Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Uluslararası Öğrenciler İçin İngiltere’de 5 Farklı Burs İmkanı

Eğer İngiltere’de eğitim almayı planlıyorsanız ve öğreniminizi burs ile karşılamayı planlıyorsanız, bu yazı tam da size göre!

yurt dışında eğitim alma planlarını gerçekleştirebilmek için bütün yıl boyunca son kayıt tarihi ve kayıt kriterlerini planlıyorlar.

Buna rağmen, bu kadar çok çaba göstermiş öğrencilerden birçoğu finansal sebeplerden dolayı bu şansı kullanamıyor. Limitli bütçe, vize için gerekli olan yeterli miktarda bütçeyi içeren banka hesabı ve son derece değişken döviz kurları, öğrencilerin yurtdışında eğitim hayallerini gerçekleştirmelerini zorlaştırıyor.

Uluslararası öğrenciler için çeşitli burs imkanı mevcut ama birçok öğrenci burslar hakkında bilgisi olmadığı için yurt dışında okuma fırsatını kaybediyor.

Bu nedenle, hayalinize ulaşabilmek için başvurabileceğiniz İngiltere’nin en iyi burslarını sizlere sunuyoruz. İşte, İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrenciler için bazı burs imkanları! Bizim önerimiz, bursları internet sitesinden takip edin ve güncel detayları; gerekli kriterleri ve son kayıt tarihi ve sürecini öğrenin.

1. Devlet Bursları

 • Chevening Bursu:

  İngiltere hükümeti yüksek okul başarısı ve kabul potansiyeli gösteren öğrenciler için bu bursu sunuyor. Burstan yararlanacak kişiler, tüm dünyada İngiliz büyük elçilikleri tarafından seçiliyor. Geleceğin liderleri akademik anlamda büyüme, yetkin sistemler oluşturma, Birleşik Krallık kültürünü deneyimleme ve daha fazla fırsata sahip olabiliyor.

  Burs programı, Birleşik Krallık pilot okullarında yüksek lisans eğitiminiz için ödenek sunuyor. Yılda 1.500 den fazla chevening burs imkanı sunuluyor.

 • İngiliz Milletler Topluluğu Bursu ve Burs Planı (CSFP):

  Birleşik Krallık’taki Milletler topluluğu burs komisyonu, burslarını ve hibelerini yüksek lisans, doktora ve uzmanlık alanlarında bir bölüm bulmak isteyen kişilere sağlıyor. Burslar her yıl İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden gelen insanlara sunulmaktadır. Başvuruların içerisinden seçilen öğrencilerin önceki akademik başarılarına ve kendi ülkesindeki insanlar için iyi bir hayat yaratabilme kapasitesine göre gerçekleşmekte. Her bir bursiyerin Birleşik Krallık’a gidiş - dönüş uçak bileti, eğitim ücreti ve başvuru ücretleri, aylık ödenekleri, (eğer varsa) uygunluk ödülleri ve diğer işlem ücretlerini karşılanır.

 • İskoçya’nın Saltire Bursları:

  İskoçya’nın Saltiler bursları İskoçya hükümeti ve İskoçya üniversiteleri birlikteliği ile bilim, teknoloji, yaratıcı endüstri, sağlık ve sağlık bilimleri, ve yenilenebilir ve temiz enerji alanları için sunulmakta.

  Seçilmiş bursiyerler , gelecekte lider olma potansiyeli gösteren bireylerdir. Bu bireyler, çalışmalarının dışında geniş ilgi alanlarına sahip olmalı ve İskoçya’da hem kişisel hem de akademik gelişimlerini sağlamaya çalışmalırı gerekir.

  Bu burs planı İskoçya’nın eğitim kurumlarında 1 sene boyunca tam zamanlı yüksek lisans eğitimi alacak 50 öğrenciye kadar £8,000 burs sunuyor. Bu burslar, Kanada, Çin ( Hong Kong), Hindistan, Japonya, Pakistan ve Amerika vatandaşı öğrenciler içindir.

2. Birleşik Krallık Üniversiteleri Bursu

Eğitim kurumları, hükümetten ayrı olarak belirli miktarda burs imkanı sunabilmekte. Bunlar, uluslararası öğrenciler için bütçe ayırmış olan bazı üst seviye üniversitelerdir. Burs imkanı sunan bazı üniversiteler:

Bu üniversiteler, burs ve yardım olanaklarını öğrencilerin akademik başarısına ve potansiyel liderlik becerilerini değerlendirerek sağlıyor. Liderlik yeteneklerine göre verilen ödüller de bulunmaktadır. Bu ödüller, Glasgow Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi tarafından verilmektedir. Cambridge Üniversitesi adına Gates Cambridge burs imkanı sunmakta ve bu burs aynı zamanda uluslar arası öğrenciler için de sağlamakta. Bunların dışında, sizler de üniversitelerin resmi sayfalarını gezerek daha fazla burs imkanı bulabilirsiniz.

3. Üçüncü Taraf Kuruluşların Sağladığı Burs İmkanları

Şansınızı üçüncü taraf kuruluşları burs ajansları ile birlikte de deneyebilirsiniz. Aşağıda bazı öneriler ve üçüncü taraf kuruluşlarının sağladığı burs önerileri bulunmakta:

 • Birleşik Krallık Euraxess bursu: British Council tarafından sunulan bu burs, bilim insanlarının uzmanlık alanlarında gelişimi, taşınabilirliğe destek olarak analizlerin İngiltere’ye veya başka ülkelere taşınmasında yardımcı olmayı planlıyor. İngiltere Euraxess finansman veritabanının iyi bir sübvansiyon açığı kaynağı sağlamasıyla yardım sunmaktadır.
 • Evrensel Eğitim Ödülleri: Çalışma portalları, Uluslararası öğrenci kimlik kartı (ISIC) ve British Council birlikteliği ile gençleri yurtdışına seyahat etmeye teşvik etmenin yanı sıra yeni uluslar, toplumlar ve lehçelerle tanışıp araştırmaya çağırıyor. Gelecekte kültürlerarası anlayışlar genişletmeye ve toplumu geliştirmeye odaklanan iki uluslararası lisans öğrencisine yılda iki kez 10.000 GBP hibe verilecek. Üstün akademik arka plana sahip öğrenciler böyle bir ödül için seçilir.
 • Rhodes Bursu: Bu burs 1902 tarihinde başlatılmış, dünyanın en eski burs programıdır. Aynı zamanda en tanınmış burslar arasında yer alır. Oxford'daki Rhodes Trust tarafından yönetilen program, en iyi dünya üniversitelerinden biri olan İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde lisansüstü eğitim için her yıl 100 tamamen finanse edilen burs sunmaktadır.

  Rodos Bursu Seçim Komitesi, dünya çapında zorluklarla karşılaşmaya ve küresel kavrayışı geliştirmeye teşvik edilen olağanüstü genç öncüleri arar. Basitçe ifade etmek gerekirse, Seçim Komitesi, olağanüstü yönetim, karakter, güçlü yönetim becerilerine ve sorumluluğuna sahip, dünyanın geleceğine öncülük etmek için eğitilim gösteren istisnai bir parlak zekaya, karaktere sahip gençleri aramaktadır.

4. Organizasyon Bursları

Eğer şuan çalışıyorsanız ve yurt dışında okumayı hedefliyorsanız, bu burs size uygun olabilecek bir diğer seçenek. Bir çok şirket ve büyük organizasyonlar yurt dışında eğitim planlayan çalışanları için belirli bir fon ve kredi bulundurmakta. Yurt dışında seçtiğiniz üniversitede okumak için organizasyonunuzla yapacağınız geri dönüş ve belirli bir yıl onlarla çalışma sözü ile bu fona başvurabilirsiniz. İlginç bir şekilde bu tahaddüt tüm dünyada yaygındır.

5. Home Üniversite Finansmanı

Eğer hali hazırda kendi ülkenizde öğrenciyseniz, okulunuzun uluslararası program burs olanaklarını kontrol etmelisiniz.

Üniversitelerin anlaşmalı olduğu birçok yurt dışı üniversitesi çeşitli olanak sunuyor. Bu olanak sizlere üniversitenizin Birleşik krallıkta anlaşmalı olduğu üniversitelerde bir dönem veya bir yıl ücretsiz okuma şansı sunabilir. Bu nedenle, üniversitenizin sağladığı öğrenci değişim programlarını ve yaz okullarını araştırmalısınız. Size yurtdışı hayalinizin gerçekleşmesini sunmanın yanı sıra tekrar yurtdışı eğitimi isteğinizde tam burslu okuma opsiyonu da sunmakta.

Yurtdışına çıkmaya uygun ve hayallerini gerçekleştirmeye hazır olan sizlere, bunlar sadece birkaç seçenek. Dikkat! Başvurunuzu en iyi şekilde yapmanız gerekmekte. Yani eğer bu süreçte essay (makale/deneme) yazmanız gerekirse; doğru essay yazma rehberini takip edebilirsiniz. Eğer bir mülakata katılmanız gerekirse, önceden hazırlanarak kendinize güveninizi arttırın ve eğer bir niyet mektubu yazmanız gerekirse, neyi başarmayı hedeflediğinizi vurgulayarak yazın. Unutmayın, ne için çabalarsanız onu başarırsınız.

Tabi ki, IDP Yurt Dışı Eğitim danışmanlarından mükemmel bir niyet mektubunun nasıl yazılacağı ve Birleşik Krallık’ın en iyi üniversitelerinde eğitim almak için diğer ipuçlarını, başvuru süreçleri konusunda yardım alabilirsiniz. Hemen iletişime geçin!

Önerilen Makaleler

2019 İşletme ve Ekonomi Alanında Birleşik Krallık’taki En İyi 10 Üniversite

Looking for a degree in business, management, accounting, finance or economics in the UK? Check out this list of the top 10 UK universities

Londra’daki uluslararası öğrencilerin tasarruf edebilmeleri için en iyi 10 ipucu

Londra, seyahatin yanı sıra eğitim sistemleri ile de en çok bilinen bölgelerden bir tanesi. London School of Economics, University College London, Oxford University ve Cambridge University gibi dünyaca ünlü okullar Birleşik Krallık’ta Londra çevresinde bulunmaktadır.

Birleşik Krallık’ta para ve geçim masrafları

Birleşik Krallık’ta sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Geçim giderleriniz için ne kadar paraya gereksinimiz olduğunu bilmek iyi bir başlangıç noktası olabilir ancak bu miktarın yaşadığınız yere göre daha az veya daha ...

Birleşik Krallık öğrenci vizesi için gerekenler

İhtiyacınız olan vize yaşınıza ve yapmak istediğiniz çalışma şekline bağlıdır. Öğrenci vizelerinin ve başvuru koşulları aşağıda gösterilmiştir ancak daha detaylı Bilgi için gov.uk sitesini ziyaret etmelisiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin