Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada’da üniversiteler ve kolejler arasındaki farklar nelerdir?

Kanada’da üniversiteler ve kolejler arasındaki farkları ve hangisinin sizin için daha iyi olacağını öğrenin.

Kanada’da eğitim almayı tercih ediyorsanız, ihtiyaçlarınız için en iyi eğitim opsiyonunu seçtiğinizden emin olmak için Kanada’daki kolejler ve üniversiteler hakkında net bir fikre sahip olmanız gerekir.

Burada önemli farklılıkları keşfedeceğiz ancak öncelikle, Kanada eğitim sisteminin dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden biri olduğunu bilmeniz gerekir. Bu yüzden, ister üniversitede ister kolejde eğitim alın, emin olmanız gereken ilk şey, eğitim kalitenizin oldukça yüksek olacağı.

Kanada’da kolejler, kariyer odaklı eğitim verirler bu da spesifik istihdam becerileri, pratik kariyer eğitimi ve ticarete odaklandıkları anlamına gelmektedir. Ayrıca kolejler daha küçük dersliklere ve daha düşük öğrenci – öğretmen oranına sahiptir.

Öte yandan üniversiteler, derece veren kurumlardır bu da lisans ve yüksek öğretim diplomaları sunmaktadır. Üniversiteler akademik ve profesyonel bölümlerin yanında aynı zamanda analitik yeteneklere odaklanır. Öğrenci – öğretim elemanı oranının daha yüksek olması nedeniyle, üniversite programları birçok kolej programından daha fazla öğrenci bağımsızlığı sunmaktadır.

Kanada’da üniversiteler ve kolejler bağımsız olarak çalışırlar ve programlarının tasarımı ve sunumundan birbirinden ayrı ayrı, özel olarak sorumludurlar. Kanada’da eğitim illerin sorumluluğundadır bu yüzden eyalet hükümetleri, her ilde bulunan tüm üniversite ve kolejleri yönetir.

Kanada’da üniversite mi yoksa kolejde mi okumak daha iyidir?

Bunun cevabı, tamamen sizin eğitim ihtiyaçlarınıza, profilinize, akademik geçmişinize, finansal durumunuza ve diğer tercihlerinize bağlıdır. Ancak daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve böylece kendi kararınızı vermenizi sağlayacak Kanada üniversite ve kolejleri arasındaki farkları sizler için listeledik.

Üniversiteler Kolejler
Lisans ve yüksek lisans diploma programları sunmaktadır. Bazı üniversiteler ayrıca uluslararası öğrencilerin kayıt olabileceği Phd (Doktora) seçenekleri de sunmaktadır. Yüksek öğretim diploma programları sunmaktadır.
Geniş alanda lisan diploma programları ve bazı özel yüksek lisans programları sunmaktadır. A Bir yıllık program Sertifika Programı, İki yıllık programlar Diploma Programı ve üç yıllık programlar İleri Diploma Programı olarak adlandırılır.
Lisansüstü düzeyde bir yıllık program Lisansüstü Sertifika, lisansüstü düzeyde iki yıllık programlara da Lisansüstü Diploma olarak adlandırılmaktadır.
Spesifik bir alanın bütün dalları hakkında bilgi sahibi olmaya yönlendiren araştırma odaklı yaklaşım. Mezunlarını iş piyasasına hazırlamak amacıyla uygulama odaklı yaklaşıma sahiptir. Programlar öğrencilerin aynı alanda istihdam etmelerini sağlayacak belli bir yeteneği geliştirmeye odaklanmıştır.
Üniversite mezunları, mezun oldukları geniş konu alanıyla ilgili bütünsel bir anlayışa sahip olurlar. Değerli bir iş deneyimi edindikten ve sektörde sağlam bir iz oluşturdukça, üniversite mezunları genellikle lider roller için aday gösterilirler. Eğer öğrenci ileride ne yapmak istediğini biliyorlarsa, kolejler istihdam edilmeleri için en kısa ve en alakalı yolu sunarlar. Öğrencilere, gelecekteki beklentilerin ve kariyer fırsatlarının tam olarak farkında olmaları için bu programları almadan önce iyice araştırma yapmaları önerilir.
Yıllık eğitim ücreti genellikle Lisans bölümleri için ortalama 25.000 – 40.000 Kanada Doları arasında değişir ve yüksek lisans programları için genellikle ortalama 25.000 – 75.000 Kanada Doları arasında değişir. Kolejlerin eğitim ücretleri genellikle ortalama 12.000 – 25.000 Kanada Doları arasında değişiklik gösterir.
4 yıllık Lisans programı ya da Kanada’nın devlet okulunda 2 yıllık Yüksek Lisans programı başarıyla tamamlandıktan sonra, öğrencilerin Kanada’da kalmaya ve çalışmasına izin veren 3 yıllık çalışma iznine sahip olurlar. Bir yıllık programı tamamladığınızda bir yıllık çalışma iznine başvurmaya hak kazanırsınız. Eğer 2 ya da 3 yıllık programı başarıyla tamamlarsanız, üniversite mezunları gibi 3 yıllık bir çalışma iznine başvurmaya hak kazanırsınız.
Uygun öğrenciler için birçok başarıya dayalı burs seçeneği bulunur. Uluslararası öğrenciler için pek fazla burs seçeneği bulunmamaktadır ancak eğitim ücretleri üniversitelere oranla daha düşük olduğu için bursların bulunmaması uluslararası öğrenciler için caydırıcı olacak büyük bir unsur değildir.

Kolejlerdeki Co-op seçeneklerini araştırın

Kolejler çoğunlukla co-op adı verilen eğitim seçeneği sunarlar ki bu da öğrencilerin eğitim alırken aynı zamanda iş deneyimi kazanmasına ve iş piyasasına hazırlanmalarına yardımcı olacak olanaklar sunar. Eğer kolejde eğitim alacaksınız, bu seçeneğin, istediğiniz bölüm için bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Dikkat çekmemiz gereken bir diğer nokta, Co-op programları kurumlar tarafından garanti edilen bir uygulama değildir. Öğrencilerin Özgeçmişleri üzerinde çalışmaları, mülakatlarda başarı göstermeleri ve çalışmak istedikleri alanlardaki co-op işlerine grime şanslarını arttırmalarını sağlayacak mükemmel bir akademik geçmişin yanı sıra her zaman profesyonel bir davranış içerisinde olması beklenir.

Kanada’daki en iyi eğitim seçeneklerinizi öğrenin ve kariyer hedefleriniz doğrultusunda IDP Yurt Dışı Eğitim Danışmanlarından uzman tavsiyeleri alın. Bugün iletişime geçin!

Önerilen Makaleler

Neden Kanada’da Eğitim?

Ekonomik eğitim ücretleri, nitelikli kurumları, eğitim sonrası çalışma imkanları, göçmenlik opsiyonları ve sıcakkanlı insanları ile Kanada’nın uluslararası öğrenciler için hızla, önde gelen destinasyonlardan biri haline gelmesi hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

Kanada'da gelecek alımlar nelerdir?

Kanada üniversiteleri ve kolejleri üç giriş sunmaktadır. Bazı kurumlarda alımlar dönem olarak da ifade edilebilir.

Scholarships-370x242-(1).jpg

Kanada’da Burs İmkanları

Kanada’nın uluslararası öğrenciler için rekabetçi burslarını keşfedin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?