütçenize göre bir apartman dairesi kiralayabilir, kampüste kalabilir...

health.jpg

Sağlık ve destek hizmetleri

Yeni bir ülkeye taşınmak her zaman kolay değildir. Birleşik Krallık’daki çoğu üniversite, kolej ve eğitim kurumunun uluslararası öğrencilere, yeni arkadaşlar edinmeleri ve yeni kampüslerini ve şehri tanımaları için oryantasyon programları sunmalarının nedeni de budur.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?