Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya’daki Eğitim Sistemi Kılavuzunuz

Bu kılavuz aracılığı ile Avustralya eğitim sistemi hakkındaki her şeyi öğrenin!

Avustralya'da okumak size eşsiz kaliteye sahip eğitim imkanları, dünya çapında saygı duyulan sertifika kazanma şansı ve mezuniyetiniz sonrasında çok sayıda alanda kariyer imkanı sağlayacaktır. Birçok uluslararası öğrenci, araştırma ve eğitim alanlarındaki itibarı nedeniyle Avustralya üniversitelerinde eğitim almayı tercih etmektedir.

Avustralya kurumlarının, QS Dünya Üniversite Sıralamalarında ve Times Yüksek Öğrenim Sıralamalarında sıklıkla üst sıralarda yer bulması, büyük ölçüde, mükemmel akademik yapı, hayat dolu kampüs yaşamı ve nitelikli öğretim üyeleri konusundaki itibarlarından kaynaklanmaktadır. Müfredatı, analitik düşünme, yaratıcılık, iletişim, okuma ve etik gibi çeşitli becerileri vurgulayan iyi bir yapıya sahiptir. 

Ek olarak, Avustralya 1.100'den fazla kurumda erişim imkanı olan 22.000'den fazla kurs ile çeşitli akademik derecele imkanı sunar ve Melbourne, Sidney, Perth, Adelaide ve Brisbane de dâhil olmak üzere dünyanın en iyi beş öğrenci şehrine ev sahipliği yapar.

Ek olarak, Avustralya 1.100'den fazla kurumda erişim imkanı olan 22.000'den fazla kurs ile çeşitli akademik derecele imkanı sunar ve Melbourne, Sydney, Perth, Adelaide, ve Brisbane. de dâhil olmak üzere dünyanın en iyi beş öğrenci şehrine ev sahipliği yapar.

İçerik Tablosu

 • Avustralya Nitelikler Çerçevesi (AQF)
 • Avustralya’da Eğitim Seviyeleri
 • Eğitim Sektörüne Göre AQF Nitelikleri
 • Uluslararası Öğrenciler için Yurtdışında Aranan Özellikler
 • Avustralya’da Yüksek Öğrenim
 • GNO Avustralya’daki Üniversitelerde Nasıl İşler
 • Avustralya Üniversiteleri’nin Harç Sistemi
 • Avustralya Sınıflarında Pedagoji
 • MTO (Mesleki ve Teknik Okullar)
 • Avustralya'daki Pathway Programları
 • İngiliz Dili Eğitimi
 • Avustralya’da Lisansüstü Eğitim
 • Avustralya’da Akademik Alımlar
 • Eğitim Sonrası İş İmkanları

Avustralya Nitelikler Çerçevesi (AQF)

1995'te kurulan ulusal bir çerçeve olan Avustralya Yeterlilikler Çerçevesi (AQF), Kıdemli Ortaöğretim Eğitim Sertifikası olarak bilinen lise diplomasına ek olarak yükseköğretim sektörü (ileri eğitim, mesleki eğitim ve öğretim) için yeterlilik kriterlerini belirler. Hükümet, AQF tarafından akredite edilmiş olması koşulu ile diplomanızı tanır ve onaylar.

AQF'de, farklı okulları, kolejleri, üniversiteleri ve eğitim kurumlarını tek bir ulusal sistemde birbirine bağlayan on seviye vardır. Öğrenci vizesinin gerekliliklerini yerine getirdikleri sürece, bu, öğrencilere bir eğitim düzeyinden diğerine ilerlerken daha fazla seçim özgürlüğü ve daha iyi kariyer planlaması sağlar.

Avustralya’da Eğitim Seviyeleri

Avustralya eğitim sistemi üç seviyeden oluşur: ilk, orta ve üniversite. AQF'ye uygun olarak sunulan çeşitli seviyelerin ve yeterlilik belgelerinin bir özeti buradadır.
 

Avustralya Yeterlilik Çerçevesine (AQF) göre seviyeler ve aranan özellikler
Seviye 1Sertifika I
Seviye 2Sertifika II
Seviye 3Sertifika III
Seviye 4Sertifika IV
Seviye 5Diploma
Seviye 6İleri Diploma, Ön lisans
Seviye 7Lisans Derecesi
Seviye 8Lisans Onur Derecesi, Yüksek Lisans Sertifikası, Yüksek Lisans Diploması
Seviye 9Yüksek Lisans Derecesi
Seviye 10Doktora Derecesi

Kaynak: https://www.aqf.edu.au/framework/aqf-levels

Eğitim Sektörüne Göre AQF Yeterlilikler

Okul SektörüMesleki Eğitim ve Öğretim (MEÖ) SektörüYüksek Eğitim Sektörü
Kıdemli Ortaöğretim Sertifikası (2 yıl)Mesleki lisans diploması (1-2 yıl)Doktora derecesi (3-4 yıl)
Mesleki lisans diploması (0,5-1 yıl)Yüksek Lisans Derecesi (1-2 yıl)
İleri derece diploma (1,5-2 yıl)Mezuniyet diploması (1-2 yıl)
Diploma (1-2 yıl)Mezuniyet sertifikası (0,5-1 yıl)
Sertifika IV (0,5-2 yıl)Lisans derecesi (onur derecesi) (1 yıl)
Sertifika III (1–2 yıl)Lisans derecesi (3–4 yil)
Sertifika II (0.5–1 yıl)Ön lisans (1.5–2 yil)
Sertifika I (0.5–1 yıl)Diploma (1–2 yil)

Uluslararası Öğrenciler için Yurtdışında Aranan Özellikler

Kendi ülkenizdeki yeterliliğinizin bir Avustralya programı için kabul koşullarını karşılayıp karşılamadığını görmek için IDP'deki eğitim danışmanınızla iletişime geçmelisiniz. Avustralya Uluslararası Eğitim İnternet Sitesi, yeterliliklerinizin yurtdışında nasıl değerlendirileceği konusunda daha fazla bilgi edinmek için harika bir kaynaktır.

Avustralya'nın 2000 tarihli Yurtdışı Öğrencileri için Eğitim Hizmetleri Yasası (ESOS Yasası) ve ilgili mevzuat aracılığıyla ülkenin kaliteli eğitim konusundaki itibarını koruyup geliştirdiğini, harç koruması sağladığını ve öğrenci vizesi programının bütünlüğünü desteklediğini belirtmek gerekir.

Avustralya'da Yüksek Eğitim

Avustralya'da üniversite eğitimi en yüksek eğitim seviyesidir. 40 tanesi devlet destekli, iki tanesi uluslararası ve bir tanesi özel olmak üzere 43 üniversite bulunmaktadır.

Yükseköğretim; lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini kapsar. Bu seviyelerde edinilen bilgi ve beceriler, bir öğrenciyi er ya da geç sektörde çalışmaya hazır hale getirir.

Öğrenciler, üniversite düzeyinde eğitimlerini bir sonraki aşamaya taşıma veya ilgili alanda kariyer yapmanın yolunu açabilecek mesleki kurslara kaydolma seçeneğine sahiptir. Bu kurslar hem özel işletmeler hem de Teknik ve İleri Eğitim anlamına gelen TAFE gibi devlet tarafından finanse edilen okullar tarafından sunulmaktadır. Bu kursların ana odak noktası pratik işyeri becerileri ve eğitimidir.

Avustralya Üniversitelerinde GNO nasıl işler GNO nasıl işler

Avustralya'da bir öğrencinin not ortalaması genellikle şu şekilde hesaplanır: not puanları + derslerin birim değerleri/katılımda bulunulan toplam kredi puanı sayısı. Son sayısal sonuçlar şu şekildedir:

Derece AdıDerece puanı
Yüksek Başarı ( YB )7
Başarı (D)6
Kredi5
Geçer4
Kalır seviye 11
Kalır seviye 20

Avustralya'da ülkenin seçkin kurumlarından birine devam etmek isteyen uluslararası öğrenciler Sekizli Gruplar (Go8) aracılığı ile bilgi sahibi olmalıdır.

Avustralya Üniversitelerinde Harç Sistemi

Avustralya hükümeti, bir öğrencinin temel ihtiyaçlarını karşılaması için yıllık 19.830 AUD$ miktarında olan bir bütçe önermektedir. Yaşam giderlerinin önemli bir kısmı konaklama masraflarına giderken; eğlence, spontane harcamalar ve Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası kapsamında olmayan sigortasız reçeteler için ek bütçe ayrılmalıdır. Döviz kurlarındaki değişiklikler de bütçenizi etkileyebilir. Bir bütçe oluşturmak istiyorsanız Avustralya'da her ay ihtiyaçlarınız için ne kadar gider ortaya çıkacağını tahmin edebilmek önemlidir.

Bir Avustralya yükseköğretim kurumunda yıllık ortalama öğrenim ücreti 20.000 AUD ile 50.000 AUD arasındadır.

Avustralya Sınıflarında Pedagoji

Avustralya eğitim sistemi, pratik bilgi, gerçek dünya deneyimi ve işe hazırlığa yönelik olarak güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. Avustralya üniversiteleri, sınıfta öğrendiğiniz tüm teori ve kavramları uygulamaya koyduğunuz araştırmaya dayalı bir öğrenme yöntemi sunar.

MTO (Mesleki ve Teknik Okullar)

Söz konusu yükseköğrenim olduğunda, Avustralya'daki öğrenciler kendilerini belirli bir mesleğe hazırlayan meslek kurslarına kayıt seçeneğine sahiptir. Teorik ve derinlemesine bilgiye daha fazla önem veren geleneksel kursların aksine, bu kursların birincil odak noktası pratik öğrenme yolu ve mesleki becerilerdir.

Mesleki ve teknik eğitim (VTE) ve TAFE (Teknik ve İleri Eğitim) programları çeşitli kurumlar tarafından sunulmaktadır (VTE). Çoğu kursun sertifika, diploma veya ileri derece imkanı verdiğini de aklınızda bulundurun.

Mesleki ve teknik eğitim programlarına kayıtlı öğrenciler, üretim, spor, turizm, işletme, konaklama ve pazarlama sektörleri de kapsam dâhilinde olmak üzere, keşfedebilecekleri çeşitli potansiyel kariyer yollarına sahiptir.

Avustralya’da Pathway Programları

Uluslararası öğrenciler Avustralya'nın eğitim sistemine ve öğretim şekline uyum sağlamak için ek yardıma ve yer yer desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle artık temel kurslar ve İngilizce dil eğitimi veren çok sayıda yükseköğrenim Pathway programı bulunmaktadır.

İngiliz Dili Eğitimi

Avustralya ağırlıklı olarak İngilizce konuşulan bir ülke olduğu ve sınıf içi eğitiminizin tamamı bu dilde yapılacağı için İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak zaruridir. Dil konuşma beceriniz iyi değilse, programınıza başlamadan önce bir İngilizce dil kursu almanız tavsiye edilebilir. Ülkede, dilediğinizce seçim yapabileceğiniz 100'den fazla özel İngilizce dil okulu bulunmaktadır.

Avustralya'da Lisansüstü Eğitim

Avustralya'da lisansüstü eğitimler hem üniversiteler hem de özel kolejler tarafından verilmektedir. Üç tür yüksek lisans derecesi vardır: yüksek lisans (ders), yüksek lisans (araştırma) ve yüksek lisans (tez) (genişletilmiş).

Yüksek lisans derecesine benzer şekilde, iki tür doktora vardır: araştırma doktoraları (Ph.D.) ve profesyonel doktoralar.

Lisansüstü programlar seçicidir ve başvuru sahiplerinin sıra dışı akademik kredilere ve mükemmel İngilizce dil bilgisine sahip olmalarını gerektirir. Üniversitelerin, mimarlık ve tıp gibi bazı derslerin alınabileceği tek kurum olduğunu unutmamak önemlidir.

Avustralya'da Akademik Alımlar

Avustralya kolejleri ve üniversiteleri tarafından sunulan iki ana alım vardır. Bazı Avustralya üniversiteleri akademik alımları "sömestr" olarak da adlandırabilir. Avustralya, aşağıdaki gibi iki alım sunmaktadır:

 • Dönem Şubat sonu veya Mart başında başlar ve Mayıs sonu veya Haziran başında sona erer.
 • Dönem Temmuz sonu veya Ağustos başında başlar ve Kasım ayında sona erer.

Avustralya'da lise ve kolejler genellikle Ocak sonunda veya Şubat başında başlar. Üniversitelerde sadece iki dönem varken, okullarda üç ila dört dönem vardır. Öğrenciler için bahar ve yaz dönemleri arasında iki ila dört haftalık bir ara mevcuttur.

Çalışma Sonrası İş Olanakları

Mezun olduktan sonra Avustralya çeşitli iş fırsatları sunar. Mezun olduktan sonra, Avustralya'da kalmanıza ve eğitiminize devam etmenize veya iş bulmanıza olanak tanıyan alt sınıf 485 geçici mezun vizesine başvurabilirsiniz. Eğitiminize devam etmeyi seçerseniz, nitelikli adaylar için birçok uygun kurs ve program bulunduğundan, bir sonraki eğitim seviyesine başvurabilirsiniz.

Avustralya'da eğitim almaya bir adım daha yaklaştınız; sertifikalı danışmanınızla tanışmak için randevunuzu alın. Ücretsiz!

Önerilen Makaleler

IDP-Helpline-teaser-370x242-02-2- (1).png

IDP Yardım Hattı

Bazı soruların beklemeye tahammülü olmadığını biliyoruz, bu yüzden bir IDP Yardım Hattı açtık: güvenli ve 7 gün 24 saat açık.

-renci-vizesi.jpg

Avustralya öğrenci vizesi şartları

Avustralya'da ihtiyacınız olan vize, eğitim çeşidinize, kalacağınız süreye, alacağınız eğitime ve milliyetinize göre değişmektedir.

IDP-ISIC-student-benefit-card-teaset-370x242-tr.jpg

IDP ISIC Öğrenci İndirim Kartı

IDP ISIC Öğrenci İndirim Kartı tam zamanlı uluslararası öğrenciler için binlerce özel indirimin kapısını aralar. Ve en güzeli, tamamen ücretsizdir.

living-expenses.jpg

Para Yönetimi ve Yaşam Giderleri

Avustralya’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?