Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Uluslararası Öğrenciler İçin Avustralya'da Yaşam Maaliyetleri

Paranızdan en iyi şekilde yararlanın

Avustralya’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

Avustralya Hükümeti, bekârsanız her yıl için yaklaşık 20.290 Avustralya dolarına, evliyseniz her yıl başına ekstra 7.100 AUD’ye ihtiyacınız olacağını belirtmiştir. Ayrıca, çocuklarınız varsa, her çocuk için yılda 3,040 AUD’ye ihtiyacınız olacağını beyan etmektedir. Bu tutar, parçası olmak isteyebileceğiniz sosyal, sportif veya eğlenme dinlenme faaliyetlerinin maliyetini veya Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası (OSHC) kapsamında olmayan sağlık veya acil servis masraflarını içermez.

Bütçe rehberiniz

Konaklama maliyetleri

 • Hostel veya Misafirhane: 90 - 150 AUD haftalık
 • Ortak eve çıkmak: 215 - 350 AUD haftalık
 • Kampüste konaklamak: 150 - 280 AUD haftalık
 • Aile yanında kalmak: 300 - 500 AUD haftalık

 

Diğer yaşam giderleri

 • Market alışverişi ve dışarıda yemek: 80 - 280 AUD haftalık
 • Gaz ve elektrik: 35 - 140 AUD haftalık
 • Telefon ve internet: 20 - 55 AUD haftalık
 • Toplu taşıma: 15 - 55 AUD haftalık
 • Araba (süregelen maliyet): 150 -  260 AUD haftalık
 • Eğlence: 80 - 150 AUD haftalık

Banka işlemleri ve ödeme seçenekleriniz

Avustralya’da dolar ve sent cinsinden ödeme yapar ve ödeme alırsınız. Avustralya madeni paralarını ve banknotlarını, fon transferini ya da uluslararası veya yerel bir banka, kredi birliği veya yapı kooperatifinin banka kartı veya kredi kartını kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Avustralya’ya gelmeden önce veya geldikten sonra bir banka hesabı açtırmak için, Elektronik Kayıt Onayınıza (Electronic Confirmation of Enrolment - eCoE), Teklif Mektubunuza, pasaport ve diğer kimlik belgelerinize ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, Avustralya Vergi Dairesi’nden başvuruda bulunabileceğiniz bir Vergi Numarasına (Tax File Number - TFN) da ihtiyacınız olabilir.

Telefon hattı ve internet bağlantısı edinme

Avustralya’ya vardıktan hemen sonra telefonunuzu ve interneti hızlı bir şekilde açtırmak isteyeceksiniz.

Telefon söz konusu olduğunda, üç ana seçeneğiniz vardır:

 • Sabit hat: Kampüs dışında yaşıyorsanız uygun olacak bir seçenektir. Sabit hattınızı internet erişimi ile birlikte bir paket halinde aldığınızda daha iyi bir fiyat teklifi elde edebilirsiniz veya sabit bir telefon hattı almayıp cep telefonunuzla iletişim kurmayı tercih edebilirsiniz.
 • Ön ödemeli mobil hat: Ne kadar harcadığınızı kontrol etmenizi sağlar ve istediğiniz zaman kullanmayı bırakabilirsiniz. Ön ödemeli SIM kartlar, Avustralya’daki mağaza ve süpermarketlerin yanı sıra cep telefonu sağlayıcılarında da yaygın olarak bulunur.
 • Sözleşmeli mobil hat: Cep telefonunuzu ne kadar kullandığınıza ve ne için kullandığınıza bağlı olarak, Avustralya’ya ait bir mobil servis sağlayıcısıyla yapacağınız sözleşmeyle daha ucuza konuşabilirsiniz.

Avustralya’daki mobil hat paketleri genellikle bir miktar internet verisi ile birlikte gelir.

Uluslararası aramalar yapma

Uluslararası aramalar Avustralya içi aramalardan çok daha pahalı olabilir. Daha uygun ücret tarifesi olan uluslararası bir arama kartı satın almak veya bunun yerine Skype veya FaceTime gibi çevrimiçi seçenekleri kullanmak isteyebilirsiniz. Çoğu marketten uluslararası arama kartı satın alabilirsiniz.

 • Yurt dışından bir Avustralya numarasını aramak için, önce ülke kodunu (61), ardından alan kodunu, sonra da telefon numarasını girmeniz gerekir.
 • Avustralya’dan başka bir ülkeyi aramak için, 011'i tuşlayın, ardından ilgili ülke kodunu ve alan kodunu (gerekirse) ve sonra da telefon numarasını girin.

 

İnternete Erişme

Avustralya’da internet erişimi için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır, ancak ihtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun fiyatı ve indirme limitini sunan tarifeyi bulmak için piyasa araştırması yapmakta büyük fayda vardır.

Çoğu eğitim kurumu, öğrenci giriş numaranız ve şifrenizle erişebileceğiniz ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sağlar. İnternete kendi bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla erişemiyorsanız, çoğunlukla öğrenci kütüphanesinde, kampüs dışındaki bir halk kütüphanesinde veya internet kafede kullanabileceğiniz bir bilgisayar bulabilirsiniz.

Bazı yerler ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır, ama örneğin bazı internet kafeler saat başı ücret kesmektedir. Ayrıca, bağlandığınız ağın güvenliğini kontrol etmeyi unutmayın.

Önerilen Makaleler

Mağazalar ve restoranlar

Dükkanların açılış saatleri bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterse de, genellikle market alışverişlerinizi büyük süpermarketlerde akşam 10'a kadar yapabilirsiniz.

Ulaşım

Avustralya'daki eğitiminiz süresince yaşadığınız şehri, eyaleti, hatta Avustralya'nın her yerini keşfetmek isteyeceksiniz. Önünüzde gideceğiniz mesafeye göre farklı ulaşım seçenekleriniz olacak: otobüs, tren, taksi, feribot, uçak, araba, bisiklet ve tabi ki bir de yürüyüş.

Gidilecek yerler

Avustralya’da okumak istemenizin bir nedeni belki de ülkenin güzelliğidir. Her yıl milyonlarca insan el değmemiş sahil şeritleri, bereketli yağmur ormanları ve kızıl çöllerini gezmek.

İnsanlar ve Kültür

Avustralya şehirleri çok farklı insanları içeren yaşam alanları sunar. Avustralya’da Aborijin ve Torres Strait Adaları yerlileri de dâhil olmak üzere birçok farklı etnik, dini ve kültürel geçmişten gelen insanla tanışmanız mümkündür. Aborijin kültürü, Avustralya’nın ulusal kimliğinin önemli bir parçasıdır.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin