Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Vancouver'da Eğitim: Vancouver Yaşam Rehberi

Vancouver nefes kesen manzaraları,doğa manzaralı yolları ve rahat yaşam tarzıyla tanınır. Şehirdeki herkes oldukça aktiftir ve oraya gider gitmez bunun farkına varacaksınız. 

Önemli bir şehir olmasına rağmen, hiç kimse telaş içinde değildir. Vancouver’ın rahat bir tarzının olmasının nedeni deniz kıyısına yakın olmasıdır. Ilıman iklimi, yüzme alanlarına erişimin olması ve doğa sevgisi burayı yaşanacak ve eğitim görecek sakin bir yer yapar.

Vancouver_Nature 1-min.jpeg

En iyi doğa gezileri

Vancouver’da şehir merkezinde yaşıyor olsanız bile, arkadaşlarınızla yapabileceğiniz birçok gezi var. Aileniz ziyarete geldiğinde, üniversiteden bir grup arkadaşlarınızla beraber tren veya kendi aracınızla bir günlüğüne bu gezilerden birine gidebilirsiniz.

Her halükarda, muhteşem bir macera ve doğayı gezmek için harika bir yol olacaktır.

Grouse Dağları

Görülmesi gereken bu güzel yer Vancouver şehir merkezinin göbeğinden 15 dakika uzaklıktadır.. Grouse Dağları’nın güzelliğinin kaynağı tüm yıl boyunca yapacak aktivitelerin olmasıdır(ve tabi eşsiz manzarası). Dağların arasında zipline yapabilir, vahşi yaşamla iç içe gelebilir,yamaç paraşütü yapabilir,kayak yapabilir,kızakla kayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Capilano Asma Köprüsü

Grouse Dağları’nın aşağısındaki yolda bulunan bu yer, şehir merkezinden 15 dakika uzaklıktadır.

Capilano, kayalıklardan ve ağaç tepelerinden diğer ağaç tepelerine uzanan büyük bir asma köprüdür. Üç boyutlu olarak Alacakaranlık filmindeki ağaca tırmanış sahnesini izliyormuş hissine kapılabilirsiniz.

Çoğu aktivitelerin yalnızca baharda ve yazın yapabiliyor olmasına rağmen, Capilano dünyadaki en uzun Noel ağacına ev sahipliği yapar. Bütün park tatil sezonu boyunca ışıklandırılır ve Aralık’ta ziyaret edebilirsiniz.

Deep Cove Koyu (Kuzey Vancouver)

Gezilebilecek bu yer şehir merkezinin biraz kuzeyinde kalır. Kuzey Vancouver birçok turistik yerleri olan bir köydür.

Kıyı boyunca parklar ve patika yolları vardır ve müzik konserlerine ev sahipliği yapar ve kano ya da kayak için harika yerler bulunur.

Her yıl, yılbaşında yüzlerce insan yeni yılı çoşkuyla kutlamak için buz gibi dondurucu soğuk suda yüzdükleri ‘Penguin Plunge’ etkinliğine katılır.

Squamish

Squamish, Vancouver’dan bir saat uzaklıkta olan bir kenttir.  Şehirde tırmanma yolları,kaya tırmanışı ve dağ tırmanışıyla birlikte Sea to Sky Gondola dahil olmak üzere birçok aktivite vardır. Eğer açık havada gezmeyi seviyorsanız, Squamish sizin en sevdiğiniz gezi olacaktır

Whistler

İşte burası sizin aşina olduğunuz bir yer olabilir. Whistler, Vancouver’dan 2 saat uzaklıktadır ve yolun her dakikası görmeye değerlidir. Yolda, Rocky Dağları’nı, Pasifik Okyanusu ve birçok mükemmel sosyal medyalık anları görebilirsiniz. 

Whistler, Vancouver’da gerçekleşen 2010 Kış Olimpiyatlarında Olimpik Park’a ev sahipliği yapmıştır.

Bu gezi her mevsim yapılabilir ve yapılmalıdır. Yaz boyunca bir sürü konser vardır bundan dolayı kendinizi kısa sürede oranın müdavimi olarak bulabilirsiniz. Ayrıca zipline,gondol,golf ve tırmanma yolları mevcuttur.

Ama aslında kışın Whistler hayat bulur. Whistler Blackbomb, Kuzey Amerika’daki en büyük kayak tepelerinden biridir. İlginç bilgi: İngiliz Kraliyet Ailesi Kanada’yı ziyaret ettiğinde kayak için buraya gelir.

Vancouver_Sports 2-min.JPG

Kanada sporunu öğrenelim

Spordan başka bir yeri tanımanın birkaçı iyi yolu var–ve Kanada istisna değildir.

Siz orada yaşarken spor sevenlerin şehrinde birçok yeni (ve o kadar da yeni olmayan) izlenen (ve denenen) Kanada sporlarını göreceksiniz.

Kanada Kış Sporları

Kışın çok kar yağmasa bile, Vancouver’dan kısa bir mesafede her çeşit eğlenceli kış aktivitelerini yapabileceğiniz birçok yer vardır. Her bir doğa gezisi size kar raketi yürüyüşü, kayak, kartopu, paten, kızakla kayma, bobsled gibi heyecan verici maceralar sunar. 

Diğer bir önemli kış sporu, Kanada’nın milli sporu olan hokeydir. Şehir, NHL’nin Vancouver Canucks takımına ve duyacağınız birçok yerel takımlara ev sahipliği yapar.

Kanada Yaz Sporları 

Vancouver,Kanada’daki dondurucu soğuk havaları ve kar yağışı olmayan  yerlerden biridir. Birleşik Krallık’taki hava şartlarına benzer.

Vancouver’da çoğu sporlar yıl boyunca açık havada gerçekleşir.

Vancouverlılar genellikle sporlara katılmayı sever fakat seyirci olmayı tercih etseniz bile yapabilecek birçok şey bulacaksınız. Vancouver Kanadalılar takımını, ikinci lig beyzbol takımını, Kanada Futbol Ligi’ndeki BC Lions ları ve Ana Lig teki Vancouver Whitecaps takımını izleyebilirsiniz.

Herkesin çok aktif olduğunu fark edeceksiniz. Bir sürü insan işe bisikletle gider ve ılık kışlar bunun her mevsimlik aktivite olmasını sağlar.

Vancouver_Multiculturalism 3-min.JPG

Vancouver’da Multikültürellik

Vancouver muhtelif ve samimi bir şehirdir. Evden uzakta bir eviniz varmış gibi hissettirecek her çeşit yemek,kültürel deneyim ve komşulara sahip olacağınız için ev hasreti çekmeyeceksiniz.

Richmond Food Market

Vancouver’da  yaz ayları boyunca her hafta gerçekleşen gece pazarıdır. Bridgeport Duraği’na ve River Rock Casino’nun yakınındadır. Pazarda yüzlerce Asya mutfağına ait yiyecek tezgahları bulunur. Burada kasırga patates kızartmasını, grilled squid, taze mango tatlıları, dragon beard şekeri, buffle waffle ve daha fazla abur cuburları satın alabilirsiniz.

Bir şeyler yerken küçük bir alışveriş yapabilmek için birçok fırsat vardır. Pazar çok kalabalıktır, bu yüzden sıraya girmeye hazır olun. Eve karnınız tok ve birkaç şirin ıvır zıvırlarla döneceğiniz için buna değer.

Punjabi Pazarı

Punjabi Pazarı Vancouver’daki Ana Caddedeki 6 blokta kurulur ve birkaç leziz Hint yemeklerinden tatmanız için bir fırsattır. Sadece yemekle kalmayıp ayrıca eğer evinizi özlediyseniz ve kendiniz için bir şeyler pişirmek istiyorsanız, makul fiyata baharatlar, paketlenmiş yiyecekler ve egzotik meyveler alabilirsiniz.

Punjabi Pazarı’nda sadece yemek değil, halhal gibi Hint aksesuarları ve kaşmir ve sari gibi geleneksel kıyafetler de vardır. Pazarın yakınında içeri girer girmez ayakkabılarınızı çıkarmanız gereken halka açık Sih Tapınağı vardır.

Pazar, beş günlük Diwali Festivali, Hint Yeni Yılı ve Vaisakhi Günü gibi birçok festivale ev sahipliği yapar.

Vancouver Chinatown Festivali

Vancouver’da Ağustos’un ikinci haftası gerçekleşen geleneksel bu festivale katılabilirsiniz.

50 binden fazla insan özgün yemekler, şenlikler ve kendi halkıyla buluşmak için sokaklara doluşur. Festival, günlük pazarları, Chinatown’da yürüme turlarını, çocuklar için oyun alanı, canlı performansları,dövüş sporu aktivitelerini ve kültürel bir köşeyi barındırır.

Gün boyu süren festival streetfest block partisinden sonra sonra erer. İster bu partiye katılabilir isterseniz de gönüllü olarak çalışabilirsiniz.

Bilmeniz gereken yerel tabirler

Tipik bir Kanadalı’nın kullandığı ‘eh?’ kelimesi dışında şehirde duyabileceğiniz  Vancouverlıların kullandıkları özgün tabirler vardır.

Kullanılan tabirlerden birkaçı :

“The grind”

Grouse Dağı’ndaki yolu temsil eder.

“The island”

Bunu duyduğunuzda, yerel halk Vancouver Adası’ndan bahsediyordur. (Vancouver’un batı kıyısındadır).

“Raincouver” or “Vancity”

Kanadalıların,özellikle de Vancouver yerel halkının şehir hakkında konuşurken kullandıkları sevimli lakaplardır.

“New West”

New Westminster ın kısaltması, Vancouver’daki belediyeyi ifade eder.

“Kits"

Kitsilano olarak bilinen bir Vancouver semtini temsil eder .

“PoCo”

British Columbia(BC)’daki şehirlerden biri olan Port Coquitlam ın kısaltmasıdır.

“Abby”

Abbotsford kısaltması, BC’deki diğer bir şehir.

Vancouver_Transport 4-min.jpg

Toplu taşımayla şehirde dolaşın

Yerel halk gibi bisiklet sürebilir ya da yürüyebilirsiniz fakat her zaman toplu taşıma gibi diğer bir seçeneğiniz de vardır.

Vancouver’daki metro sistemi ‘TransLink’ olarak adlandırılır ve üç farklı taşımadan oluşur.

Otobüs

Şehir boyunca bütün güzergahlarda hareket eder ve hatta günübirlik geziler bölümünde bahsedilen bazı yerlere de uğrayabilir. Güzergahlara ve tarifelere  TransLink web sitesinden ulaşabilirsiniz.

SkyTrain

Hızlı tren şehirden kenar mahallelere kadar hareket eder. Geçtiği hatlar:

  • Expo Hattı: Vancouver şehir merkezinden New Westminster, Burnaby ve Surrey gibi komşu mahallere, güneydoğuya doğru hareket eder.
  • Kanada Hattı: Vancouver şehir merkezinden Uluslararası Havaalanı’na ayrıca şehir merkezinden Richmond’a kadar hareket eder.
  • Millennium Hattı: Vancouver’dan Burnaby, Port Moody ve Port Coquitlam’a kadar doğuya doğru hareket eder.

Deniz Otobüsü

Vancouver şehir merkezinden Kuzey Vancouver’daki Lonsdale Quay pazarına kadar yerel bölgeleri birleştiren eşsiz bir toplu taşımadır.

Toplu taşımanın dışında herkes bisiklet sürer. Şehir, bisiklet sürenler için iyi bir şekilde donatılımıştır ve bisiklet sürmeleri teşvik edilmiştir.

Vancouver şehri, bisiklet kiralayabileceğiniz Mobi isimli bir bisiklet paylaşım sistemine sahiptir. Eğer Vancouver’da okumak için oraya yerleşmeyi düşünüyorsanız, kendinize ait bir bisikletiniz olsa daha iyi olur.

Bisiklet kiralamak için Mobi uygulamasına bakabilir ve ayrıca gitmek istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilmeniz için Vancouver şehrinin web sitesindeki bisiklet yol haritalarını da control edebilirsiniz.

Recommended Articles

Montreal

Kanada, her çeşitten insanlar,kültürler,diller ve yemeklerle dolu bir ülkededir ve keşfetmeye başlatmak için uluslararası öğrenciler için eğlenceli yerlere sahip Montreal’den başka güzel bir yer yoktur.

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Kanada’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları...

Ottawa

Ottawa, Ontario’nun doğu bölgesinde yer alan güzel bir şehirdir. Kanada’nın başkentidir ve Başbakan’a ve Parlament’e ev sahipliği yapar -ama bu demek değildir burası sıkıcı ve bunaltıcıdır.

Kanada öğrenci vizesi koşulları

Kanada’da eğitim almak için Kanada Eğitim İzni’ne ihtiyacınız olacaktır...

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?