Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Amerika’da Master Eğitimi

Amerika’da yüksek lisans eğitiminize başmanız için bilmeniz gereken her şeyi öğrenin!

Amerika’da master eğitimi, lisans bölümlerini tamamladıktan sonra daha fazla çalışma yapmak isteyen bireyler içindir. Bu bölümler, belirli bir çalışma alanının veya profesyonel uygulama alanlarının ustalık veya üst düzey bir görünümünü gösterir.

Kısaca, öğrencinin tercih ettiği alanda daha fazla uzmanlık almasıdır. Yüksek lisans eğitimi almak öğrencinin sadece konu üzerindeki bilgisini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda birçok iş ve pozisyon için imkanları arttırır.

Neden Amerika’da master eğitimi?

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük uluslararası öğrenci popülasyonuna sahiptir. Aynı zamanda dünyanın en büyük ve en çeşitli yükseköğretim sistemlerinden birine sahiptir. Eğer hala yüksek lisansınızı yapmak için en iyi ülkeyi arıyorsanız, Amerika’nın hayalinizdeki yer olabileceğini gösterecek başlıca nedenleri sıralayalım! 

 1. Lisansüstü eğitimin en büyük merkezi: Amerikan üniversiteleri güçlü bir mezunlar ağını oluşturmakta uluslararası bir üne sahiptir
 2. Global alanda 1 numara: Amerika, dünyanın en çok tercih edilen lisansüstü öğrenci destinasyonudur
 3. Kabul süreci: Amerikan üniversiteleri şartlı kabul imkanı sunar. Yüksek lisans bölümler için kampüste GRE ya da GMAT gibi sınavlara hazırlanabilirsiniz
 4. Özel asistanlıklar: Amerika’daki üniversiteler ayrıca lisansüstü öğrencilere asistanlık sunar – master öğrencilerini finansal konularda ve kampüsle bütünleşmesine destek olacak öğretmen ve araştırma desteği sunmaktadır.
 5. Staj & Eğitim sonrası çalışma: Lisansüstü öğrenciler, 3 yıla kadar kalmalarına ve çalışmalarına imkan sağlayan ve kariyer beklentilerini arttıracak İsteğe Bağlı Pratik Eğitim (OPT) alabilirler.
 6. Faydalı stajlar: Amerikan stajları, lisanüstü derslere dahil edilir ve öğrencilerin mezun olmaları için gerekli olacak oldukça değerli iş deneyimini bu çalışma içerisinde kazandırır
 7. Kültürel Cazibe: Amerika, her kesimden ve kültürel geçmişten gelen insanların kaynaşma noktasıdır. Bu da ayrıca sizlere temel sosyal becerileri öğrenebilmeniz için benzersiz bir ortam sunar
 8. Destekler & Hizmetler: Danışmanlık, yaşıtların danışmanlığı, ülkeye gelişiniz ve oryantasyonlar; yüksek lisans öğrencilerinin eğitim yatırımlarından en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayacak akademik danışmanlıklar sağlayan güçlü öğrenci destek servisleri bulunmaktadır
 9. Tesisler: Öğrenciler dünyanın her yerinden en parlak zihinlerini çeken birinci sınıf tesislerinden yararlanırlar

Amerika’da yüksek lisans eğitim süresi nedir?

Amerika’daki yüksek lisans eğitimi genellikle 2 yıllık tam zamanlı eğitimle tamamlanır, ancak bazı bölümler daha kısa olabilir. 

Amerika’da yüksek lisans eğitiminin maliyeti ne kadardır?

Amerika’da yüksek lisans bölümlerinin ücretleri hangi kurumu ve bölümü seçtiğinize göre değişiklik gösterir. Ortalama eğitim ücreti kabaca 30,000$ ile 120,000$ arasında değişir. Bu sadece gösterge niteliğinde olan ücretlerdir ve üniversitenin web sitesinden yüksek lisans eğitim ücretlerini her zaman kontrol etmelisiniz. IDP danışmanınız da, hayallerinize en uygun okulların yüksek lisans programları hakkındaki en güncel bilgileri sizlere sunabilir.

Amerika’da yüksek lisans eğitimi için gereklilikler nelerdir?

Amerika’da yüksek lisans bölümleri için kabul koşulları üniversiteye ve eğitim almak istediğiniz alana göre değişiklik gösterir. Ama basit gereklilikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Akademik yeterlilik – Birçok eğitim kurumu Amerikan lisans derecesine eşdeğer yeterlilikleri talep eder.
 2. Referans Mektubu – Referans mektupları gerekebilir ve üniversiteye bağlı olarak bu mektupları üniversite öğretim görevlilerinden, akademik profesörlerden veya işverenlerden alınabilir.
 3. İş deneyimi – Başvurmuş olduğunuz yüksek lisans bölümüne bağlı olarak, öğrencilerin eğitim alacakları alanla ilgili iş deneyimine sahip olması istenebilir.
 4. Dil sınavı – Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler, İngilizce dil yeterlilik sınavı olan genellikle IELTS ya da TOEFL gibi sınavlara girmelerini talep ederler
 5. Çalışma örnekleri – Bazı kurumlar, giriş kriterlerinin bir parçası olarak yayınlanmış çalışmalarınızın yazılı örnek ya da kopyalarını isteyebilir.
 6. Ek testler – GMAT /GRE test skorları, bazı kurumların, birkaç belirli bölüm için giriş koşulları arasındaki bir gereklilik olabilir.

Yüksek Lisans bölümünüz için doğru Amerika üniversitesini nasıl seçebilirsiniz?

Amerikan üniversiteleri birçok disiplinde yüksek lisans derecesi sunmaktadır. Ama doğru üniversiteyi seçmeyi, bazı gerekli değerlendirmeleri gerçekleştirdikten sonra almanız gereken bir karardır. Herkes, seçmiş olduğu üniversitelerden farklı şeyler istemektedir ama bazı birkaç basit faktörü değerlendirmeye almak gerekir:

 • Akademik itibar
 • Eğitim ücreti
 • Yerleştirme istatistiği
 • Lokasyon
 • Uluslararası öğrencilere sunduğu destek.

Eğer Amerika’da yüksek lisans eğitimine başvurmayı düşünüyorsanız, ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize en uyacak Amerika’daki en iyi üniversiteleri araştırarak işe başlayabilirsiniz.

2020 QS Amerika Sıralaması’na göre işte Amerika’daki en iyi 20 Üniversite:

 

Üniversite Adı 2020 QS Amerika Sıralaması
Harvard Üniversitesi 1
Stanford Üniversitesi 2
Massachusets Institute of Technology (MIT) 3
University of California, Berkeley 4
Columbia Üniversitesi 5
Los Angeles, California Üniversitesi (UCLA) 6=
Yale Üniversitesi 6=
Pennsylvania Üniversitesi 8
Princeton Üniversitesi 9
Cornell Üniversitesi 10
New York Üniversitesi (NYU) 11
Chicago Üniversitesi 12
Duke Üniversitesi 13
Johns Hopkins Üniversitesi 14
Southern California Üniversitesi 15
Nothwestern Üniversitesi 16
Carnegie Mellon Üniversitesi 17
Michigan Üniversitesi 18
California Institute of Technology (Caltech) 19
Brown Üniversitesi 20

 

Hayalinizdeki üniversitede yerinizi ayırmak ve başvuru koşullarıyla ilgili son bilgileri öğrenmek için IDP Educationdanışmanınızla bugün konuşun!

Önerilen Makaleler

US-Upcoming-Intakes-Teaser (1).jpg

Amerika’da uluslararsı öğrenci alımları

Amerikan üniversitelerinin giriş kabulleri hakkında her şeyi öğrenin.

Amerika’da Burslar

Amerika’nın uluslararası öğrenciler için sağladığı en iyi bursları ve onlara nasıl başvuracağınızı öğrenin.

Times Higher Education (THE) Üniversite Sıralamaları

Dünya üzerindeki üniversitelerin THE Sıralamalarını keşfedin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?