Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Sıralamanın ötesinde: Üniversitede gerçekten önemli olan şeyler nedir?

Üniversite seçimi zorlu bir görevdir ve birçok uluslararası öğrenci QS Dünya Üniversite Sıralamaları ve Times Higher Education, gibi üniversite sıralamalarına güvenir, özellikle de öncelikli üniversiteleriniz en iyi 10 dünya üniversitelerinin geldiği İngiltere ya da Amerika’da bulunuyorsa.

Ancak, sıralamaların ne ile ilgili olduğunu ve neyi ölçtüğünü nasıl anlayabilirsiniz? Bütün yurt dışı eğitim tercihinizi bu ölçümlere göre yapacak kadar güveniyor musunuz?

En bilinçli kararı verebilmeniz için, işte, üniversite tercihi yaparken sıralamaları dışında kontrol etmeniz gereken birkaç fikir.

Çeşitlilik ve Bölümlerin Kalitesi

Hayatınız boyunca nasıl bir kariyer izleyeceğinize karar verdikten sonra, seçeceğiniz üniversitenin bu uzmanlığa hazırlayacağından emin olmanız oldukça önemlidir.

İlk olarak, bölümlerin ve ders modüllerinin güncellenmiş ve üniversitenin çalışmak istediğiniz alanda gündemi takip eden ve araştırma odaklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca, üniversite deneyiminizin özünü oluşturacak profesörlerin portfolyolarını ve eğitim tecrübelerini kontrol edin. Bu bilgilerin bazıları üniversite sıralamaları listesinde bulunabilir ancak detaylı olarak yer almaz. Bu yüzden üniversitenin web sitesinden akademik personelleri kontrol etmek daha iyi olacaktır.

Araştırmanızı yaptıktan sonra, konunuzla en alakalı akademisyenlerin ve yazarların başvurmayı düşündüğünüz diğer üniversitelerde olduğunu fark edebilirsiniz.

What-matters-Body-img-1.jpg

Emniyet ve güvenlik

Her nereye giderseniz gidin, kendinizi güvende hissetmeniz önemli.

Öncelikle, üniversitenin bulunduğu şehri kontrol edin. Güvenli mi, suç oranları nasıl ve toplu taşıma araçları o bölge için saat kaça kadar hizmet vermekte kontrol edin.

Sonra da üniversitenin web sitesinde, kampüslerinde ve öğrenci konaklamalarında kendilerine ait bir güvenlik hizmeti bulunup bulunmadığını bilgisi var mı diye bir bakın. Güvenliğiniz, üniversitenin yüksek önceliği olmalıdır.

Üniversite tesisleri ve destek hizmetleri

Kendinizi güvende hisstemenin yanı sıra, konuşabileceğiniz birilerinin olduğunu bilmek iyi hissettirir.

Burada bahsetmek istediğim şey arkadaşlarınız değil; öğrencinin karşı karşıya kalabileceği her türden problemle nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda size destek olabilecek profesyonel elemanları olup olmadığıdır. Buna finans problemleri ve tavsiyeleri, sağlık ve sıhhat hizmetleri, genel öğrenci hizmetleri, öğrenci klupleri ve hatta kütüphane hizmetleri de dahildir.

Dünyanın en destekleyici üniversitelerinden biri olan Nottingham, Üniversitesi’nde okuma şansını elde ettim ve COVID-19 salgınından dolayı evde olsam bile desteklendiğimi hissediyorum ve ne zaman olursa olsun mail gönderebileceğim biri var. Bunun benim için anlamı çok büyük.

Daha fazlasını öğrenmek için, üniversitenin websitesine girip ne tür hizmetler sunduğunu kontrol edebilirsiniz.

Finansman fırsatları ve makul eğitim ücretleri

Eğitiminiz birkaç yıl süreceği için finansal bir plan oluşturmak oldukça akıllıca olacaktır. Eğer evinizden uzakta yaşayacaksanız karşınıza çıkacak masraflar: yaşam masrafları, ulaşım ve eğitim ücretleri, material ücretleri gibi liste uzar gider.

Bu yüzden istediğiniz üniversitenin finansman ve burs desteği gibi herhangi bir finansal destekleri olup olmadığını keşfedin.

Bazı üniversiteler indirimli eğitim ücretleri, bazıları bir kereye mahsus ücretleri, bazıları her ikisini içerirken bazıları da hiçbirini içermeyebilir. Bu, başvurunuzu hangi üniversiteye göndereceğinize karar veremediğiniz durumlarda bir tarafın ağır basmasına sebep olacak neden olabilir.

What-matters-Body-img-2.jpg

Sosyal yaşam ve boş zamanlar

Ders çalışmıyorken, büyük ihtimalle rahatlamak, sosyalleşmek ya da hobilerinizle ilgilenmek isteyeceksiniz.

Birçok üniversite öğrenci birlikleri ya da öğrenci hizmetleri içerisinde bir öğrenci topluluğuna ya da kulüplerine katılma olanağı sağlar.

Topluluklar ve kulüpler, küçük bir ücret karşılığı ya da ücretsiz olarak katılabileceğiniz küçük üniversite temelli sivil toplum kuruluşları gibi hareket ederler. Spor, sanat, din, sosyal ya da hobi tabanlı olabilirler. Benim üniversitemde, hayranları için Harry Potter topluluğu bile bulunmaktadır.

Dikkat edebileceğiniz bir diğer husus, genellikle kampüs dışında bulunan seçeneklerden daha düşük bir ücretle, zihninize ve vücudunuza bakabileceğiniz spor salonu ya da yüzme havuzu gibi spor tesislerine sahip olup olmadıklarını kontrol etmek olabilir.

Ve günün sonunda elbette, arkadaşlarınızla bir şeyler yemek ya da içmek isteyeceksiniz bu yüzden kampüs kafe olmazsa olmaz. Kampüs içerisinde bir online tur yaparak seçeneklerinizi keşfedin. Bütün bu faktörler çok nadir bir şekilde üniversite sıralamalarına etki eder. Sıralamalar üniversitelerin araştırma fırsatlarını ve başarılarını, uluslararası öğrenci sayısını, büyüklüğünü, toplam öğrenci sayısını ve benzer şeyleri kontrol ederken oldukça yardımcı olacaktır.

Ancak yukarda bahsettiğimiz detaylar da üniversitenin ne sunduğunu ve üniversitenin mevcut öğrencilerinin, mezunlarının ne söylediğini görmek için her üniversitenin web sitelerini ziyaret etmeniz gerekecektir.

 

Yazar:

Franka Zlatic

İngiltere’de bir Hırvat. Franka, Nottingham Üniversitesi’nde tam zamanlı bir Doktora öğrencisidir.

Önerilen Makaleler

Yeni başlayanlar için İngiltere’de Eğitim

Burada, konaklama, şehir hayatı, spor, eğitim ve İngiltere’de öğrenci yaşamının kalitesi hakkında kafanıza takılan her şeyi öğrenebilirsiniz

Russell Group Üniversiteleri Nelerdir?

İngiltere’nin araştırma odaklı üniversiteleri ve bu üniversitelere nasıl başvuracağınız ile ilgili bilmeniz gereken her şey.

İngiltere Üniversite ve Kolejlerine Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İngiltere üniversite başvuruları, UCAS son başvuru tarihleri, İngiltere üniversitelerinin lisans ve yüksek lisans programları için başvuru gereklilikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin!

Yurt dışında eğitim alacak öğrenciler için para tasarrufu için 7 finansal ipucu

Kendi ülkenizde olmadığınız ve sınırlı bir nakit paranız olduğu düşünüldüğünde, paranızı nereye harcayacağınıza dikkat etmelisiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin