Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Russell Group Üniversiteleri nedir? Neden eğitim? Nasıl başvuru yapılır?

Eğer Birleşik Krallık’ta eğitim almaya karar verdiyseniz, Russell Group Üniversiteleriyle karşılaşabilirsiniz. Ama Russell Group nedir? Birine kayıt olmalı mısınız? Sizlere neden lisans ve yüksek lisans diplomaları için mükemmel bir seçim olduğunu ve bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda anlatalım.

Russell Group Üniversiteleri nedir?

Amerika’nın Ivy Lig’i gibi, Russell Group Birleşik Krallık’taki araştırma odaklı en iyi üniversiteleri dahil olduğu gruptur. Araştırma ve öğretim kalitesine bağlı olarak bu üniversiteler üstün bir eğitim standardına sahiptir. Bu, üniversitelerin işletme ve kamu sektörüyle harika ilişkiler kurmalarına yardımcı olur. Bu üniversiteler Birleşik Krallık’ın her yerinde bulunur ve sadece eğitim kalitesi, araştırmalar ve öğrenci memnuniyeti konularında birleşir. Bağımsız kurumlar olarak birçok bölümde ve konuda eğitim imkanı sunmaktadırlar.

Hangi üniversiteler Russell Group Üniversitesidir?

Russell Group 24 üye üniversiteden oluşur. Bunları sizin için sıraladık:

 1. Birmingham Üniversitesi - University of Birmingham
 2. Bristol Üniversitesi - University of Bristol
 3. Cambridge Üniversitesi - University of Cambridge
 4. Cardiff Üniversitesi - Cardiff University
 5. Durham Üniversitesi - Durham University
 6. Edinburgh Üniversitesi - University of Edinburgh
 7. Exeter Üniversitesi - University of Exeter
 8. Glasgow Üniversitesi - University of Glasgow
 9. Londra Imperial Koleji - Imperial College London
 10. Londra King’s Koleji - King's College London
 11. Leeds Üniversitesi - University of Leeds
 12. Liverpool Üniversitesi - University of Liverpool
 13. London School of Economics - London School of Economics
 14. Manchester Üniversitesi - University of Manchester
 15. Newcastle Üniversitesi - Newcastle University
 16. Nottingham Üniversitesi - University of Nottingham
 17. Oxford Üniversitesi - University of Oxford
 18. Queen Marry Üniversitesi, Londra - Queen Marry University of London
 19. Queen’s Üniversitesi, Belfast - Queen's University Belfast
 20. Sheffield Üniversitesi - University of Sheffield
 21. Southampton Üniversitesi - University of Southampton
 22. College London Üniversitesi - University College London
 23. Warwick Üniversitesi - University of Warwick 
 24. York Üniversitesi - University of York

 

Bu üniversite isimlerinin bazılarını duymuş olabilirsiniz, bazıları ise size tamamen yeni gelmiş olabilir. Bir kere Russell Group üniversitesine kayıt oluşturduğunuzda kariyer ve geleceğiniz için beklentileriniz hemen parıldamaya başlayacaktır!

Russell Group’un Kökeni

Çıkar ve gerekliliklerinin hükümet tarafından korunmasını ve temsil edilmesini sağlamak adına 1994 yılında 16 İngiliz Üniversitesi bir araya geldi ve Russell Group’u oluşturdu. Daha sonra, eğitim sürecindeki eğitim standartları yeni zirvelere ulaştıkça bu üniversiteleri takip eden birkaç üniversite daha gruba katıldı. O zamandan beri, bu grubun ismi kaliteli eğitimle eş anlamlı bir hal almıştır.

Neden Russell Group üniversitesinde eğitim almalıyım?

Russell Group üniversitelerini seçmeniz için birçok sebep var ve bunlara dahil olarak:

Seçkin İtibar

Bu gruptaki üniversiteler uluslararasında seçkin akademisi, ünlü mezun listesi ve uzun süre dünya listelerinin en üst sıralarında yer almasıyla tanınır. Eğer bu üniversitelerden biriyle kalifiye olduysanız, sizi diğer adaylardan daha ayrı değerlendirilmenizi sağlayacak, dünya çapında tanınmış üst düzey bir üniversiteden mezun olmuş olacaksınız.

Öğrenci Memnuniyeti

Ulusal Öğrenci Anketine göre, Russell Group üniversitesinde eğitim almış öğrenciler eğitim standartı, kampüs yaşamı ve düşünce özgürlüğü açısından yüksek sıralarda yer alır.

Düşük eğitimi bırakma oranı

Yüksek kalitede eğitim ve sıkı bir araştırma süreci nedeniyle Birleşik Krallık içerisindeki bu üniversitelerde, eğitimi bırakan öğrencilerin sayısı diğerlerine göre oldukça düşüktür. Altyapı ve öğrenci değerlendirmeleri, eğitim tamamlama oranı yüksektir.

Yüksek öğretim için olanak sağlayan açık kapılar

Russel Group üniversitelerinden birine girdiğinizde, dünyanın herhangi bir yerinde yüksek eğitim alma konusunda sorun yaşamazsınız. Ayrıca yüksek lisans için üniversitede kalmayı da tercih edebilirsiniz.

Kariyer Beklentileri

İş başarısını parasal koşullarda hesaba katılacak olursa, Russell Group mezunları, diğer üniversitelerden mezun olan öğrencilere oranla yaşamları boyunca %10 daha fazla maaş aldıkları görülmüştür. Buna ek olarak, prestijli kurumlarda eğitim almak size sonsuza kadar kapalı olduğunu düşündüğünüz kapıları açacaktır!

Russell Group üniversitelerine nasıl başvurabilirim?

Russell Group üniversitelerine giriş için rekabet oldukça fazladır. Hatta zirveye giden bu yarış oldukça kızgın bir rekabet gerektirir. Bunun anlamı, Russell Group üniversitelerine başvurularınızın gerçekten mükemmel olduğuna emin olmalısınız! İşte sürecin iç yüzünü anlamanız için takip edebileceğiniz birkaç ipucu:

 

 • İyi notlara sahip olmak: okuldaki notlarınız ne kadar iyi olursa, lisans bölümleri için o kadar şansınız artar.
 • Lisansınızı iyi bir okulda yapmak: Eğer yüksek lisansınızı Russell Group üniversitelerinden birinde yapmak istiyorsanız, lisansınızın tanınmış bir kurumdan aldığınızdan emin olun.
 • Çalışma deneyimi: çalışma alanınızla ilgili bir staj ya da yarı zamanlı çalışma deneyiminiz olması sizlerin işine yarayacaktır.
 • Müfredat dışı aktiviteler: ister tartışma grubunda olun ya da voleybol takımında oynayın, bunlar önemlidir. İyi üniversiteler her alanda başarılı öğrenciler isterler.

 

Bu üniversitelerinin hepsinin birbirinden ayrı kurumlar olduğunu ve her birinin başvuruları için kendilerine özel bir değerlendirme kriteri olduğunu unutmayın. Süreçleri ve gereklilikleri birbirinden oldukça farklı olabilir. Buna ek olarak, ülkedeki üniversitelerden farklı olarak ekstra şeyler isteyebilirler -daha erken başvuru sonlandırma tarihleri ve niyet mektubundaki yoğun sorular gibi. Neler istediklerine dair bilgileri öncesinden öğrenerek dokümanlarınızı ve kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Bazı üniversiteler sizden girmeniz gereken özel giriş sınavı talep edebilir. Ama bu çalışkan ve iyi bir öğrenciyseniz endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok. Eğer buna kendinizi adadıysanız, çok yakında prestijli İngiliz grubundaki üniversitelerinden birinden gelen kabul mektubunuzu okurken bulacaksınızdır!

Biliyor muydunuz? IDP birçok Russell Group üniversitesine başvuru yapmanıza yardımcı olacaktır.IDP danışmanınızla konuşarak bölümler hakkındaki en son bilgileri, başvuru koşullarını, süreci ve daha fazlasını öğrenin!

Önerilen Makaleler

Avustralya'da eğitim alımı

Avustralya üniversiteleri Şubat ve Temmuz olmak üzere öğrenciler için 2 büyük giriş sunmaktadır. Onlar hakkında her şeyi öğrenin!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?