Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya’da çift anadal – CV’niz için en önemli avantaj!

Aynı akademik yılda iki diploma alın

Çiftanadal programları, çeşitli becerilere ve niteliklere sahip olma hedeflerinize daha kısa sürede ulaşmanız için tasarlanmış üniversite programlarıdır. Avustralya’da nasıl çift anadal yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Çift anadal diplomaya sahip olmanın anlamı nedir?

Çift anadal programları, bir yerine iki diploma veren programlardır ve iki diplomayı ayrı ayrı takip edip zaman ve para harcamaktansa, iki ayrı programdan yeterlilik alarak uzmanlaşmanızı sağlar. Bu da eğitiminizin niteliğini iki katı zaman harcamadan arttırabileceğiniz anlamına gelir!

Bu başarınızı daha verimli kılacak olan şey de, dünya çapındaki üniversiteleri, yüksek eğitim standartları, sunduğu çeşitli bölümleri ve hem sektörel bağlantıları hem de araştırma işbirlikleriyle tanınan Avustralya’da eğitim alacak olmanızdır.

Çift anadal konsepti nedir?

Çift anadal programı iki diploma ya da birleştirilmiş yandal olabilir. Çift anadal ve yandal diplomaları birbirinden biraz farklı olabilir ama her iki durumda da iki diplomayla mezun olursunuz.

  • Çift anadal, birbiri ardına iki ayrı uzmanlığı tamamlamanızı gerektirir. Ve bu, ikinciye başlamadan önce ilk diplomanızın gerekliliğini tamamlamanız gerektiği anlamına gekir.
  • Öte yandan Yandal ya da bireştirilmiş diploma, entegre yapıya sahiptir. Size başka bir uzmanlık alanı, ikinci bir ana dal seçme esnekliği sağlar. İki diplomanın örtüşen ve birleşen dersleri aynı anda birlikte öğretilir ve birbirinden ayrılan diğer dersleri ve alanları da ayrı ayrı yönetilir.

Neden çift diploma?

Hiç müzik konusundaki hayalinizi canlı tutarken bir yandan işletme eğitimi almayı düşündünüz mü? Ya da, varsayalım ki, Bioteknoloji lisansıyla Hukuk alanlarını birleştirmeyi? İki lisans alanını birleştirmek, iş başvurularında sizlere başvuru yapan diğer adaylara göre daha büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, iki farklı yüksek lisans programını ya da bazen lisans programını bir master ile birleştirebilirsiniz.

Birçok disiplinden becerilere sahip olmaktan zevk alan ve çeşitli alanlarda öğrenme deneyimleri olan adaylar, iş piyasasında diğerlerinden daha fazla talep görmektedir.

Avustralya’daki popüler çift anadal programları

Çeşitli eğitim alanları tek bir diploma ile keşfedilebilir. İşte Avustralya üniversitelerinde en sık rastlanan örnekler:

Lisans ProgramlarıBirleştirilmiş Lisans ve Yüksek LisansLisansüstü Programlar
Lisans Mühendislik ve Lisans İşletme alanlarıLisans Sağlık Bilimi ve Tıp DoktorasıMaster Siber Güvenlik Analizi ve Master Uluslararası İlişkiler
Lisans İşletme ve Lisans İletişim TeknolojisiLisans Ticaret ve Master Tedarik Zinciri YönetimiMaster Profesyonel Muhasebe ve Master İşletme Hukuku
Lisans Hukuk ve Lisans Güzel SanatlarLisans Mühendislik ve Master MühendislikMaster Uluslararası İlişkiler ve Master Uluslararası İşletme
Lisans Hukuk ve Lisans MühendislikLisans Eczacılık ve Master EczacılıkMaster Yaratıcı Endüstri ve Master İşletme
Lisans Tasarım ve Lisans Medya İletişimiLisans İşletme ve Master Uluslararası İşletmeMaster Planlama ve Master Mimarlık
Lisans Hukuk ve Lisans İşletmeLisans İşletme ve Master İşletme AnaliziMaster Uluslararası İlişkiler ve Master Analitik 
Lisans Eğitim ve Lisans MüzikMaster İşletme Analizi ve Master İşletme Yönetimi

Çift anadal öneren Avustralya üniversiteleri

Hem lisans hem de lisansüstü alanlarda bu çift anadal diplomasını tasarlamanıza yardımcı olacak benzersiz program kombinasyonları sunan birçok Avustralya üniversitesi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Giriş koşulları nelerdir?

Çift anadal programları için iki bölüm için de giriş kolullarını sağlıyor olmanız gerekmektedir. Avustralya’da lisans alanında bir program için kayıt oluşturmak istiyorsanız, Lise Diplomasına ihtiyacınız vardır. Ancak giriş koşulları, seçmiş olduğunuz bölüme göre değişebilir. Örneğin, Mühendislik bölümü için giriş koşulları İşletme ya da Bilgi ve İletişim Teknolojileri bölümlerinden daha yüksektir.

Çift anadal için burslar

Çift anadal eğitimi almak, iki farklı disiplinin eğitimini alacağınız için normal eğitiminizden biraz daha masraflı olabilir. İyi haber ise, Avustralya sizi finansal açıdan desteklemek için eğitiminiz boyunca birçok burs ve yardım imkanı sunuyor.

Bu burslar iki seviyeden de sunulabilir – kurum tarafından ve devlet tarafından. Hibeler ve burslar, yıllık öğrenim ücretine %10 ila %25 arasında bir indirimle değişebilir ve genellikle eğitimin tamamlanma süresine kadar uzatılır.

Kurumlar, yüksek başarılı öğrenciler için aynı zamanda %30-50 arasında değişen eğitim ücreti indirimini içeren burslar sunabilir ve hatta %100 öğrenim ücreti muafiyeti alabilirsiniz.

İşe entegre öğrenme modeli ile çift anadal

Çift anadal programlarının bir parçası olarak, işe entegre öğrenme, eğitiminiz için kredi kazanırken bir yandan da iş bulmak için gerekli çalışma deneyimi elde etmenin harika bir yoludur.

6 – 12 aylık profesyonel yerleştirme olarak sunulan bu program, endüstri temelli bir proje, akademik uzmanın gözetiminde profesyonel bir yerleştirme, endüstri eğitim turu ya da uluslararası değişim ortaklarıyla öğrenci değişim programını vb. programları içerebilir.

Çift anadalın faydaları

Esnek diploma programları yeni olasılıklarla dolu bir dünyanın kapılarını açar. Birincil eğitim alanınızı seçmenize ve hedeflerinize ya da zevkinize uygun diğer eğitim alanları deneyimlemenize ve tutkularınızı keşfetmenize yardımcı olur. Esnek çift diploma programları, Avustralya’daki tipik 3 yıllık tek diploma programlarına göre, genellikle 4 yıllık akademik eğitim içerisinde tamamlanması gerekir (Tıp ve Eczacılık bölümleri daha uzun sürebilir).

Birleştirilmiş Lisans ve Yüksek Lisans bölümleri 5 akademik yılı kapsayan bir eğitim sürecini kapsayabilirken iki Yüksek Lisans programını kapsayan bölümler, lisansınızla ilgili bir disiplin üzerinden eğitim aldığınızda kredi muafiyeti olasılığıyla birlikte 2 ila 2,5 yıllık bir süreç içerisinde tamamlanabilir.

Çift diplomalı programların en iyi avantajı, her iki programda farklı ülkelerden gelen akademisyenler, öğrenciler ve profesyonellerle iletişim kurmanın daha kolay olmasıdır. Bu network oluşturma yeteneklerinizi geliştirip arttırmanın yanı sıra disiplinler arası bilgi ve uyum becerilerine sahip adayları hedefleyen işverenler tarafından iş fırsatlarınızı da arttıracaktır.

Avustralya’da çift diplomalı bir eğitim almak mı istiyorsunuz? Sizin için uygun seçimleri yapmanıza yardımcı olacak IDP’nin uzman eğitim danışmanlarıyla şimdi iletişime geçin!

Önerilen Makaleler

why-study-in-australia-teaser-.gif

Neden Avustralya’da Eğitim?

Eğitiminizi daha da ileri taşımak, dünya standartlarında bir diploma sahibi olmak veya kariyerinizi hızlı bir şekilde ilerletmek istiyorsanız, Avustralya size birçok olanak sunar. Sahip olduğu avantajlara bir bakalım.

Avustralya'da eğitim alımı

Avustralya üniversiteleri Şubat ve Temmuz olmak üzere öğrenciler için 2 büyük giriş sunmaktadır. Onlar hakkında her şeyi öğrenin!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?