Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

GRE vs GMAT, Benim İçin Doğru Sınav Hangisi?

Öğrencilerin, rekabetçi bir üniversiteye başvurabilmeleri için karşılamaları gereken çok zor kriterler vardır. Sayısız tavsiyeyi yerine getirmek, denemeler yazmak ve notları korumakla birlikte, öğrencilerin hayallerindeki programa kabul edilip edilmeyeceklerini belirleyen GRE ve GMAT gibi ek bir sınava girmeleri gerekir.

Dünyada birçok üniversite için, GRE (Graduate Record Examination) ve GMAT (Graduate Management Admission Test) en popüler iki kabul sınavıdır. Öğrenciler, belirli üniversitelerin gereksinimlerine veya öğrencinin becerilerine bağlı olarak, istedikleri üniversitelere başvururken bu sınavlardan birini alır.

Bazı üniversiteler her iki sınavı da kabul ederken, bazıları tek biri konusunda katıdır. Bu yüzden ‘Üniversiteye başvurmak için hangi sınava girmeliyim?’ diyenler, bu makaleyi okumaya devam edin.

Farkı nedir?

Çoğu öğrenci iki sınavın farkının ne olduğu konusunda fikir sahibi değil. İkisinde de İngilizce ve Matematik bölümleri var, peki fark nerede?

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere en büyük fark, sınavın amacıdır. GMAT ağırlıklı olarak MBA ve işletme okullarına başvuru için kullanılırken, GRE diğer tüm program ve üniversiteler için kabul edilmektedir.

Bu nedenle, geniş bir yelpazeden öğrenciler, daha popüler olan GRE sınavını almaktadır.

Çoğu işletme okulu kriterlerini gevşetmiş ve şimdiye kadar GRE'yi de kabul etmiş olsa da, doğru sınava zamanında kayıt olabilmeniz için seçtiğini üniversitenin ve programların gereksinimleri hakkında önceden bilgi almak en iyisidir.

İki sınav arasında başka farklılıklar da var. İşte iki sınavın karşılaştırmalı analizinin özeti.

GRE

GRE toplam 3 saat 45 dakika süren bir sınavdır. Sınav, aksi belirtilmedikçe işletme okulları hariç hemen hemen tüm lisansüstü programlar tarafından kabul edilir.

GRE’nin fiyatı 195 dolardır ve her yıl yaklaşık 655.000 öğrenci sınava girer. Bu sınav, bilgisayarlı üzerinden ve yılda birkaç kez kağıt üzerinde yapılabilir. Sınavın yapısı ve formatı aşağıdaki gibidir.

 • İki essay içeren 1 Analitik bölüm
 • 2 Sözlü bölüm
 • 2 Sayısal bölüm

Matematik problemleri söz konusu olduğunda GRE’nin , GMAT'ın aksine, hesap makinesi kullanımına izin verdiği için daha kolay olduğu düşünülür. Sınavın her üç bölümü için ayrı puanlar alırsınız ve puanlar 130-170 arasında değişir.

GRE daha mı kolay?

MCAT veya LSAT gibi diğer lisansüstü sınavlara kıyasla, GRE daha az zor olarak kabul edilir, çünkü daha az uzmanlık bilgisi gerektirir, daha kolay bir eğriye sahiptir ve genellikle daha az zorlayıcı matematik soruları vardır.

GMAT

Graduate Management Admission Test ise 3 saat 30 dakika sürmektedir. Potansiyel işletme okulu adayları için özel olarak tasarlanmış olan sınava yılda yaklaşık 250.000 katılmaktadır. Bununla birlikte, GRE'den önemli miktarda daha pahalıdır, ve fiyatı 250 dolardır. GMAT sadece bilgisayar üzerinden alınabilir ve aşağıdakilerden oluşur:

 • Bir essay içeren 1 Analitik bölüm
 • 1 Akıl Yürüyme bölümü
 • 1 Sayısal bölüm
 • 1 Sözlü bölüm

GMAT, hesap makinesi olmadan yapılacak akıl yürütme ve daha karmaşık nicel sorulara odaklanması nedeniyle GRE'den daha zor kabul edilir. Aday her bölüm için bir tane ve bir ortalama skor olarak 5 ayrı puan alır. Puanlama 200-800 puan arasında değişmektedir.

GMAT neden daha zor?

GMAT bir Bilgisayara Uyarlanmış Test (CAT) olduğu için soru zorluğu performansınıza göre ayarlanır. İlk soru orta zorluktadır. Doğru cevap verirseniz, sorular zorlaşır.

Aradığınız üniversite tarafından hangi sınavın kabul edildiğini görmek için IDP eğitim danışmanlarımızla konuşun. GRE'lerinize veya GMAT'larınıza kaydolmadan önce üniversite gereksinimleri hakkında ayrıntılı bilgi de alırsınız.

Önerilen Makaleler

WhyStudy.gif

Neden yurtdışında eğitim?

Dünyayı görün, yeni kültürlerle tanışın, dünya standartlarında eğitim alın – ve küresel geleceğinize hazırlanın. Yurtdışı eğitiminiz sırasında edineceğiniz kapsamlı uluslararası deneyimin yerini hiçbir şey tutamaz.

Avustralya’da MBA Programı

MBA, dünya çapında öğrencilere bir dizi kariyer fırsatları sunan en çok aranan programlardan biridir. MBA derecesi, yönetimin çeşitli yönlerini, gerçek hayattaki uygulamalarını ve öğrencileri pratik iş çözümlerini keşfetmeye iten deneyimsel bilgileri derinlemesine anlamanızı sağlar.

What-is-IELTS-370X242.gif

IELTS nedir?

International English Language Testing System(IELTS) dünyanın güvenilirliği en yüksek İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Yalnızca geçtiğimiz yıl 3 milyondan fazla kişi bu sınava okumak, çalışmak ve göçmenlik için girmiştir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?