text.skipToContent text.skipToNavigation
Language:Dil:

Konaklama

Evden uzakta evinizi bulmak…

Konu eğitiminiz sırasında kalacak bir yer bulmaya geldiğinde, dört ana seçeneğiniz bulunmaktadır.

İhtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda, bir hostel veya pansiyonda kalmayı, ev kiralamayı, kampüste bulunan bir yurtta kalmayı ya da yerel bir ailenin yanında yaşamayı tercih edebilirsiniz.

Kampüste yaşamak, uzaktan gelip gitmek zorunda kalmayacağınız için ve konaklama giderlerinize yemek ve temizlik masrafları da dahil edilebileceği için uygun bir seçenek olabilir. Ev kiralamak, yalnız yaşadığınızda size mahremiyet ve özgürlük, arkadaşlarınızla beraber yaşadığınızda da konaklama masraflarını paylaşma imkânı sunar. Aile yanında konaklama ise, özellikle de yaşınız küçükse, sizin için iyi bir seçenek olabilir ve size yerel bir aile ile yaşamanın tüm konforunu sunar.

Hangi konaklama seçeneği tercih etmiş olursanız olun, şunları aklınızda bulundurmanız gerekir:

  • Ne kadar harcama yapmayı düşünüyorsunuz? Buna, ev kiralarken ödenen depozito ücreti gibi ekstra maliyetleri ve elektrik, gaz veya su faturasını eklemeyi unutmayın.
  • Ne kadar uzakta olmak istiyorsunuz? Evle kampüs arasında seyahat etmenin ne kadar kolay olacağını hesaplayın.
  • Nelere yakın olmak istiyorsunuz? Alışveriş merkezleri, restoran veya sağlık hizmetleri gibi daha ne tür imkânların yakınınızda olmasını tercih ediyorsunuz, bunlara karar verin.

Konaklama bulma konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız üniversiteniz, TAFE’niz veya öğrenci birliğiniz ile iletişime geçin.

Kampüs içinde konaklama

Üniversitelerin kampüsleri içinde bulunan yurtlar, Avustralya’ya ilk kez gelen yabancı öğrenciler için popüler bir seçenektir. Kampüse bağlı olarak, yurt ücretleri genellikle haftalık 100 AUD - 700 AUD arasında değişmektedir. Kampüs içindeki konaklama imkânlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin çok önceden başvuruda bulunması gerekir. Kampüste yaşamak, ihtiyacınız olan her şeye yakın olmanızı sağlar. Öğün yemekleri, bilgisayar kullanımına dair olanaklar, çamaşırhane ve temizlik hizmetleri de bazen yurt paketinizin kapsamına dahil edilmiş olabilir.

Aile yanında konaklama (Homestay)

Aile yanında konaklama programları, kısa süreli kurslara kayıtlı yabancı öğrencilere Avustralyalı bir ailenin yanında kalma fırsatı veren popüler bir konaklama seçeneğidir. Tek kişilik veya paylaşımlı odalar üzerinden sunulan aile yanında konaklama imkânı, fiyat olarak oda başına haftalık 110 AUD - 370 AUD arasında değişmektedir. Bu ücrete genellikle günde üç öğün yemek, çamaşır yıkama olanakları, temizlik hizmetleri ve internet ve telefon kullanımı dahildir.

Özel konaklama opsiyonları

Özel olarak kiralanmış bir mülkte yaşamak, özellikle de yeni bir ülkede öğrenciyseniz çok cazip bir fikir olabilir! Kiminle ve nerede yaşamak istiyorsanız bu doğrultuda karar verme imkânına sahip olursunuz. Bu türdeki bir konaklamayı seçen öğrenciler ya önceden döşenmiş evlerde bir oda kiralamayı ya da arkadaşlarıyla birlikte kalacakları evi bir bütün olarak kiralamayı tercih edebilirler.

Önerilen Makaleler

Neden IDP?

IDP, uluslararası eğitimin dünya çapındaki lider kuruluşudur. Tüm öğrencilere ana dili İngilizce olan ülkelerde eğitim görme konusunda yardımcı oluyoruz. Başarımız, öğrencileri doğru ülkede, doğru üniversite veya eğitim kurumunda, doğru eğitim programıyla buluşturma becerimizden kaynaklanıyor.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin