Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada’da üniversiteye giriş koşulları ve yüksek lisans maliyetleri hakkında tüm bilgileri kontrol edin.

Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak,prestijli bir yüksek lisans derecesi ve yüksek kaliteli deneyim arayan uluslarası öğrenciler arasında popular bir seçenektir. Master derecesi genellikle Sosyal Bilimler(Master of Arts) veya Fen Bilimleri(Master of Science) şeklinde açıklanabilir. Birincisi sanat,beşeri bilimler ve sosyal bilimlerden oluşan çalışma alanlarına verilen bir başlık olup,ikincisi ise yaşam bilimi,kimya gibi çalışma konularını barındırır.

Diğer çeşitli alanlar için de çok çeşitli yüksek lisans alanları vardır. Bunlar müzik,eğitim,işletme yönetimi vb. Içerir. Genellikle Kanada’da bir yüksek lisans eğitimi,öğrenci tarafından seçilen uzmanlık alanına bağlı olarak 12-24 aylık bir derstir.

Neden Kanada’da yüksek lisans eğitimi almalısınız?

Kanada, burada yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere bir dizi avantaj sunar. Bu universiteler:

 • Uluslararası üne sahip üniversiteler: Uluslararası üne sahip üniversiteler: Kanada, Toronto Universitesi ve McGill University de dahil olmak üzere QS Dünya Universite Sıralamalarında ilk 300’ünde toplam 26 üniversiteye sahiptir.
 • Okurken Çalışma: Kanada’daki uluslarası öğrenciler çalışma iznine gerek olmadan okul dönemlerinde haftada 20 saate, planlanan tatillerde haftada 30 saate kadar çalışabilirler. Bazı lisans programları staj veya iş deneyimi fırsatları da sunmaktadır.
 • Araştırma konusunda titizlik: Kanada,araştırma yoğunluklu üniversiteleriyle ünlüdür ve hükümet ve endüstriler tarafından desteklenen araştırma fırsatları sunmaktadır.
 • Master sonrası çalışma imkanları: Kanada, uluslarası öğrencilerin eğitimlerini bitirdikten sonra 3 yıla kadar kalmasına ve çalışmasına izin veren birkaç ülkeden biridir.
 • Multikultürel ve huzurlu bir ortam: Kanada’daki insanlar dost canlısıdır ve iletişim kurmayı, yerleşmeyi ve kolayca önemli kişilerle iletişim kurmayı sağlayacaksınız.
 • Büyük Dış Mekanlar: Büyük Ontario Gölleri ve Rocky Dağları’nın güzelliğinden,geniş Kuzeybatı topraklarının bozulmamış vahşi doğasına kadar, eğitimiz sırasında keşfedilecek bolca şey var.

Master için doğru universiteyi nasıl seçersiniz?

Kanada’daki birçok kurum çeşitli disiplinlerde yüksek lisans derecesi sunmaktadır. Ancak doğru kurumu seçmek gerekli değerlendirmelerden sonra alınması gereken bir karardır.Herkes seçtiği kurumlardan farklı şeyler ister, ancak burada düşünebiliecek birkaç temel faktör vardır :

 • Akademik Mükemmellik – İncelemeler ve öğretim profesörleri ile ilgili araştırmalar,ders tanımlarına ek olarak ders müfredatına ilişkin iyi bir fikir verebilir. İyi bir deneyim,geleneksel eğitim sınırlarının ötesine geçebilir ve takip etmek istediğiniz yol için mükemmel bir öğretim desteği sağlar.
 • Konum – Popüler çalışma seçenekleri arasında Ontario,British Colombia, Alberta ve Quebec bulunmaktadır. Yaşam tarzı,bütçe ve universite açısından size en uygun şehri seçebilirsiniz.
 • Maliyet – Öğrenim ücretleri ve burs, konaklama,öğrenci refahı ve mezuniyet sonrası yaşam fırsatları gibi temel konularda tavsiyelerde bulunabileceğinden mevcut finansal yardım ve burs türleriyle birlikte üniversiteler arasında değişebilir.

Kanada’da master maliyeti ne kadardır?

Kanada’daki yüksek lisans programlarının çoğunluğu 1 ile 2 yıl arasında değişir ve genellikle derse ve araştırma karışımını içerir. Bu prestijli derecenin gösterge fiyatları yıllık 16.250- 28.650 kanada doları arasında olabilir. Eğitimin maliyeti,üniversite,eğitim programınız ve konumunuz gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, Kanada’daki birçok üniversite nitelikli uluslarası öğrencilere burs sunmaktadır. Eğitiminizin maliyetini düşürmek için bu burslardan yarar sağlayabilirsiniz.

IDP Danışmanınız size Kanada’da eğitimi maliyetini hakkında en son bilgileri sağlayabilir ve bütçenize uygun en iyi universitersini seçmenize yardımcı olabilir.

Kanada’daki yüksek lisans öğrencileri için giriş koşulları

Kanada’daki farklı yüksek lisans derslerinin farklı uygunluk kriterleri vardır. Ancak, çoğu yüksek lisans programındaki bazı ortak gereksinimler şunlardır:

 1. Özellikler – Çoğu eğitim kurumu, Kanada yüksek lisans derecesi ile karşılaştırılabilir nitelikler gerektirir.
 2. Referans Mektubu Referans mektupları gerekebilir ve üniversiteye bağlı olarak üniversite öğretim görevlilerinden,profesörlerden veya işyerenlerinden olabilir.
 3. İş Tecrübesi – Yüksek lisans için başvurulan kursa bağlı olarak, öğrencilerden kendi çalışma alanında ilgili iş deneyimleri sunmaları istenebilir.
 4. Dil Testi – Ana dili ingilizce olmayan öğrencilerden,genellikle IELTS veya TOEFL olmak üzere İngilizce yeterlilik sınavına girmeleri istenecektir.
 5. Çalışma örnekleri – Bazı kurumlar yayınlanmış olan çalışmalarınızın yazılı örneklerini veya kopyalarını isteyebilir.
 6. Ek testler – GMAT /GRE test puanları, Yönetim-mühendislik özgü programlar için birkaç kurum için giriş seviyesi bir gereklilik olabilir.

 

Yüksek lisans programınıza giriş koşulları hakkında en son bilgileri bulmak ve hayalinizdeki üniversitede yerinizi almakiçin bugün IDP Eğitim danışmanı ile görüşün!

Önerilen Makaleler

Neden Kanada’da Eğitim?

Ekonomik eğitim ücretleri, nitelikli kurumları, eğitim sonrası çalışma imkanları, göçmenlik opsiyonları ve sıcakkanlı insanları ile Kanada’nın uluslararası öğrenciler için hızla, önde gelen destinasyonlardan biri haline gelmesi hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

Kanada'da gelecek alımlar nelerdir?

Kanada üniversiteleri ve kolejleri üç giriş sunmaktadır. Bazı kurumlarda alımlar dönem olarak da ifade edilebilir.

Kanada’da Burs İmkanları

Kanada’nın uluslararası öğrenciler için rekabetçi burslarını keşfedin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin