Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İngiltere'de İş Bulmak için Mezunlara Kariyer Önerileri

Profesyonel eğitimden sonra, sonunda gerçek dünyaya katılmaya hazırsınız. Öğrenci hayatınızı geride bırakmak zor bir süreç ama hepimizin bir noktada karşılaşması gereken bir durumdur. İngiltere'de eğitim aldıktan sonra da gerçek dünyaya hazırsanız, sizin için hangi kariyer seçeneklerinin uygun olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Uluslararası öğrenciler için, ülkede iş bulmak ve ikamet süresini uzatmak için birçok seçenek vardır. İngiltere'de eğitim sonrası çalışma seçeneklerini keşfetmenize yardımcı olalım.

Mezun Pazarına Bir Bakış

Basitçe söylemek gerekirse, Ingilteredeki iş beklentileri, en hızlı büyüyen ekonomiye sahip olduğu için muhtemelen Avrupa kıtasının en iyisidir. 2007 yılından bu yana, hizmet sektörü olabildiğince hızlı olanaklar yarattıkça iş piyasası da sürekli büyüyor ve güçleniyor.

2013 yılı sonunda tıp öğrencilerinin beklentileri % 93-95 ile olumlu görünüyordu. Daha sonra % 93 Medya ve Bilişim Çalışmaları, % 92 Tarımsal Araştırmalar ve Teknoloji, % 90 Mimarlık ve İşletme Finansı sıralandı. Aslında, bir BBC raporu, sosyal bilimler öğrencilerinin mezuniyetten sonraki üç ay içinde üst veya yan yönetim rollerinde ilgili istihdamı bulma olasılığının yüksek olduğunu öne sürmüştür.

İstihdam sektöründeki büyüme, özellikle ihracat için en fazla potansiyele sahip oldukları için, bu tür alanlarda ve Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi gibi IT alanlarında büyümeye devam etmektedir.

Dahası, yaratıcı endüstriler hızla büyüyor ve İngiltere'deki toplam işgücünün % 5,6'sını oluşturuyor. Bu müzik, film, televizyon, yazarlık, ses mühendisliği vb. konuları içeriyor. Kısacası, İngilteredeki bir üniversiteden mezun olursanız, seçenekleriniz oldukça fazladır.

Uluslararası bir öğrenci İngiltere'de kalabilir mi?

AB yürürlükte olduğu zamanlarda, Avrupa Birliğinden gelen öğrencilerin İngiltere’de iş aramak veya istedikleri sürece orada kalmak için vizeye ihtiyaçları yoktu. Ancak, Brexit'ten beri bu durumlar biraz daha karmaşık hale geldi. Uluslararası öğrencilerin vizelerini uzatmaları veya İngiltere’de çalışma vizesi için başvurmaları gerekmektedir. (Eğer hala öğrenci vizesine sahipken bir iş teklifi almışlarsa). Çalışma vizesini alabilmek için belirli gereksinimleri veya yatırımları sağlamanız bile gerekebilmektedir.

Genel olarak iki tür çalışma vizesi vardır: Tier 1 ve Tier 2. Bu türlerin her ikisinin de özel durumunuza bağlı olarak iki alt kategorisi vardır. Vizelerinin süresi dolmadan iş bulan çoğu öğrencinin Tier 2 Genel vizeye ihtiyacı vardır. Tier 1 kapsamında olmak istiyorsanız, girişimcilikte olağanüstü beceriler veya ülkeye yatırım yapmak için önemli bir niyet göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca, belirli bir araştırma alanındaki tanınmış bir kuruluş tarafından dikkate değer yetenekleriniz nedeniyle onaylanırlarsa da düşünülebilirler.

Her vize türü, gereksinimler, ücretler ve gerekli belgeler, izin verilen kalış süresi ve işlem sürelerinin bulunduğu çok detaylı bir listeye sahiptir. Ayrıntılı bilgi için İngiltere Göçmenlik web sitelerine göz atabilirsiniz.

Ne tür bir bölümde eğitim aldığınıza bağlı olarak, İngiltere'deki işlere başvurabileceğiniz belirli bir zaman dilimini kapsayacak vize süresi alacaksınız. Örneğin, bir yıl boyunca okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra iyi ücretli iş bulmak için dört ay vize süresi alabilirler.

Ne zaman iş başvurusu yapmaya başlamalısınız?

Ingiltere’de başvuru süreci genellikle son yılınızın Eylül ayında başlar ve başarılı adayların başlangıç tarihleri bir sonraki Ağustos / Eylül olur. Lisansüstü programların yeni yılda mülakatların ve değerlendirmelerin yapıldığı uzun bir başvuru sürecine sahip olduğunu unutmayın.

İş bulmak

Elbette, kıtada milyonlarca olmasa da her sektörde bir çok fırsat bulunur. Yabancı bir vatandaş için, kendisi için mükemmel olan ancak aynı zamanda çalışma vizesi gereksinimlerini de karşılayan bir iş bulmak zorlayıcı olabilir. Ülkedeki mevcut durum hakkında araştırma yaparak, son yılınız bitmeden iş aramaya başlamalısınız. Özellikle ilgilendiğiniz sektöre kapsamlı bir şekilde göz atmalısınız. Bu şekilde, sahadaki kilit roller ve hedefe ulaşmak için potansiyel yollar hakkında da bilgi edineceksiniz. Sektör raporları için RBA sitesine ve işgücü piyasasına genel bir bakış için İngiltere Ulusal İstatistikler sitesine bakabilirsiniz.

Çoğu kişi online olarak iş arar, bu da muhtemelen en iyi yoldur. Sadece birkaç tıklamayla kıtadaki boş pozisyonlara erişebilirsiniz. İş arama web siteleri genellikle ücretsizdir ve özel gereksinimleriniz yoksa genellikle ödeme istemezler. Anında bağlantılar için Job Monster, jobsite.co.uk ve TotalJobs'a göz atın. Sektör adınızı girin ve alanınızla ilgili tüm işlerin açılması için birkaç saniye bekleyin.

Büyük şirketler bazen boş pozisyonları doğrudan kendi web sayfalarında yayınlarlar, bu nedenle bölgedeki bazı büyük isimlere bakın. İş bulmanın bir diğer harika yolu gazete ve dergileri incelemektir.

Üniversite tarafından sunulan seçenekler

Çoğu durumda, Eğitim aldığınız üniversitede öğrencilerin sektörlerindeki muhtemel işverenlerle iletişim kurmalarına yardımcı olabilecek bir kariyer merkezi vardır. Ayrıca, seçeneklerinizi keşfetmeniz ve kayda değer bir şey bulmanız için dönem sonunda iş fuarları da düzenleyebilirler.

Bazı üniversiteler, uluslararası öğrencilere, şirketlere ve işverenlere tavsiye, destek ve yardım sunan özel bir öğrenci hizmetleri ofisine sahiptir.

Bazı üniversiteler, uluslararası öğrencilere, şirketlere ve işverenlere tavsiye, destek ve yardım sunan özel bir öğrenci hizmetleri ofisine sahiptir.

Bazı üniversiteler, uluslararası öğrencilere, şirketlere ve işverenlere tavsiye, destek ve yardım sunan özel bir öğrenci hizmetleri ofisine sahiptir.

Önerilen Makaleler

things-to-do-in-uk-Thumbnail.jpg

Yurt dışı eğitiminiz için burs ve finansman arama

Birleşik Krallık’taki uluslararası bir öğrenci olarak eğlencenin tam da içindesiniz. Bizimle birlikte bazı eğlenceli aktiviteleri ve Birleşik Krallık’taki eğitim yolculuğunuz süresince bütçenize uygun siteleri inceleyelim.

Birleşik Krallık’ta para ve geçim masrafları

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir ancak bu miktarın yaşadığınız yere göre daha az veya daha ...

Sağlık ve destek hizmetleri

Yeni bir ülkeye taşınmak her zaman kolay değildir. Birleşik Krallık’daki çoğu üniversite, kolej ve eğitim kurumunun uluslararası öğrencilere, yeni arkadaşlar edinmeleri ve yeni kampüslerini ve şehri tanımaları için oryantasyon programları sunmalarının nedeni de budur.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?

Etkinlik Bulunamadı