Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Boston'da Eğitim: Boston Yaşam Rehberi

Boston’da yaşayan birine şehir hakkında en sevdikleri şeyi sorduğunuzda yaşadığı semte, yılın zamanına ve o günkü havaya göre farklı cevaplarla karşılaşırsınız.

Boston’da yaşayanları bu konuda susturmak biraz zordur çünkü şehirde görecek ve yapacak çok şey vardır ve bazıları orada yaşayanların şımartıldığını bile söyleyebilir çünkü tüm yıl boyunca Koloniye ait arnavut kaldırımlı sokaklar, şampiyonlar ligi maçları ve yapacak bir sürü şeyler vardır.

Boston, Püritenler tarafından 1630’da kurulan ABD’nin en eski şehirlerinden biridir ve mimarisi ve verdiği eski yaşam tarzı hissi ile yüksek teknolojiye sahip kültürün kombinasyonu ile oluşmuştur. Neticede muhteşem Boston yüzlerce teknoloji ve bioteknoloji şirketlerine, 35 okula,üniversiteye ve 150 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapar.

Boston_Subway 1-min.jpg

Boston’da toplu taşıma – Ya da nasıl metroya binilir (T)

Yerli halk MBTA nın kısaltması olan ‘T’ ifadesini metro için kullanır ama metronun nerede olduğunu soracak olursanız herkes ne demek istediğinizi anlayacaktır. 

Metro iş saatlerinde kalabalık olabilir ve kısa süreliğine gecikmeler yaşanabilir yine de bir yere gidebilmek için en uygun fiyatlı yolculuktur.  Yoğun saatler( sabah 7 ve 10 arası ve akşam üzeri 4 ile 7 arası)boyunca aracınızı kullanmaktan ya da Uber ya da taksiye binmekten daha hızlıdır çünkü Boston trafiği ülkedeki en kötü şeylerden biridir ve dar yollar yavaş hareket eden arabalar yüzünden tıkanır.

1897’de Tremont Street aşağısında gerçekleşen ilk araba yolculuğunu gören ülkenin en eski metro sistemi Boston toplu taşımasını takip edebilmek için bilmeniz gerekenler :

Beş hat vardır:

  • Kırmızı:  Kuzey’deki Cambridge’den başlayıp Güney Boston’ın kuzeyinde ve Güney’deki Quincy’e kadar hareket eder. Genellikle çok kalabalıktır ve Harvard Meydanı’na ve Somerville’deki birçok restorana gidebilmek için bu hattı kullanmanız gereklidir.
  • Yeşil :  Yerin altından ve üstünden giden dört hattı vardır. Fenway Park, Boston Üniversitesi, Boston Koleji, Brookline ve Newton’a, batıya doğru hareket eder. Kenmore Merkezi’nin batısındaki tüm duraklar, tren vagonlarının tramvay gibi her iki blokta bir durduğu dış bölümdedir.
  • Turuncu: Kuzeydeki Malden ve Bunker Hill Community Okulu’ndan Chinatown ve Jamaica Plain’e doğru kuzey ve güneyi bağlar.
  • Mavi: En az kullanılan hattır ve şehir merkezinden akvaryuma, havaalanına ve Doğu Boston ve Revere Plajı’na kadar hareket eder. 
  • Gümüş: Karıştırmayın, gümüş hat aslında otobüs hattıdır (metro aracı değil ) ama Güney İstasyonu metro girişinden bu hata ulaşabilirsiniz. Eğer şehir merkezinden geliyorsanız Seaport’a ya da Logan Airport’a mavi hattan daha hızlı gidersiniz.

‘İç hatlar’ vs. ‘dış hatlar’

Başta biraz karışık gelebilir ama birkaç haftaya navigasyonu çözersiniz.

Dış hatlar Şehirmerkezi’nden daha uzak mesafelere giderken, iç hatlar Downtown Crossing’den şehire ve daha ilerisine gider. Metro duraklarına giderken dikkatli olun çünkü bazı girişler sizi tek yöne giden trenlere yönlendirir. Trene binmeden ya da ücretinizi ödemeden önce tabelalara bakmayı unutmayın yoksa yanlış yöne gidersiniz.

Diğer hatlar dahil yeşil hattaki Copley Meydanı ve kırmızı hattaki Central Meydanı ve Kendall Meydanı dahil olmak üzere popüler duraklar için bu geçerlidir.

Charlie Kart satın alın

Metro ve otobüsler için kullanabildiğiniz nakit para ya da aylık biletler ile doldurabileceğiniz metro kartının ismidir.

Boston toplu taşıması karışıktır bu yüzden dikkat edin- metro duraklarındaki otomatik makinelerden plastik bir Charlie Kart satın alamazsınız. Makinelerden bir ya da 5 kullanımlık kağıt biletlerden alabilirsiniz.(ne kadar ödediğinize bağlı)Eğer Boston’da birkaç günden fazla kalacaksınız Charlie Kart almanız iyi olacaktır. Downtown Crossing, Harvard Meydanı ya da Kuzey veya Güney İstasyonu’ndan alabileceğiniz bu kartla yolculuk biraz daha ucuz olacaktır.

Ayrıca, önemli istasyonların çoğunda bulunan kırmızı kıyafetli MBTA görevlilerine sorabilirsiniz ve onlar size makinelerde parayla doldurabileceğiniz bir plastik kart verir. 

Boston_Shopping 2-min.jpg

Boston’da hayatınızı kurabilmek için gerekli eşyaları nereden almalısınız?

Boston küçük bir yerdir. Gerekli her şeyi Boston’da ya da şehir sınırlarının dışındaki birkaç mil ötede bulabilirsiniz.

Ancak araba dolusu eşya için büyük bir alışverişe çıkacaksınız araç kiralamak ve şehrin dışındaki (Target gibi) büyük dükkanlardan birine gitmek daha kolay olacaktır.

Newbury ve Boylston Street

Back Bay semtinde bulunan birbirlerine paralel caddelerdir ve metrodaki yeşil hattan kolaylıkla ulaşılır.

Public Garden’in yakınındaki Arlington Street’ten Mass Avenue’ye kadar uzun bir yoldur. Garden’e yakın dükkanlar kaliteli butiklerdir fakat paranızı bitirmeden odanızı ya da apartman dairenizi donatacak uygun dükkanlar vardır.

Şehir etrafında bulunan mekanlarla birlikte T.J. Maxx perakendecidir ama BU ve BC ye yakın olanlar için Newbury ve Mass Avenue’nin köşesindeki dükkanlar daha uygundur.  Caddenin karşısındaki büyük Urban Outfitters şişme koltuk, döşek ve güzel duş perdeleri gibi yurtta kullanılan ürünleri satar.

Newbury Street’in yakınındaki MUJI’de(kırtasiyeden plastik saklama kaplarına kadar her şeyi satan Japon perakendeci) günlük kullanılan malzemeleri bulabilirsiniz.

Downtown Crossing

Eğer kokteyl ve sushi restoranları arıyorsanız muhtemelen geceleri buraya geleceksiniz ancak gündüzleri bu bölge alışveriş yapanlar ve laptoplarıyla kafelere gelmiş insanlarla doludur. T.J. Maxx ve Marshalls’da uygun fiyata havlular, halılar ve mutfak ürünleri bulabilirsiniz ya da Primark’da çok ucuz fiyata kıyafet ve küçük ev eşyaları satın alabilirsiniz.

Downtown Crossing semtini oluşturan sokak bloklarında Macy’s alışveriş merkezi ve birçok kıyafet dükkanı vardır.

Diğer her şey için 

Eğer tüm daireniz için eşya almak istiyorsanız arabayla Boston’ın güneyinde bulunan Ikea’ya 40 dakikada gidebilirsiniz. Ancak internetten sipariş vermek ve her şeyi kargolatmak için küçük bir ücret ödemek daha kolay olacaktır. 

Depolama ürünlerinden banyo malzemelerine,yiyecek ve içeceğe kadar her şey için Target en iyi mekandır. Somerville, Güney Boston ve Medford’daki büyük dükkanlar için araç gereklidir ama Fenway, Porter ve Central Meydanı’ndan metroyla ulaşabileceğiniz daha küçük dükkanlar vardır. Ama dikkatlı olun bu tür dükkanlarda seçenekler sınırlıdır.

Boston_FirstWeek 3-min.jpg

Boston’da ilk haftanızı ve ilk ayınızı nasıl geçirebilirsiniz?

Boston, ABD’nin en eski şehirlerinden biridir ve tarihi abidelere, güzel arnavut kaldırımlı sokakları ve birçok canlı müzik performansları ve yapacak birçok şey vardır.

Oryentasyonlara giderken ve evinizi ya da yurttaki odanızı hazırlarken, ilk haftanız boyunca şehiri gezmek için biraz zaman ayırın.

Yaşadığınız semti tanıyın.

Öncelikle yemek,kahve ve WiFi li kafe için gideceğiniz mekanları bulun. 

Boston Üniversitesi ve Boston Koleji’ne yakın Commonwealth Avenue etrafındaki komşu semtlerde lisans,yüksek lisans öğrencisi ya da doktora eğitimi alıyorsanız ihtiyacınız olan her şey bulabilirsiniz. 

Alternatif olarak Harvard ya da MIT yakınındaki Cambridge’deyseniz gıda alışverişi,kafe,bar ve restoranlar için Kendall ve Central Meydanı’na gidebilirsiniz. Harvard Meydanı’nda kıyafet dükkanları özellikle de marka zincirleri ve birçok lüks restoran seçenekleri vardır ayrıca birkaç burger satan mekan ve vejeteryan seçenekleri de mevcuttur.

Turistçilik oynayın

Yerleştikten sonra bir günlüğüne turist olun ve yürüyerek şehri gezin. Park Street metro durağının yakınındaki Boston Common’daki merkeze gitmek güzel bir başlangıç olacaktır.

Manzaralı yerleri, küçük bir gölü ve ilkbahardan sonbahara kadar orada yaşayan kuğularla dolu Public Garden’a yürüyebilirsiniz. Daha sonra arnavut kaldırımlı sokakları, gaz lambaları ve içinizi ısıtan kafeleri olan Beacon Hill’e gidebilirsiniz.

Charles Street’teki Tatte Café & Bakery Boston’daki brunch seçenekleri için gidilecek güzel bir mekandır fakat haftasonları aşırı kalabalık olur(Harvard Meydanı’nda buna benzer bir mekan vardır). Parkın diğer tarafına gidin ve Trinity Kilisesi, Boston Marathonu Bitiş Çizgisi ve ülkedeki en eski halk kütüphanesi ve şehirde ders çalışabileceğiniz en güzel ve sessiz yerlerden biri olan Boston Halk Kütüphanesi gibi birçok gezilecek yerlerin olduğu Copley Meydanı’na doğru yürüyün. WiFi erişimi için kütüphane kartı alın. 

Alternatif olarak,  turistik ama bilgilendirici Duck Turları (kara/deniz taşıtı ile şehrin sokaklarında ve Charles Nehri’nde gezeceğiniz) şehri hızlıca gezmek için iyi bir yoldur. Rehberler çok sabit fikirlidir ayrıca tarih dersi alarak Boston’ın katı ve genelde kafa karıştırıcı mizah anlayışını daha iyi şekilde anlayabilirsiniz.

Boston ve Cambridge’den daha uzağa gidin

Sonbahar ve ilkbaharda doğa yürüyüşü için yakınınızdaki yeşil alanları bulun.

Jamaica Plain’deki Arnold Arboretum (turuncu hat ile ulaşılabilir) Eylül’de ve Ekim’de dökülen yaprakları yakalayabileceğiniz ve Nisan-Mayıs’ta açan çiçekleri görebileceğiniz büyük bir tabiat parkıdır. 

Neler olduğunu öğrenin

Şehirde gerçekleşen bütün ücretsiz turlara ve faaliyetlere katılın.

Pazartesi’den Cuma’ya kadar devasa altın kubbeli State House’u ziyaret edebilirsiniz.

Boston Şehirmerkezi, Kuzey Çıkışı ve Charlestown’a kadar iki buçuk millik yol boyunca 16 tarihi yapısı olan Freedom Trail’e güneşli bir günde gitmek eğlenceli bir aktivitedir. Yol boyunca durabileceğiniz yemek yerleri de vardır.

Uygulamayı indirin ve kaldırımdaki kırmızı tuğlalı yolu takip ederek Paul Revere’nin evini, Old North Kilisesi’ni, Boston Massacre site’ı, şehrin en eski mezarlıklarını ve USS Constitution olmak üzere diğer yerleri gezebilirsiniz.

Museum of Fine Arts (MFA), Institute of Contemporary Art (ICA), ve Isabella Stewart Gardener Museum de dahil bütün müzeler öğrenciler için her gün, diğerleri için haftanın bir gecesi ücretsizdir.

Boston_Driving_Traffic 4-min.jpg

Boston’da araba kullanmak

Araştırmaların çoğu göstermiştir ki Boston, araba kullanmak için Amerika’daki en kötü şehirlerden biridir. Şehirde çok fazla ölümcül araba kazaları yaşanmamıştır ama birkaç ufak çaplı trafik kazaları olmuştur. (sadece araçların hafif hasar gördüğü küçük kazalar)

Dar sokaklar arabalarla tıka basa doludur, yolculuk edenler için ortalama bir araba kullanma süresi 30 ile 45 dakika arasında değişir ve sürücüler oldukça kurnazdır. 

Şehir, dönüş sinyallerini kullanmayan sürücülerle doludur ve otoyolda sağdaki aracı agresif bir tavırla geçerler( geri kalan sürücüler tipik bir şekilde hızlanır ve sol şeritten giderler).

Araba sürmek sinir bozucu olmasına ragmen, bazı zamanlarda özellikle de şehrin dışında Highway 95 yolu boyunca bulunan ofis otoparklarından birinde staj yaptığınızda araba kullanmak daha verimlidir. 

Ayrıca bir öğle vaktinde Target gibi dükkanlardan ev eşyaları almak istiyorsanız ya da yapmanız gereken isler varsa, araba kullanmak, metroya bir sürü bavulla binmekten daha kolay ve hızlıdır. 

Boston’da araba sürmeyi daha az sinir bozucu yapacak birkaç yol :

Navigasyon uygulaması kullanın

Boston’daki yollar modern sürücüler için tasarlanmamıştır. (çoğu Koloni dönemine ait inek yoludur).

Sesli yön tarifi yapan Google Maps veya Waze, tek yönlü yollar ve birçok çıkışı olan göbekli kavşaklar gibi baş belası olan yerler için size yardım olacaktır. Şehirdeki otoyolların sol şeritli çıkışları vardır ve sokak tabelaları her zaman çıkışları göstermez bu yüzden başka yola sapmakta geç kalırsınız.

Storrow Drive’a dikkat edin 

Eylül’ün başlarında öğrencilerin taşınma haftalarından olabildiğince kaçının.

Charles Nehri’nin etrafındaki yolda çok alçak geçitler vardır ve büyük kamyonlar bu yola sığmaz. Giriş rampasında tabelalar olmasına rağmen, yılda bir ya da iki kez kamyonlar sıkışır ve trafik saatlerce kilitlenir. 

Yoğun saatlerdeki trafik normal hayatın bir parçasıdır

Hafta içleri üçten beş mile kadar olan bir gezi 30-40 dakika sürebilir.

Sinirli sürücülerden kaçınmak için az trafik olan orta ya da sağ şeriti kullanın sadece hızlanmak ya da geçmek için sol şeriti kullanın.

Araba kiralayın

Yeni bir tane almak yerine araba kiralayın. Her gün araba kullanmayacaksınız, ihtiyacınız olduğu zaman araba kiralamak daha az streslidir.

Çoğu apartmanların otopark ücretleri daha pahalıdır. (150 dolardan 300 dolara kadar değişir). BU, BC, Harvard ya da MIT gibi şehir bölgesindeki çoğu bina otoparka sahip değildir ve bu demek oluyor ki kaldırım boyunca tampon tampona park edilmiş arabalarla dolu dar sokak yollarda arabanızı park etmekle uğraşacaksınız. 

Şehirde ara sıra yapacağınız geziler için kolaylıkla araba kiralayabileceğiniz araç kiralama şirketleri mevcuttur.  Ancak çoğu şirket 25 yaş altındaki kişilerden ayrı olarak young renter fee (araba kiralayan genç ücreti) talep eder.

Geçerli bir ehliyet belgeniz ve adınıza kayıtlı banka ya da kredi kartınız olması gereklidir. Aylık az bir ücret ödeyeceğiniz(7 dolar) ve araçlara baktığınız her zaman dilimi için ödeme yapacağınız Zipcar isimli bir servis de mevcuttur. Uluslararası sürücülerin kaydolması için ehliyet belgesi ve pasaport gereklidir ve eğer 21 yaşının altındaysanız okul ya da üniversiteden aldığınız öğrenci belgesini göstermeniz gereklidir. 

Recommended Articles

Amerika 2020 başlangıcı olan üniversiteler

IDP Turkey study adviser provides a complete list of 2020 admissions universities in US, international courses, scholarships, upcoming intakes & more. Speak to an expert for free now!

New York

New York hareketli ve yoğun bir şehir olarak tanınır -tabi iyi bir nedenden ötürü.

Seattle

Seattle Amerika’da gelişen şehirlerden biridir, denizin ve dağların arasında bulunan eşsiz bir yerdir fakat çok yoğun ve hızlıca büyüyen bir şehirdir.

Washington

Washington DC, yaşanmışlıkların olduğu yerdir. O ‘yaşanmışlık’ her şey olabilir: tarih, kültür, sanat, yemek, and politika- adınız siz koyun.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?