Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Melbourne'de Eğitim: Melbourne Yaşam Rehberi

Yedi yıl üst üste Dünyanın En Yaşanılır Kenti olarak seçilen Melbourne, pek çok nedenden ötürü uluslararası öğrenciler arasında popüler bir kenttir.

Melbourne'de en yeni sergilerde ve sanat galerilerinde dolaşmaktan, park ve bahçelerde gezmekten, ünlü caddelerinde ve saklı yollarında kaybolma gibi tadını çıkarabileceğiniz birçok şey var.

Melbourne, Avustralya Açık Tenis Turnuvası, Formula One Grand Prix ve Avustralya Kurallı Futbol gibi spor etkinlikleri de dahil olmak üzere tüm yıl boyunca heyecan verici bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapar. Kentin, Sanat, müzik, film, komedi ve fringe festivallerine kadar her şeyi kapsayan kültürel takvimi canlı ve sofistikedir.

Buna ek olarak, Melbourne dünyanın en yenilikçi bilgi merkezlerinden biridir ve saygın bir yüksek kaliteli eğitim merkezi olarak da bilinir. 30 üniversiteye ve eğitim kurumuna ev sahipliği yapan Melbourne’a her yıl daha fazla öğrenci gelmektedir.

Yapılacak Şeyler

Festivallere gidin

Victoria ve başkenti Melbourne’da, sürekli genişleyen bir sahne sanatları kültürü vardır. Melbourne, Avustralya’nın ilk profesyonel tiyatro şirketi olan Melbourne Theatre Company’nin doğum yeridir ve çeşitli bağımsız tiyatro ve sergilere ev sahipliği yapar.

Yola çıkın

Melbourne, birçoğu günübirlik gidebileceğiniz ve erişimi kolay çarpıcı yerlerle çevrilidir. Hafta sonu kaçamağı yapmak için Mornington Yarımadası'na gidebilir ya da bazı muhteşem kayalıklar ve plajlar için Great Ocean Sokağı’ndan aşağı inebilirsiniz. 

Müzik dinleyin 

Melbourne’dan, Avustralya’da ve dünya çapında başarılı olmuş pek çok sanatçı çıkmıştır. Kentin dört bir yanına yayılmış çok sayıda canlı müzik mekanı bulunmaktadır. Yerel bir barda bir hafta içi konseri ya da uluslararası süper starların yer aldığı bir stadyum konserine kadar aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Ortalama Haftalık Masraflar

 • Kira: 150-300 $
 • Yemek: 80-150 $
 • Elektrik/gaz: 40-100 $
 • Ulaşım: 40-50 $
 • İnternet/telefon: 20-50 $
 • Diğer: 50 $+
 • Toplam: 380-700 $

Ulaşım

Trenler

Melbourne, sizi CBD'den dış ilçelere götüren 15 tren hattına sahiptir. Bu dış ilçelere seyahat için etkili bir çözümdür, ancak yoğun saatlerde çok dolu olabilirler.  Yoğun saatlerde yoğun hatlarda, trenler her 4 veya 5 dakikada bir çalışabilir. Yoğun olmayan zamanlarda, çoğu tren yalnızca 20 dakikada bir çalışır.

Tramvaylar

Melbourne’unun tramvay ağı dünyanın en büyüklerinden biridir. Yoğun zamanlarda, tramvaylar her 7-10 dakikada bir çalışacaktır. Şehir merkezinde tramvaylar ücretsizdir ve sizi CBD'de hızlıca dolaştırır.

Otobüsler

Dış banliyönlerde yaşıyorsanız, tramvay yerine otobüs kullanmak daha kolay olabilir. Otobüslerin ne kadar sıklıkta geleceği günün saatine bağlı olarak değişir. Popüler güzergahlarda seferler yoğun saatlerde her 10-15 dakikada bir, akşamları ise her 20 veya 30 dakikada bir yapılır. 

Uber

Uber, 2017’de yapılan vergi düzenlemelerinin ardından Victoria’da yasallaştırılmıştır. Bu da Uber’i seyahat yapmak için güvenli bir seçenek haline getirmiştir.

Melbourne ve çevresi

Kent Merkezi

Melbourne’nun kent merkezinde hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Kültürel etkinlikler, seçkin yemekler ve kahve, muhteşem gece hayatı ve dinlendirici parklar ve bahçeler arıyorsanız buraya gelmelisiniz. Kent gündüz de son derece güzel olsa da eski ve yerinin karışımıyla özellikle geceleri Yarra Nehri boyunca parlayan ışıklarıyla gerçekten canlanıyor. 

North Melbourne ve Parkville

Melbourne'un en eski bölgelerinden biri olan Kuzey Melbourne’da klasik teraslı evler, tarihi binalar ve büyük dış mekan alanları boldur. Bölgenin güçlü bir göçmen geçmişi vardır. Mahalle havasını içinize çekmek için Kraliçe Victoria Pazarı (ya da “Kraliçe Vic”) etrafında dolaşabilirsiniz. 

Carlton ve Fitzroy

Carlton ve Fitzroy, yemekle ilgili her şeyi bulabileceğiniz yerlerdir. İstediğiniz İtalyan yemeğiyse, Carlton'da ufak bir yürüyüşten sonra geleneksel İtalyan restoranlarından birini seçebilirsiniz. Fitzroy’da en yeni yiyecek trendlerini ve moda dükkanları bulabilirsiniz.  

Brunswick ve Northcote

Brunswick ve Northcote, birçok eğitim kurumuna yakınlıkları ve düşük fiyatları ile öğrenciler için popüler kentlerdir. Her iki kentte de çeşitli müzik mekanları, pazarlar ve açık hava mekanlarının olması her zaman yapılacak bir şey bulunmasını kolaylaştırır.

Melbourne’nin En İyi 5’i

Müzeler

 

Galeriler

 

Marketler

 

Müzikli mekanlar

 

Pastaneler

Önerilen Makaleler

Neden IDP?

IDP, uluslararası eğitimin dünya çapındaki lider kuruluşudur. Tüm öğrencilere ana dili İngilizce olan ülkelerde eğitim görme konusunda yardımcı oluyoruz. Başarımız, öğrencileri doğru ülkede, doğru üniversite veya eğitim kurumunda, doğru eğitim programıyla buluşturma becerimizden kaynaklanıyor.

IELTS nedir?

International English Language Testing System(IELTS) dünyanın güvenilirliği en yüksek İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Yalnızca geçtiğimiz yıl 3 milyondan fazla kişi bu sınava okumak, çalışmak ve göçmenlik için girmiştir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?